SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KRAINIE BAŚNI I BAJECZEK
Cele ogólne:
– poszerzenie słownika czynnego oraz znajomości baśni,
– zachęcanie do wypowiadania się na temat bohaterów z bajek ,
– zachęcanie dzieci do zabaw ruchowych ,
– integrowanie grupy przez wytwarzanie radosnej atmosfery
Cele szczegółowe:
dziecko
– rozpoznaje znane postaci z bajek,
– uczestniczy w zabawach ruchowych,
– współdziała w grupie w radosnej atmosferze
METODY:
działania praktyczne, zabawa ruchowa, rozmowa, burza mózgów.
FORMY PRACY:
grupowa, indywidualna
POMOCE:
Napis „W KRAINIE BAŚNI I BAJEK”, prezentacja multimedialna, płyta z muzyką. ilustracje z bajkami , kolorowanki
PRZEBIEG:
1. Dzieci siedzą w kole na dywanie.
Powitanie muzyczne zaproszonej grupy .
2. Określenie likem swojego samopoczucia.
3. Przedstawienie celu zajęcia-rozmowa na temat ulubionego bohatera z bajek.
4.Rozdanie dzieciom historyjek obrazkowych .Wspólne układanie historyjek wg. odpowiedniej kolejności.
5.Opowiadanie na temat ułożonych bajek.
6.Rozwiązywanie zagadek związanych z baśniami i bajkami.
7.Zabawa przy muzyce –Bajki w tańcu.
8.Nauka piosenki o Jasiu i Małgosi z pokazem ruchowym
Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Choć opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa
Była sobie Baba Jaga
miała domek z ciasta
a w tej chatce same dziury
pst iskierka zgasła.
9.Układanie wspólnej bajki do ilustracji przedstawiającej salę balową.
10.Podziękowanie za wspólnie spędzony czas w krainie bajek i baśni .
Przedstawienie dzieciom Bajki pt. „Kot w butach.”
11.Wykonanie wybranych ilustracji.
Opracowała Anna Jabłońska-Pajor
Dominika Sojka –Sporys