Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6- letnich
z zakresu edukacji matematycznej
TEMATYKA TYGODNIA: Wiosna na wsi
TEMAT ZAJĘĆ: Na wiejskim podwórku
NUMERY OBSZARÓW Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1 5, II 11, III 2, 4, 5, 6, IV 2, 5, 7, 15, 18
CEL OGÓLNY:
• Rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci poprzez udział w zabawach opartych na bezpośrednim działaniu
CELE POZNAWCZE;
• Rozpoznawanie odgłosów zwierząt domowych;
• Rozpoznawanie liter, układanie wyrazu z wybranych liter.
CELE KSZTAŁCĄCE:
• Utrwalanie nazw liczebników w aspektach kardynalnym i porządkowym, usprawnianie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10;
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania prostych zadań matematycznych z zastosowaniem znaków +, - ,=;
• Kształcenie umiejętności prawidłowego formułowania wypowiedzi.
CELE WYCHOWAWCZE:
• Przestrzeganie wspólnie przyjętych umów i zasad regulujących współżycie w grupie;
• Wdrażanie do bezpiecznego uczestniczenia w zabawach i sytuacjach zadaniowych.
METODY :
• Czynne: zadania stawiane do wykonania, odtwórcze zabawowo - naśladowcze
• Słowne: wiersz, rozmowa
• Oglądowe: pokaz
FORMY:
• Grupowa
• Zespołowa
• Indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Obrazek przedstawiający wiejskie podwórko, nagranie odgłosów zwierząt i ptaków domowych (świnia, krowa, kogut, koń, owca, indyk), ponumerowane obrazki przedstawiające zwierzęta wiejskie, sylwety: 10 kaczek, krzaki, ślimaki, szczupak, wędka, taczka, burak, pomadka, szafa, talerz z ciastkami, kartonik po soku, materiały: zielone, niebieskie, biały, żaby, motyle, myszy, ptaki, cyfry od 1 do 10, znaki +, -, =, litery BRAWO, nagrania utworów do zabaw ruchowych: „Dziadek fajną farmę miał”, „Pieski małe dwa”, tablica magnetyczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie: Iskierka przyjaźni – iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech cieplutka wróci do mych rąk!
2. Wprowadzenie do tematu – Dzisiaj chciałabym zaprosić Was do wiejskiej zagrody - miejsca na wsi, gdzie możemy spotkać bardzo wiele hodowlanych zwierząt.
W tej zagrodzie są...
- rozmowa na temat wiejskiego podwórka z wykorzystaniem obrazka , nazywanie zwierząt i ptaków mieszkających na wsi
3. „Muzyka z wiejskiego podwórka” – rozpoznawanie i nazywanie odgłosów zwierząt
i ptaków z nagrania magnetofonowego (świnia, krowa, kogut, koń, owca, indyk), odkrywanie obrazków według numerów; sprawdzanie, czy głos został poprawnie rozpoznany
4. Zabawa „Bal na wiejskim podwórku”- naśladowanie odgłosów zwierząt przy piosence „Dziadek fajną farmę miał”
5. „Co się wydarzyło na wiejskim podwórku?” – inscenizacja wiersza
W. Chotomskiej „Kaczki siedmioraczki” (zmodyfikowanego przez nauczyciela)
Były sobie kaczki, kaczki przedszkolaczki.
Pierwsza zobaczyła na krzaczkach ślimaczki.
Weszła między krzaczki i szukajcie kaczki!
Druga chciała złowić na wędkę szczupaczka.
Chlupnęła! Plusnęła! – i gdzie jest ta kaczka?
Trzecia kaczka wiozła na taczce buraczka.
Buraczek– bęc! – z taczki – i nie widać kaczki.
Czwarta, piąta, szósta malowały usta,
Zmyć pomadki nie umiały, więc za szafę się schowały!!
Siódma miała urodziny,
zatem ósma i dziewiąta przyszły w odwiedziny.
Zjadły trochę ciastek, soku się napiły,
potem pod kocykiem drzemkę urządziły.
A dziesiąta kwacze - to najstarsza kaczka -
kto kaczki odnajdzie dostanie buziaczka!
6. Rozmowa na temat treści wiersza; odnajdywanie ukrytych sylwet, utrwalanie liczebników porządkowych poprzez odpowiedzi, co stało się z kaczką pierwszą, drugą, itd.
7. Zabawa „Pieski małe dwa” – improwizacje ruchowe do utworu – zabawa w parach
8. „Ach te trudne zadania!” – nauczyciel mówi, że dzisiaj rozmawiamy o wiejskim podwórku, zatem treści zadań muszą dotyczyć zwierząt, ptaków lub owadów, które mogą pojawić się na podwórku na wsi – posłuchajcie więc przygotowanych przeze mnie treści zadań matematycznych - nauczyciel wypowiada proste zadania, a wybrane dzieci wyszukują wskazane zwierzęta lub ptaki, przeliczają je - wykonują dodawanie lub odejmowanie na konkretach, a następnie wyszukują kartoniki z odpowiednimi liczbami i układają równanie:
Na drzewie siedziało 6 ptaków, doleciał 1 ptak i także usiadł na gałęzi. Ile razem ptaków siedziało na drzewie?
6 + 1 = 7
Na polu obok domu bawiło się 5 myszek. Zrobiło się późno i 4 myszki musiały iść do domu. Ile myszek zostało na polu?
5 – 4 = 1
Nad brzegiem stawu siedziało 7 żab. Nagle z wody wyskoczyły jeszcze 2 żaby. Ile razem żab siedziało teraz nad brzegiem stawu?
7 + 2 = 9
3 kolorowe motyle fruwały nad łąką. Wtem zaczął wiać silny wiatr i wszystkie motyle odleciały. Ile motyli zostało?
3 – 3 = 0
9. „Umiemy budować treści zadań matematycznych!” – nauczyciel przypina do tablicy własne propozycje działań matematycznych – wynik zakrywa znak zapytania; zadaniem dzieci jest ułożenie treści do wskazanego równania, odkrycie wyniku
i sprawdzenie czy jest poprawny:
10 – 8 = ? 10 – 8 =2
5 + 4 = ? 5 + 4 = 9
10. Zakończenie zajęć - myślę, że teraz możemy już spokojnie zostawić nasze zwierzęta w wiejskiej zagrodzie i miejmy nadzieję, że nasze kaczki – przedszkolaczki już nigdy więcej się nie schowają, a my będziemy umieli je dodać, odjąć i przeliczyć! Dziękuję Wam w imieniu własnym i wszystkich zwierząt z wiejskiego podwórka za wspólną zabawę.
11. Ewaluacja zajęć – rozmowa z dziećmi o tym, co się podobało na zajęciu, a co nie?
Nauczyciel prosi dzieci, aby odwróciły wcześniej przypięte do tablicy litery i spróbowały odczytać napis – to odpowiedź wychowawczyni na zaangażowanie dzieci – Brawo!