X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45834
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pingwina

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich

Prowadząca: Magdalena Glapka
Data: 29.01.2021r.
Temat kompleksowy: Sport to zdrowie.
Temat dnia: Dzień Pingwina.
Cele główne:
- dostarczenie wstępnych wiadomości na temat życia zwierząt zamieszkujących Antarktydę;
- nabywanie umiejętności współdziałania w zespole.

Cele szczegółowe:
- rozwiąże zagadkę;
- wysłucha informacji związanych z pingwinem;
- bierze udział w zabawie ruchowej;
- przestrzega ustalonych zasad podczas zabawy;
- przelicza elementy;
- rzuca do celu;
- tańczy do piosenki;
- będzie współpracować w zespole;
- potrafi wykonać zadanie z kodowaniem;
- wykona pracę plastyczną;
- dokona oceny zajęcia.

Metody pracy: metody słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje; metody oglądowe: pokaz; metody czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku.
Formy pracy: indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające najważniejsze informacje związane z pingwinem, magnetofon, pendrive z nagraniem piosenki, obręcze, woreczki gimnastyczne, karta pracy (kodowanie), rolki od papieru toaletowego, kartki papieru, kredki, nożyczki.

Przebieg:

1. ”Zgadnij kto to taki” – zagadka wprowadzająca do zajęć:

Biały brzuszek, mały dzióbek
Pływa tak jak stado rybek
Choć ma skrzydła to nie lata
Mały, zwinny tak jak tata.

2. „Słów parę o nielocie” - Nauczyciel opowiada dzieciom ważne i ciekawe informacje o pingwinie. Gdzie występuje, czym i jak się żywi, jak wygląda, po co mu skrzydła, jak wyglądają gniazda i jak się rozmnaża, mocne strony tego ptaka. Wszystkie informacje podpiera stosownymi ilustracjami.

3. „Przenoszenie jajka” - zabawa ruchowa.

Dzielimy dzieci na 3 drużyny. Mając woreczki z grochem nauczyciel organizuje zawody w przenoszeniu „jajka” do celu. Każde dziecko ma swój woreczek – jajko. Układa sobie woreczek na stopach i musi dojść do celu nie upuszczając przy tym jajka. Gdy jednak woreczek spadnie, gracz rozpoczyna chodzenie od początku. Wygrywa grupa, która jako pierwsza przeniesie jajka do wyznaczonego miejsca.

4 „Zawody pingwinów” – zabawa ruchowa z elementami liczenia.

Dzieci swobodnie przeliczają do 7 i dobierają się w rodziny pingwinów. Każda rodzina dostaje szarfy w innym kolorze oraz domek wyznaczony z obręczy. Na hasło n-lki pingwiny wyruszają na spacer, po czym wracają do swoich domków. Zawsze po powrocie sprawdzają czy nikogo nie brakuje. Następnie każde dziecko otrzymuje woreczek-„rybę”, a jego zadaniem jest włożyć „rybę” do pojemnika - rzut do celu. Dzieci-pingwiny przeliczają, porównują, która rodzina złowiła najwięcej ryb.

5. „Taniec pingwinów” – zabawa muzyczno – ruchowa.

Poznanie i utrwalenie kroków do utworu „Pingwiny”.
Dzieci ustawiają się jedno za drugim i idą „wężem”
Na słowa piosenki:
O jak przyjemnie i jak wesoło w Pingwinka bawić się się się,
Raz nóżka lewa, (wystawiają w bok lewą nogę)
raz nóżka prawa, (wystawiają w bok prawą nogę)
Do przodu, (skok do przodu)
do tyłu (skok do tyłu)
i raz, dwa i trzy. (3 skoki do przodu)

6. „Nakarm pingwina” – zabawa z kodowaniem.

Dzieci poruszają się po planszy według wskazówek nauczyciela. Każde pole zostaje zakolorowane na niebieski kolor.

Indywidualizacja: dzieci które potrafią czytać mogą to zadanie wykonać samodzielnie według instrukcji. Dzieci, które nie potrafią podążają za wskazówkami nauczyciela.

7. „Pingwin” – praca plastyczna.

Każde dziecko otrzymuje rolę po papierze toaletowym oraz pas czarnego papieru dostosowany do szerokości rolki. Paskiem musi obkleić rolki. W drugiej kolejności odpowiednio z czarnego , białego i pomarańczowego papieru wycina inne elementy ptaka, np. brzuch, oczy, skrzydła, dziób.
Indywidualizacja: Dzieci zdolne samodzielnie sobie radzą z wycinaniem poszczególnych elementów. Dzieciom słabszym nauczyciel rysuje szablon na odpowiednich kartkach.

8. Ewaluacja:

Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia. Wręcza każdemu dziecku woreczek „rybkę”. Jeżeli dziecku podobał się dzisiejszy dzień wrzuca woreczek do obręczy – „stawu”. Jeżeli jednak nie sprawiły mu radości odkłada swój woreczek obok pojemnika.

9. Efekty:

........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.