Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie III
10.XI.2020r.
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Edukacja : polonistyczna
Cele ogólne:
Poznanie historii Święta Niepodległości
Kształtowanie postaw patriotycznych i umiejętności formułowania wniosków
Cele szczegółowe:
• Uczeń słucha czytanego przez nauczyciela wiersza M. Przewoźniaka Święto Niepodległości
• Określa nastrój wiersza
• Wyszukuje w tekście fragment wyjaśniający znaczenie wyrazów: wolność, naród, Polska
• Wyjaśnia znaczenie wyrazu niepodległość
• Odczytuje zdanie z plątaninki wyrazowej i zapisuje je w zeszycie
• Wie, jak należy redagować ogłoszenie
• Pisze ogłoszenie informujące o klasowej inscenizacji na temat obchodów Narodowego Święta Niepodległości
• Uzupełnia ogłoszenie wyrazami w odpowiednich formach
• Identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy – z narodem
• Wypowiada się na temat obchodów Narodowego Święta Niepodległości
• Obdarza szacunkiem wspólnoty osób, a także symbole tych wspólnot
• Próbuje ocenić postępowanie strajkujących we Wrześni
Metody: Podające: odczyt, pogadanka; praktyczne: praca z książką; aktywizujące: rozmowa kierowana; prezentacja multimedialna filmu
Formy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, indywidualna,
Narzędzia: Kontakt przez aplikację Discord. Praca zdalna ze względu na Covid-19
Środki dydaktyczne: Podręcznik cz. 2, ćwiczenia do języka polskiego cz. 2, flaga Polski, zdjęcie J.Piłsudski, komputer, film „Polak mały”
BLOK TEMATYCZNY
MOJA OJCZYZNA
Temat: Co to jest niepodległość
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wysłuchanie czytanego przez N. wiersza Marcina Przewoźniaka Święto Niepodległości. Określanie nastroju wiersza.
2. Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
3. Wyszukiwanie w tekście fragmentu wyjaśniającego znaczenia wyrazów: wolność, naród, Polska. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu niepodległość.
4. Film animowany Instytutu Pamięci Narodowej przeznaczony dla najmłodszych pt. "Polak mały!". Wyjaśnienie skąd się wzięła symbolika Polski, barwy flagi narodowej oraz hymn.
5. Odczytanie zdania z plątaninki wyrazowej i zapisanie go w zeszycie.
6. To już wiem! Przypomnienie wiadomości o redagowaniu ogłoszenia. Pisanie ogłoszenia informującego o klasowej inscenizacji na temat obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
7. Uzupełnianie ogłoszenia wyrazami w odpowiednich formach.
8. Tropiciele wiedzy – czytanie. ze zrozumieniem tekstu o strajku dzieci we Wrześni. Próba oceny postępowania strajkujących we Wrześni.