Walentynki- scenariusz zajęć w przedszkolu
Cele ogólne:
- kultywowanie tradycji walentynkowej;
- zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom itp.);
- nawiązanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw;
- integracja dzieci
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu;
- rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej
Cele szczegółowe:
- zna tradycje Walentynkowe, oraz wie co to jest Walentynka;
- rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych;
- buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami;
- komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów;
Pomoce: Ciekawostki o Dniu św. Walentego, szablony serduszek walentynkowych wyciętych z kolorowego papieru, sercabalony, płyta CD z nagranymi piosenkami,
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „Dzieńdoberek witam Cię”
2. Zabawa przy piosence „Przyjaźni znak” – naśladowanie ruchem treści piosenki.
3. Przybycie pacynki Walentynki- rozmowa.
Mała Walentynka.
Jestem mała Walentynka
Lubię, Tomka, Krzysia, Mirka
Nic nie robię całe dnie ,bo przytulać
Ciągle chce
Kochaj mamę, kochaj tatę
Brata siostrę też
Nawet, gdy Cię bierze złość
To pamiętaj, że miłości nigdy dość.
4. Pogadanka z dziećmi i pacynką Walentynką nt. zwyczaju walentynkowego, okazywania miłości bliskim osobom (komu i w jaki sposób?).
- Kogo kochamy?
- Jak okazujemy miłość?
- Co to jest miłość?
5. Zabawa muzyczno-ruchowa z użyciem instrumentów "Serca" - wykonywanie ruchów z balonem oraz gra na dzwonkach
6. Wieszyk z pokazywanie do muzyki poważnej (Buglers)
Mam serduszka czerwniutkie
Mam serduszko czerwone
Mam serduszko czerwoniutkie
Serca dwa
7. Szukanie swojej pary z takim samym kolorem serduszka do piosenki „ Serduszko puka w rytmie czacza”
7. Zabawa ruchowa „ Do góry i na dół”
9. Taniec „ Misie szare”