Scenariusz zajęć w grupie 3 latków
TEMAT: „KRAINA WIECZNEJ ZIMY” – zabawy dydaktyczne
Cele:
• rozwijanie aktywności werbalnej,
• rozwijanie współdziałania dzieci w zabawie i w sytuacjach zadaniowych,
• doskonalenie umiejętności współpracy w parach, zespole,
• rozwijanie umiejętności kontrolowania czasu.
Metody pracy wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własną działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz;
• koncepcja planu daltońskiego.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa.
Pomoce dydaktyczne: rzutnik, prezentacja, zadania w kopertach, puzzle pingwinków, drewniana mozaika geometryczna, pingwin z figur geometrycznych na parę, magnetofon, buźki.
Przebieg zajęć:
1. „Wesoło witamy”– zabawa ze śpiewem- wspólne śpiewanie powitalnej piosenki, kształtowanie umiejętności naśladowana ruchów nauczyciela.
2. „Kraina Wiecznej zimy” – prezentacja krainy wiecznej zimy - Antarktydy
Nauczyciel wyświetla za pomocą rzutnika zdjęcie Antarktydy oraz mieszkających tam pingwinów, opowiada o zwyczajach zwierząt żyjących na Antarktydzie - zaciekawienie tematem.
ZADANIA:
(1) ,,Rodzina pingwinków” – zabawa dydaktyczna - układanie pociętych elementów w logiczną całość (indywidualizacja)
prawa ręka,
Zegar, strażnik czasu
(2) „Pingwin” – zabawa muzyczno – ruchowa – dzieci ustawione w rzędzie poruszają się za sobą śpiewając i naśladując ruchy nauczyciela – umuzykalnianie dzieci.
3) „Pingwinek ” – zabawa dydaktyczna – dzieci dobierają się w pary według tablicy praca w parach, dopasowują elementy mozaiki geometrycznej do kształtu pingwinka.
praca w parach,
prawa ręka
4) ,,Jadą w saniach dzieci”- zabawa ruchowa z piosenką – ilustrowanie ruchem treści piosenki, radość ze wspólnej zabawy. Dzieci siedząc na dywanie śpiewają piosenkę, a w odpowiednich momentach ilustrują ruchem jej treść.
3. ,,Lodowa kra”- rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznych cech zimy – podsumowanie zajęć. (zadania wykonane).
4. „Buźki” – ewaluacja zajęć.