Scenariusz zajęcia dla dzieci 3 - 4 letnich
Temat: „Urodziny misia”- zabawa dydaktyczna
Cele:
- zapoznanie z pojęciami „puste”- „pełne”, „jest trochę” - „jest dużo” , posługiwanie się nimi przy określaniu zawartości naczyń
- próby zastosowania pojęć „pusty” – „pełny” do innych przedmiotów (np. szafa, pudełko)
- doskonalenie umiejętności liczenia
- wyrabianie samodzielności i precyzji ruchów w czynnościach związanych z przelewaniem płynów
- próby przewidywania skutków poprzez łączenie ich z czynnościami
Formy: zbiorowa, indywidualna
Metody: podające, problemowe, praktyczne
Pomoce: stolik, 4 krzesełka, 4 talerzyki, 4 łyżeczki, 4 ciasteczka w pudełku, 4 szklanki, dzbanek, mała szafka, albo półka na naczynia, pacynka misia. Dla każdego dziecka – podkładka, sylwety: 1 stołu (prostokąt) 4 talerzyków, 4 łyżeczek i 4 ciasteczek oraz kubki, małe plastikowe butelki (po wodzie), małe miski
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa z piosenką pt. „Miś w przedszkolu” - autor nieznany
Pewien bardzo mały miś,
do przedszkola przyszedł dziś.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
I powiedział mi do uszka,
że najlepiej jest w maluszkach.
2. Pewien bardzo mały mis
do przedszkola przyszedł dziś.
Wszyscy bardzo cię lubimy:
Popatrz misiu jak tańczymy!
Wszyscy bardzo cie lubimy
Popatrz misiu jak tańczymy!
2. Nauczycielka, z wykorzystaniem pacynki opowiada, że do przedszkola przyszedł miś, który opowie dzieciom o tym, jak zaprosił na swoje urodziny przyjaciół: zajączka, wiewiórkę i jeżyka. Miś nakrywał stół dla swoich gości. Dzieci pomagają liczyć – ile osób będzie siedziało przy stoliku – ile potrzebnych jest krzesełek? Jakie naczynia i sztućce trzeba przygotować i ile. W trakcie przeliczania przedmiotów można pomylić się w liczeniu – dzieci na pewno szybko to wyłapią i pomogą misiowi w poprawnym liczeniu.
3.Dzieci nakrywają stół na swoich podkładkach - układają na stolikach - prostokątach sylwety talerzyków i łyżeczek. Za każdym razem liczą wszystkie rozkładane przedmioty.
4.Ale na talerzykach nic nie ma. Są puste. Na każdym talerzyku (przeliczając) miś rozkłada po jednym ciastku. Dzieci rozkładają na swoich talerzykach po jednym ciastku i przeliczają.
5.Miś przygotował też coś do picia – to pyszny sok w dzbanku. Miś nalewa sok do szklanek. Jedna jest pełna, w drugiej jest trochę, w trzeciej jest dużo, a czwarta jest pusta. Gotowe! Czy miś dobrze napełnił szklanki sokiem? Nauczycielka wraz z dziećmi określa ilość płynu w szklankach. Co trzeba zrobić, żeby wszystkie szklanki były pełne? Dzieci podpowiadają ile soku jest w szklankach i ile należy dolać. W trakcie dolewania, przerywamy czynność i pytamy ile soku jest teraz w szklance (z użyciem określeń: jest trochę, jest dużo, jest pełna). Miś stawia szklanki przy talerzach i przelicza je razem z dziećmi.
6.Sprzątnięcie podkładek z sylwetami z dywanu.
7.Praca indywidualna przy stolikach – określanie ilości wody w kubkach. Napełnianie kubków wodą wg polecenia nauczycielki – wlejcie trochę; dolejcie tyle, żeby było dużo wody w kubku, a na koniec, żeby kubek był pełny. Co trzeba zrobić, żeby kubki znowu były puste? (Dzieci przelewają wodę z kubków do miseczek). Na stolikach, do użytku dzieci powinny być szmatki, albo ręczniki papierowe do wycierania wody.
8.Po poczęstunku miś i przyjaciele posprzątali ze stołu. Umyli naczynia i postawili je na miejsce. Nauczycielka otwiera małą szafkę, lub pokazuje półkę na naczynia, która jest....pusta. Mis ustawia naczynia. Przeliczamy. Teraz szafka jest....pełna. Pudełko po ciastkach jest.... puste, więc miś je wyrzucił.
9.Kiedy przyjaciele skończyli porządki, poszli tańczyć - zabawa taneczna w parach:
„Dwa malutkie misie” - autor nieznany
Dwa malutkie misie, chcą potańczyć dzisiaj.
Hopsa, hopsa, dana, dana, tańczą misie dziś od rana.
Dwa malutkie misie tańczą z nami tak.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach i zakończenie zajęć.