Scenariusz zajęć Usprawniających Funkcje Percepcyjne
i Poznawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna
w stopniu umiarkowanym
Temat: Stymulowanie funkcji poznawczych. Doskonalenie działań na liczbach w zakresie 10.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji matematycznych w zakresie posługiwania się monetami złotowymi;
- utrwalenie znajomości liczb w zakresie 10;
- dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela;
Cele terapeutyczne:
- rozwijanie orientacji w schemacie ciała i na płaszczyźnie;
- ćwiczenia spostrzegawczości;
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej;
- rozwijanie myślenia;
Cele w zakresie kształcenia:
- rozwijanie wiedzy o wartości nabywczej monet 1 zł, 2 zł i 5 zł oraz umiejętności matematycznych
w zakresie posługiwania się nimi;
- liczenie w zakresie 10
Metody pracy: oglądowe, słowne, zajęć praktycznych
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: kartoniki z cyframi od 0 do 10, karty pracy do zadań indywidualnych, karty Grabowskiego, kości do gry, kartka z półkami- sklep, monety papierowe, obrazki z owocami, gazeta
Przebieg zajęć:
I Część wstępna
1. Powitanie.
2. Nawiązanie do tematu
N-l pokazuje uczniom kartoniku z cyframi od 0 do 10 w różnej kolejności, prosi o nazwanie ich
i ułożenie w odpowiedniej kolejności.
II Część główna:
1. Rozwiązywanie zadań – liczenie w zakresie 10.
Zadanie
Zadanie
Uporządkowane cyfry od 1 do 10 a następnie odczytaj ukryte hasło ( MATEMATYKA)
Zadanie – Jesienne owoce
Układanie ilustracji do treści zadania:
Na stoisku z owocami Ania kupiła 5 jabłek i 3 gruszki. Ile owoców kupiła Ania ?
Zadanie
Mama kupiła 5 śliwek , 3 z nich zjadła. Ile śliwek zostało mamie ?
2. Zadanie
Ćwiczenia w dodawaniu z wykorzystaniem kart Grabowskiego- ( w parach)
3. Ćwiczenia stymulujące pracę mózgu z jednoczesnym ćwiczeniem ruchów dłoni:
- leniwa ósemnka;
- rysowanie oburącz kółek
4. Ćwiczenia mięśni dłoni, utrwalenie liczb w zakresie 10.
Uczeń wybiera kartonik z liczbą od 0 do 10. Ustawia przed koszem, do którego ma wrzucić tę ilość kul z gazet.
- zgniatanie kartek gazetowych w kule
- rzuty do celu- kosza z jednoczesnym przeliczaniem do 10
5. Stymulowanie pamięci i doskonalenie spostrzegawczości.
Zabawa – co się zmieniło?
6. Rozwijanie orientacji na płaszczyźnie
- wskazywanie lewej strony kartki, prawej strony kartki, górnej i dolnej części
- rozmieszczenie na kartce – sklepie półek ( pasków kolorowego papieru) w prawym , górnym rogu, prawym dolnym, lewym dolnym i lewym górnym.
7. Zabawa w sklep
- Rozmieszczanie towaru – owoców na półkach sklepowych
Do sklepu przywieziono skrzynki z owocami. Pani sklepowa ułożyła:
- jabłka – na prawej, górnej półce
- gruszki na lewej, górnej półce
- śliwki- na prawej , dolnej
- banany – na lewej dolnej
Przyporządkowanie owocom cen: 3 zł, 4 zł, 6 zł, 7 zł
Zabawa w sklep. Stosowanie form grzecznościowych. Posługiwanie się monetami 1 zł, 2 zł, 5 zł podczas kupowania owoców- obrazków.
8. Działania na monetach.
9. Karty pracy. Policz i pokoloruj owoce.
III Część końcowa:
10. Zabawa paluszkowa na pożegnanie: ”Co robi moja rączka”
Co robi moja raczka?
Głaszcze tak miękko.
Szczypie:aj, aj, aj, aj.
Tańczy: hop, hop, hop.
Klaszcze: klap, klap, klap.
Puka:puk, puk, puk.
Drapie : drap, drap, drap.
Do widzenia :pa, pa.