Scenariusz zajęć w grupie 4 - latków
Temat: „Skąd się bierze węgiel?” - opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej
Cele:
- zapoznanie z procesem powstawania węgla kamiennego oraz jego wyglądem i właściwościami
- rozbudzanie ciekawości i zainteresowania historią Ziemi
- aktywizowanie procesów poznawczych – kojarzenia, wyciągania wniosków, analizy i syntezy wzrokowej, wyobraźni
- rozwijanie zmysłu dotyku
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
- doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
- próby przedstawienia za pomocą ruchu, gestu, mimiki wspomnianych w opowiadaniu dinozaurów, żywiołów, węgla
Formy:
- zespołowa
- zbiorowa
- indywidualna
Metody:
- słowne: opowiadanie, rozmowa
- oglądowe: historyjka obrazkowa
- czynne: metody aktywizujące - zabawa dramowa, zabawa badawcza
Pomoce dydaktyczne:
- układanki obrazkowe i obrazki: ogniska, kaloryfera, pieca, czapki, słońca, lampa, kopalnia, sweter, buty; historyjka obrazkowa „Skąd się wziął węgiel”, zmurszałe kawałki drewna, bryły węgla kamiennego, kawałki drzewa opałowego
Przebieg zajęć:
1.Układanie w zespołach przy stolikach rozsypanki obrazkowej – słońce, ciepła czapka, kaloryfer, ognisko, piec kaflowy
-dzieci wracają na dywan – odnajdywanie obrazków ułożonych przy stolikach (wg kolejności stolików – pierwszy, drugi....)
-Próby odgadnięcia wspólnej cechy wszystkich przedmiotów (dają nam ciepło)
2.Rozmowa na temat źródeł ciepła - w jaki sposób dają nam ciepło: słońce, czapka, ognisko, piec kaflowy i kaloryfer? (z pomocą nauczycielki). Czym palimy w piecu? (Drewno i węgiel)
3.Badanie węgla – opis jego wyglądu, cech i właściwości (czarny, ciężki, brudzący, twardy, błyszczący)
4.Skąd się wziął węgiel? - burza mózgów. Wiemy skąd się wzięło drzewo, ale czy wiecie skąd się wziął węgiel i jak powstał?
- odnalezienie w sali kopert z ilustracjami do historyjki (listy od węgielka)
- znalezienie sposobu ułożenia kopert wg kolejności – wg liczby narysowanych węgielków na kopertach. Do trzeciej i czwartej koperty jest doczepiona paczka (w trzeciej torf, w czwartej węgiel)
- opowiadanie historyjki pt. „Skąd się wziął węgiel” (autor nieznany) z wykorzystaniem ilustracji z „listów od węgielka” ułożonych wg kolejności
Dawno, dawno temu - kiedy na Ziemi nie było jeszcze ludzi, wszędzie rosły wielkie drzewa, które tworzyły ogromne lasy. Te drzewa to były wielkie paprocie, a choinki to olbrzymie skrzypy, widłaki. Po tym dziwnym lesie przechadzały się dinozaury. Wichry i burze wywracały drzewa, a powodzie zalewały lasy. Zwalone olbrzymie drzewa przysypywała ziemia. Po wielu latach leżenia pod ziemią pnie tych prastarych drzew zmieniły się w czarny, twardy węgiel kamienny, w którym jeszcze do dziś można odnaleźć odciśniętą gałązkę zaginionych drzew albo ślady dawnych zwierząt, które dawno temu wyginęły.
- po historyjce krótka o niej rozmowa oraz sprawdzenie i zbadanie zawartości paczek. (torf, czyli szczątki roślin) z torfu powstaje węgiel.
5.Zabawa dramowa – próba przedstawienia wspomnianych w opowiadaniu dinozaurów, żywiołów; wichura, burza, łamiących się drzew i węgla za pomocą gestów, ruchu, mimiki
6.„Iskierka” – zabawa w kręgu
7.Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom za udział.
8.Porządkowanie sali – pomoc dzieci w zebraniu układanek obrazkowych ze stolików, umieszczenie w kąciku przyrody drzewa, węgla, torfu i zmurszałych kawałków drzewa.