Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu.
Program „Od piosenki do rysunku”.
Temat: Opracowanie wzoru graficznego koła na podstawie piosenki „Bańki”.
Cele: rozpoznawanie i określanie podstawowych części ciała, ćwiczenia orientacji w przestrzeni
- poszerzanie kompetencji językowych,
- ćwiczenie funkcji słuchowych, wzrokowych
- rozwijanie koordynacji ruchowo- słuchowo-wzrokowej,
Formy : zbiorowa, indywidualna
Pomoce: Obrazek, wstążki z bibuły, karty ze wzorem, blok rysunkowy, kreda, płyta CD, rurki lub naczynia do puszczania baniek mydlanych.
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne
1 .Powitanie w kręgu piosenką „Wszyscy są witam Was”
2. Rozwijanie schematu własnego ciała.
Lata, lata osa koło Oli nosa a Ola śpi
Lata mucha koło Oli ucha a Ola śpi
Lata pszczoła koło Oli czoła a Ola śpi
Lata bąk koło Oli rąk a Ola śpi
Przyleciał kruk, dziobem w bok stuk-puk
A Ola wstała i krzyknęła Aua, aua, aua
3. Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
Świadome poruszanie się w przestrzeni.
Idź wg polecenia (polecenia mogą być wydawane zw zmiennym natężeniem głosu cicho- głośno oraz ze zmiennym przyspieszeniem szybko –wolno)
Idź dwa kroki do przodu.
Idź dwa kroki do tyłu.
Podskocz do góry.
Podskocz do góry dwa razy.
Kucnij
Podskocz na jednej nodze
Zobacz jaka część Twojego ciała jest na samym dole, co to jest?
4. Zabawy rozwijające funkcje językowe.
Spójrzcie uważnie na obrazek
- Jak myślicie, co się na nim znajduje?
- Co widzicie w bańkach mydlanych na obrazku?
- Czy umiecie policzyć ile jest baniek ?
- Ile baniek zostanie, jeżeli jedna bańka pęknie?
- A ile baniek zostanie, jeżeli pękną wszystkie?
- Jaki bańki na obrazku maja kształt?
- Co to znaczy że bańki mienią się kolorami tęczy?
Posłuchajcie uważnie piosenki pt.: „Bańki” i zastanówcie się kto mieszka w naszych zaczarowanych kółkach
- Kto mieszka w pierwszej bańce a kto w drugiej?
- Posłuchajcie i powiedzcie słowa, które się rymują mieszka –Śnieżka, mydlane- zaczarowane,
- Podzielimy na sylaby: mydlane, bańki, zaczarowane, Śnieżka, królewna,
II. Zajęcia właściwe.
1. Ćwiczenia ruchowo- słuchowe.
Śpiewając piosenkę o bańkach mydlanych i jednocześnie poruszamy wstążką wykonaną z bibuły. Staramy się wykonywać zadanie zgodnie z rytmem piosenki. Rozłóżcie ręce w bok i starajcie się poruszać zgodnie z rytmem piosenki.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe.
Przyjrzycie się jak mam dziś dla Was wzór a potem obrazkowi, o którym rozmawialiśmy na początku zajęć.
- Pokażcie co na obrazku przypomną nasz wzór
- Czy wiecie jak ten wzór się nazywa ( koło)
- Do czego oprócz baniek mydlanych podobny jest ten wzór – rozejrzycie się dookoła
- Gdy rysujemy bańkę nie odrywamy ręki od kartki.
- Popatrzcie jak rysuje koło.
- Popatrzcie jak rysuję koło
- Narysujcie koło palcem w powietrzu, na dywanie
- Ułóżcie ze wstążki wzór – koło
-
III. Zajęcia końcowe.
Śpiewając piosenkę rysujemy kredą na kartce papieru. – porównujemy ich wielkości, staramy się wykonać bańkę jak największą i jak najmniejszą . Podoba Wam się taka zabawa ?