Scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 5 i 6 – letnich
Temat : Wodne dodawanie Zdrojka– zabawy matematyczne
Cele ogólne:
manipulowanie przedmiotami i ustalanie wyniku dodawania;
utrwalenie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 6
stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów;
tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania;
organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi;
kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
umie dodawać na konkretach i w pamięci;
rozumie pojęcie dodawania
przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi;
rozumie polecenia nauczyciela;
potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
jest aktywne podczas zajęć;
rozwija spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie
Metody: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Forma: praca zbiorowa i indywidualna;
Pomoce: Pacynka zdrojka, klej, nagranie z odgłosami wody, sylwety chmur, sylwety kropli deszczu lub inne liczmany, napisy do czytania, tabliczki z kropkami , szary papier z sylwetami chmur, płyta z muzyką do zabaw i relaksacyjną, zagadka, kostki matematyczne, kasztany, pudełko, kolorowe kapsle, niebieski kredki, arkusze szarego papieru wycięte w kształt rozlanej wody,
Przebieg:
Wprowadzenie do tematu:
Drogie dzieci! Jak wiecie nazywam się Zdrojek. Przybywam do was z krainy, w której nieskażoną przyrodę chronią góry. Strzegą one to co najcenniejsze dla nas wszystkich – wodę. Ostatnio w mojej krainie dzieją się dziwne rzeczy. Chmury i kropelki deszczu pojawiają się i znikają tak szybko że tak naprawdę nie wiem ile ich jest. Pomożecie mi policzyć ile kropelek deszczu spada w mojej krainie? Myślę, że mogę na was liczyć. Zapraszam więc do zabawy.
1. Zabawa integracyjna przy muzyce ,,Taniec połamaniec"
2. Zagadka słowna:
Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają. /woda/
3. Zabawa matematyczna –„Chmurki ”. Segregowanie sylwet wg kolejności -od najmniejszej do największej; obok narysowane kropki do przeliczania. Po odwróceniu sylwet chmurek, wspólne odczytanie wyrazu - ,,woda”
4. Rozmowa wokół realizowanego tematu: „ Do czego służy woda ”. Wypowiadanie się dzieci na temat znaczenia wody w przyrodzie i znaczenia wody dla człowieka.
5. Zabawa matematyczna „ Kropelki” - liczenie elementów i ustalanie, ile jest razem. Nauczycielka układa kropelki pod chmurką na tablicy, a dzieci na dywanie (sylwety kropelek lub inne liczmany)
N-lka mówi dzieciom polecenie - układamy 4 kropelki pod chmurką dokładamy jeszcze 4. Policz ile jest razem?
6. Zabawa ruchowa: „Kropelki deszczu” przy muzyce z magnetofonu – improwizacja ruchowa. Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się po tyle osób, ile wskazują tabliczki z kropkami pokazane przez nauczycielkę (od 2 do 8).
7. Zabawa matematyczno-słuchowa ,,Posłuchaj i policz " - nauczycielka wrzuca do pudełka kilka kasztanów – ( po kolei, żeby było słychać stuknięcie podczas wpadania kasztanów). Zadaje pytanie ,,Ile wrzuciłam?" ,,Dorzucę jeszcze ....... ile?". Dzieci patrzą i jednocześnie słuchają -
ile jest kasztanów w pudełku. Następuje sprawdzenie, czy właściwie dzieci odpowiedziały.
N-lka powtarza to samo zadanie, ale dzieci zamykają oczy.
,,Ile wrzuciłam najpierw?......, Ile potem?......, To ile jest razem?" – następuje sprawdzenie)
8. Zabawa z kostką. Dwoje dzieci, każde po kolei rzuca swoją kostką. Przeliczanie ile jest razem wyrzuconych oczek na dwóch kostkach . Wszystkie dzieci wspólnie z N-lką sprawdzają poprawność liczenia.
9. Zabawa matematyczna ,,Kolorowe kapsle". Dzieci siadają w kole i otrzymują pojemniki z kolorowymi kapslami i kartoniki z kropkami. Zadaniem dzieci jest wybrać tyle kapsli (jednego koloru) ile wskazuje cyfra lub ile jest kropek na wybranym kartoniku. Następnie dobierają tyle kapsli (innego koloru), ile usłyszą uderzeń w bębenek. Przeliczają ile mają razem kapsli.
10. Zabawa ruchowa „ Wodne znaki” – z Poradnika dla Nauczyciela z kampanii „Mamo, tato wolę wodę”
Zakończenie:
Ewaluacja:
Dzisiaj dowiedziałem się..........
Najbardziej podobało mi się...................
Nie podobało mi się.....................
Wspólne posprzątanie sali po skończonym zajęciu i zaproszenie do zabawy.
Literatura:
E. Gruszczyk – Kolczyńska „ Dziecięca matematyka’
Poradnik dla nauczycielka kampanii „ mamo, tato wolę wodę’