X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45815
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie zwierząt. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących „W świecie zwierząt”

Cele ogólne: rozpoznawanie i określanie podstawowych części ciała, ćwiczenia orientacji w przestrzeni
- poszerzanie kompetencji językowych,
- ćwiczenie funkcji słuchowych, wzrokowych
- rozwijanie koordynacji ruchowo- słuchowo-wzrokowej,
- rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie
- aktywizujących metod nauczania,
- poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórzu,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu,
• potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt,
• wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt,
• potrafi zaśpiewać piosenkę,
• nazywa osobniki dorosłe i ich potomstwo,
• potrafi wyodrębniać zbiory,
• sprawnie przelicza elementy w zbiorze,
• potrafi zgodnie współdziałać w grupie,
• wykonuje przydzielone mu zadania,
• potrafi powiedzieć koledze coś miłego.

Formy : zbiorowa, indywidualna
Pomoce: Obrazek, ilustracje, karty ze wzorem, obręcze, farby, blok, płyta CD, .

Przebieg zajęć

I. Zajęcia wstępne

1 .Powitanie w kręgu piosenką „Wszyscy są witam Was”

2. Rozwijanie schematu własnego ciała. Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”

Witanie się różnymi częściami ciała – ręka wita rękę, kolano wita kolano, ucho wita ucho, itd. Na hasło „Ludzie do ludzi” zmieniamy partnera zabawy

3. Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
Świadome poruszanie się w przestrzeni.
Idź wg polecenia (polecenia mogą być wydawane zw zmiennym natężeniem głosu cicho- głośno oraz ze zmiennym przyspieszeniem szybko –wolno)
Idź dwa kroki do przodu.
Idź dwa kroki do tyłu.
Podskocz do góry.
Podskocz do góry dwa razy.
Kucnij
Podskocz na jednej nodze
Zobacz jaka część Twojego ciała jest na samym dole, co to jest?

4. Zabawy rozwijające funkcje językowe.

Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela.
• Na tablicy nauczyciel przygotowuje ilustracje przedstawiające wiejskie podwórko,
łąkę i staw. Obok są ilustracje różnych zwierząt.
• Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia i
umieszczają ją w odpowiednim miejscu na planszy.
„Na wiejskim podwórku”.
ZAGADKI:
• Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)
• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na
złych warczy, szczeka. (pies)
• Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta
na dworze. (kogut)
• Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)
• Cztery kopytka, rogi i bródka. Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)

. II. Zajęcia właściwe.

1. Gry dramowe i improwizacje ruchowe.
• Zgadnij, jakie to zwierzę- losowanie przez chętne dzieci kartoników z ilustracjami
różnych zwierząt. Dziecko naśladuje ruchem, głosem swoje zwierzę lub je opisuje.
• Nauczyciel mówi: „Jestem opiekunem zwierząt”. Zapraszam do siebie Szymona jako kota, Olę jako pieska itp. Dzieci improwizują ruchem zachowania charakterystyczne dla wskazanych zwierząt.

2. Analiza i synteza wyrazów: koza, krowa, kaczka, pies, kot,

3. Dobieranie zwierząt w pary- osobniki dorosłe i ich potomstwo.
• Nazywanie rodziców i ich dzieci:
kura- kurczątka
krowa- cielątko
koza- koźlątko
klacz- źrebiątko
kaczka- kaczątka

4. Gdzie mieszkają

• Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy: pieski, pszczółki, rybki. Następnie układa na podłodze trzy obręcze. Wchodzą w nie dzieci z rysunkami miejsc pobytu różnych zwierząt. Na sygnał nauczyciela dzieci chodzą w rytm uderzeń bębenka. Na hasło: „Gdzie mieszkają zwierzęta?”- dzieci stojące w obręczach pokazują swoje rysunki, a pozostałe dzieci szybko zajmują miejsca w odpowiednim „domku”.
• Sprawdzenie wyboru miejsc, liczenie „zwierząt” w domkach, porównywanie liczebności utworzonych zbiorów.

5. Tworzenie „mapy pamięci”- praca w grupach. Uczniowie układają puzzle. Jest to rysunek przedstawiający zwierzę z wiejskiego podwórka. Części przyklejają na papierze. Następnie dobierają odpowiednie obrazki i ustalają jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli tych zwierząt. Przedstawienie wyników swojej pracy pozostałym grupom.

III. Zajęcia końcowe.
„Łańcuszek dobrych myśli na pożegnanie”- uczniowie siedzą w kręgu i toczą piłkę
do wybranego kolegi lub koleżanki, mówiąc mu (jej) coś przyjemnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.