X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45793
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia adaptacyjne

Scenariusz zajęć adaptacyjnych w Publicznym Przedszkolu w Bystrzycy Dolnej w dniu w grupie dzieci 6 letnich „Pszczółki”
Prowadząca: Agnieszka Marek
Temat: „Bawimy się wesoło” – zajęcia adaptacyjne.
Podstawa programowa:
I.5., I.7., II.3., II.5., III.3., III.4., III.5., III.8., III.9.,IV.2., IV.4., IV.8.
Cele ogólne:
• Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych zabaw.
• Stwarzanie okazji do poznania siebie i innych.
• Przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem.
• Zapoznanie z pomieszczeniami przedszkolnymi, personelem przedszkola.
• Przybliżenie rodzicom codziennej pracy z dzieckiem.
• Kształtowanie umiejętności wykonania pracy według instrukcji nauczyciela.
Cele szczegółowe:
• Potrafi wyrażać własne emocje i uczucia.
• Umie współdziałać z dorosłymi i rówieśnikami.
• Przeżywa radość z działania w grupie.
• Nawiązuje nowe kontakty i przyjaźnie z innymi dziećmi.
• Pokonuje nieśmiałość, lęk i niepewność.
• Zna pomieszczenia przedszkolne i personel przedszkola.
• Wykonuje pracę plastyczno – techniczną według instrukcji.

Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy:
słuchowa: rozmowa kierowana
oglądowa: pokaz
czynna: zadań stawianych do wykonania

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta, piosenka „Wszyscy są”, „Powitanka”, wizytówki, mazaki, piłka, „Magiczne pudełko”, jabłko, biała kartka papieru, kredki, pasek kolorowego papieru, nożyczki, mazak, oczka, plastikowa rurka, napis START, META.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Wszyscy są, witam was” – powitanie.
2. „Powitanka” – zabawa integracyjna do muzyki.
3. Zapoznanie dzieci i rodziców z salą zajęć i łazienką- zachęcanie do samodzielności.
4. Rozdanie dzieciom wizytówek. Dzieci samodzielnie wpisują swoje imię, jeśli dziecko ma trudności nauczyciel wpisuje imię dziecka.
5. Zabawa w kręgu z piłką na powitanie, służąca poznaniu imion ,,Mam na imię...”
6. „Co to jest” – zabawa sensoryczna. Dzieci odgadują ukryty owoc za pomocą dotyku.
7. „Jabłuszko” – wierszyk
W koszyczku jabłuszko
starannie złożone
śmieje się do dzieci
troszkę zawstydzone.
Buzię ma rumianą
od słonka czerwoną
i calutką skórkę
pięknie opaloną
Mamusia jabłuszko
nożem rozkroiła
i na równe części
dzieci podzieliła
A w każdej to części
zdrowe witaminki
dla mamy dla taty
chłopca i dziewczynki
Cieszą się dzieciaki
i jabłuszka jedzą
a o tym jak zdrowe
nawet ptaszki wiedzą
R.SOBIK
Rozmowa na temat wiersza: Jak wyglądało jabłuszko?, Co zrobiła mama? Co było w jabłuszku?, Czy jabłka są zdrowe?

8. „Jabłuszko i robaczek” – praca plastyczno- techniczna. Dzieci rysują samodzielnie jabłuszko i kolorują je, potem wycinają nożyczkami. Następnie według instrukcji wykonują robaczka. Przygotowany pasek papieru składają według instrukcji nauczyciela. Zaokrąglają boki i otwierają, powstaje „robaczek”, dorysowują mu oczka i buzię.

9. „Wyścig robaczków” – dzieci ustawiają na jednym końcu sali z napisem META wykonane jabłka, a na drugim robaczki START (czytanie globalne). Za pomocą plastikowych rurek dmuchają w „robaczki”, aż dotrą one do jabłuszka. Na mecie przygotowane są kawałki jabłka na talerzykach, które dzieci zjadają.

10. „Małe robaczki” – zabawa ruchowa w ogrodzie zabaw z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zwrócenie uwagi na zachowanie ostrożności podczas zabaw.

11. Swobodne zabawy w sali.
12. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za pomoc w zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.