Scenariusz Zajęć Kształtujących Kreatywność
przeprowadzony w kl. 2z dla uczniów
z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu lekkim
Temat: Zima wokół nas – zimowe okno.
Cele ogólne:
1. Rozwijanie twórczości artystycznej.
2. Kształtowanie zainteresowań i zdolności plastycznych.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
* nazwać aktualna porę roku;
* rozbudzić swoją wyobraźnię;
* rozwiązywać zagadki;
* stosować różnorodne środki artystycznego wyrazu;
* czekać na swoja kolej, podczas wypowiadania się;
* wykazywać się pomysłowością i inwencja twórczą;
* usprawniać motorykę rąk, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
* utrzymać podczas pracy porządek na ławce;
Metody:
- słowna- instrukcje i objaśnienia;
- czynna- zadań stawianych do wykonania;
- oglądowa;
- „burza mózgów”.
Forma pracy:
- indywidualna- jednolita
Pomoce dydaktyczne:
laptop, biały karton, niebieska farba, pastele,pędzelki, zagadki, muzyka do zabawy ruchowej „Taniec śnieżynek”, klej, serwetki, kawałki materiału (firanka).
Przebieg zajęć:
I część wstępna
1. Powitanie- czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Wspólne rozwiązywanie zagadek o zimie.
Jaka porę roku mamy,
gdy za morzem są bociany?
(zima)
Gdy spadnie po raz pierwszy,
świat robi się bielszy.
Wyciągamy narty, sanki,
dzieci lepić chcą bałwanki.
Śnieg
Latem było tu boisko, a gdy zimą mróz
ścisnął,
wylano wodę czystą, to już jest ...
(lodowisko)
Służą do tego, drogi kolego,
by ze śnieżnej górki zjeżdżać na pazurki.
(sanki)
Kiedy w świat wyrusza, szczypie w nos i w uszy.
Gdy przyjdzie nad wodę, to skuwa ją lodem.
(mróz)
II część zasadnicza
3. Nawiązanie do tematu lekcji-mrozem malowane- filmik .
4. „Zimowe okno”- omówienie i wykonanie pracy techniką collage.
5. Swoboda ekspresja ruchowa przy muzyce- „Taniec śnieżynek”
III część końcowa
6. Omówienie prac – zorganizowanie wystawki.
7. Zakończenie zajęć.