Scenariusz zajęć
w grupie dzieci 3 i 4 letnich
Temat: Ptaki w karmniku.
Cel główny:
- Rozwijanie umiejętności matematycznych: liczenia i orientacji w przestrzeni, podczas tematyki dokarmiana ptaków.
- Kształtowanie umiejętności pracy samodzielnie oraz w małych grupach.
Cele szczegółowe:
- doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie czterech i w miarę możliwości więcej ptaków,
- utrwalenie nazw wybranych gatunków ptaków: wróbel, gil, gawron, sikorka, sroka,
- rozbudzanie zainteresowań przyrodą i zachowaniem się ptaków podczas zimy,
- wzbudzanie wrażliwości w dzieciach na potrzeby ptaków zimą – dokarmianie, jako forma pomocy przetrwania im okresu zimowego,
- doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji z figur geometrycznych – karmnik,
- wzmacnianie integracji wśród dzieci podczas wspólnego wykonywania zadań,
Metody: słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń
Formy: indywidualna, w małych grupach.
Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna nr 35 i 36, tekst wiersza Ewy Małgorzaty Skorek „Ile wróbli?”, płyta z nagraniem piosenki „A ty, ptaszku, spiesz się, spiesz”, odtwarzacz CD, sylwety ptaków, figury geometryczne wielkoformatowe: trójkąt, kwadrat, prostokąt.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Faza wprowadzająca:
1.Powitanie grupy i podanie tematu zajęć.
Kochani, nadeszła zima, jak dobrze wiecie niektóre zwierzęta zapadły w sen zimowy inne nie, jedne ptaki odleciały do ciepłych krajów, inne pozostały z nami. Dziś zastanowimy się jak możemy pomóc ptakom za oknem przetrwać zimę. Wiem, że lubicie budować i przeliczać różne przedmioty, to też dzisiejsze zabawy będą związane z matematyką.
Faza realizacyjna:
1. Zabawy matematyczne z wykorzystaniem tablic demonstracyjnych.
Nasze zajęcia rozpoczniemy od rozważań „Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?” Dzieci pracując metodą „Burza mózgów”, podają pomysły na sposoby pomagania ptakom zimom.
Nauczyciel prezentuje dzieciom tablicę nr 35, przedstawiającą gawrona, sikorkę bogatkę, jemiołuszkę, wróbla, srokę i gila. Dzieci utrwalają nazwy ptaków, wskazując odpowiedniego ptaka na tablicy.
Nauczyciel demonstruje tablicę nr 36, przedstawiającą karmnik, a przy nim różne gatunki ptaków. „Ile ptaszków jest w karmniku?”
Dziecko: przelicza ilość ptaszków na ilustracji,
dzieli ptaki na poznane gatunki, porównuje, którego gatunku jest więcej.
2. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem wiersza Ewy Małgorzaty Skorek „Ile wróbli?”
W miejscach oznaczonych * nauczyciel prosi dzieci by liczyły na jednym wydechu.
„Siedzi na drucie
wróbelek mały.
Przyfrunął drugi
i plotkowały.
Teraz niech dzieci
pięknie poćwiczą
i na wydechu
ptaszki policzą:
- Jeden, dwa*.
Do wróbli owych
przyfrunął trzeci.
Ile jest wróbli?
Policzcie, dzieci.
- Jeden, dwa, trzy*.
A już za chwilę
nowy tu siedział.
Ile jest wróbli?
Kto będzie wiedział?
Jeden, dwa, trzy, cztery.*
Powtórzcie, dzieci,
jeszcze raz może,
ile wróbelków
jest dziś na dworze:
- Jeden, dwa, trzy, cztery.”
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem w kole „A ty, ptaszku, spiesz się, spiesz”.
Dzieci z nauczycielem tańczą w kole i śpiewają piosenkę. Jedno dziecko – ptaszek fruwa w środku koła, poruszając się w takt muzyki.
4. Zabawa matematyczna „Karmnik”.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 4- osobowe.
Zadaniem każdej grupy jest zbudowanie karmnika z otrzymanych figur geometrycznych wielkoformatowych (trójkąta, kwadratu, prostokąta).
5. Zabawa matematyczna kształtująca umiejętność określenia położenia przedmiotów – ptaszków, względem karmnika.
Dzieci pozostają w grupach 4 – osobowych przy zbudowanych wcześniej karmnikach.
Nauczyciel rozdaje każdej grupie po 8 sylwet ptaków.
Zadaniem każdej grupy jest ułożenie ptaków według słownych poleceń nauczyciela:
Proszę położyć 2 ptaki na karmniku.
Proszę położyć 1 ptaka nad karmnikiem.
Proszę położyć 2 ptaki w karmniku.
Proszę położyć 2 ptaki pod karmnikiem.
Proszę położyć 1 ptaka obok karmnika.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Rozdaje dzieciom dwa rodzaje ptaszków zielonego – podobały mi się zajęcia, czerwonego – nie podobały mi się zajęcia.
2. Dzieci oceniają, czy podobały im się zajęcia podnosząc ptaszka w odpowiednim kolorze.
Czas trwania: ok. 20 min.
Prowadzący: mgr Katarzyna Zagacka