Scenariusz zajęć
Usprawnienie percepcji słuchowej
Charakterystyka grupy: oddział przedszkolny, grupa 4-latków
Cele:
-doskonalenie umiejętności kojarzenia dźwięku z jego źródłem,
-rozwijanie percepcji słuchowej,
- doskonalenie procesów uwagi i koncentracji
Metoda pracy:
-elementy integracji sensorycznej,
-ćwiczeniowa, czynna
Czas trwania zajęć: 20 minut
Pomoce dydaktyczne:
-płyty z nagraniami,
-instrumenty muzyczne,
-klocki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci wraz z nauczycielem witają się piosenką:
„Dzień dobry, witam Was! Zaczynamy, bo już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa i trzy!”
-Teraz spotykają się kolana lewej nogi itp.
2. Rozpoznawanie dźwięków
Nauczyciel włącza płytę z dźwiękami pochodzącymi z otoczenia, np. szum morza, śpiew ptaków, dźwięk przejeżdżającego samochodu, gaworzenie dziecka, dźwięk klaksonu, odgłos padającego deszczu. Dzieci odgadują, co to za dźwięk. Po dwukrotnym odsłuchaniu próbują odtworzyć kolejność następujących po sobie dźwięków.
3. Zabawa ruchowa
Dzieci maszerują swobodnie po dywanie. Na dźwięk bębenka unoszą ręce do góry i próbują naśladować wiatr, który mocno wieje. Przez cały czas mówią: szszszszszszsz... Kiedy nauczyciel zadzwoni dzwonkami – dzieci naśladują deszcz, podskakując wołają: kap, kap, kap... Na dźwięk cymbałek – dzieci kulą się na dywanie – chronią się przed deszczem.
4. Jakie to instrumenty?
Nauczyciel za parawanem gra na czterech instrumentach: tamburynie, kołatce, harmonijce i cymbałkach. Następnie dzieci podbiegają do pudełka, w którym znajdują się instrumenty i wspólnie wybierają te, które słyszały. Próbują odtworzyć dźwięki w takiej kolejności, w jakiej je usłyszały.
5. Wystukiwanie rytmu według podanego układu przestrzennego
Nauczyciel ustawia klocki na dywanie w szeregu od lewej do prawej strony. Prosi, aby każde dziecko wystukało rytm, który został przedstawiony za pomocą klocków.
6. Podsumowanie zajęć i pożegnanie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia i żegna się z nimi.
Literatura: E. M. Skorek, Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć, Kraków 2016.