KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO
Temat lekcji: Opisujemy Tomka Sawyera.
Czas trwania lekcji: 90 minut
Klasa: VI
1.Cele lekcji (uczeń):
•odszukuje fragmenty opisujące bohatera (I.1.9),
•analizuje fragmenty wypowiedzi narratora i innych bohaterów o Tomku (I.1.9),
•wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio (I.2.2),
•gromadzi słownictwo potrzebne do opisu postaci literackiej (I.1.11),
•wyraża własny sąd o postaci (I.1.19),
•uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat; prezentuje własne zdanie i uzasadnia je (III.1.1).
2.Metody pracy na lekcji:
•problemowa,
•aktywizująca (metoda kosza i walizeczki, praca w grupach).
3.Środki dydaktyczne:
•lektura „Przygody Tomka Sawyera”, rysunek kosza i walizki.
4.Formy pracy na lekcji:
•indywidualna,
•zbiorowa,
•grupowa.
PRZEBIEG LEKCJI
a)Ogniwo wstępne
1)Przywitanie się z klasą.
2)Sprawdzenie obecności.
3)Podanie celu lekcji – gromadzenie słownictwa potrzebnego do opisu Tomka Sawyera.
4)Zapisanie tematu lekcji.
b)Ogniwo centralne
1)Podział klasy na cztery grupy – I grupa wyszukuje w lekturze ogólne informacje o bohaterze, II grupa zajmuje się opisami wyglądu Tomka, III grupa wypisuje przykłady zachowań Tomka, IV grupa opisuje konsekwencje psot Tomka.
2)Wspólne stworzenie notatki do zeszytu (kartoteki bohatera) – przedstawienie postaci, wygląd, wypisanie psot Tomka i ich konsekwencji.
3)Wspólne nazwanie cech charakteru i uosobienia na podstawie cytatów z lektury, które uczniowie mieli zaznaczyć przed lekcją.
Przykład cytatu: „Ależ to spryciarz” – sprytny, pomysłowy.
c)Ogniwo końcowe
1)Podsumowanie lekcji.
2)Wskazanie wad i zalet Tomka - metoda kosza i walizeczki (pod rysunkiem walizki wypisanie przykładów pozytywnych cech bohatera, a pod koszem negatywnych cech Tomka).
3)Sformułowanie wniosku – Tomek Sawyer nie jest postacią jednoznaczną, ma wady i zalety.
4)Zapisanie zadania domowego – Przygotuj charakterystykę Tomka. Pamiętaj o następujących elementach wypowiedzi: przedstawienie postaci, opis wyglądu, podanie cech bohatera z ich uzasadnieniem, ocena bohatera.
5)Ewaluacja zajęć: Dzisiaj dowiedziałem/-am się tego, że... Lekcja podobała mi się/nie podobała, ponieważ... Zrozumiałam/-em, że...
6)Ocena aktywności uczniów, pożegnanie z klasą.