Scenariusz zajęć plastyczno – konstrukcyjnych w grupie III „Pszczółki” – dzieci 5-6 letnie.
Data zajęć: 08.03.2019
Temat: „Rakietą w kosmos” – warsztaty z rodzicami.
Podstawa programowa: I5, I6, I7, III2,III5,III8,IV1, IV5, IV8,IV11,
Cele ogólne:
- rozwijanie twórczej aktywności plastyczno – technicznej,
- wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy dziećmi i rodzicami,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy dzieci i rodziców,
Cele szczegółowe:
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- tworzy, konstruuje, buduje, wykorzystując materiały odpadowe,
- utrzymuje ład i porządek po skończonej pracy,
- odczuwa swoją przynależność do grupy,
- współdziała z dziećmi i osobami dorosłymi, według przyjętych zasad,
- obdarza uwagą rówieśników i dorosłych,
- wyraża swoje rozumienie świata w technikach plastyczno – technicznych,
- wykonuje własne prace plastyczno – techniczne posługując się kredką, farbą, plasteliną
Metody:
słowne: pogadanka,
oglądowe: przygotowany Układ Słoneczny,
czynnego działania: konstruowanie, zadania do wykonania
Formy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: brystole, taśma papierowa, planety, podpisy: Układ Słoneczny, Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, magnetofon, piosenka „Ufoludki”, balon, kartony różnej wielkości, folia aluminiowa, taśmy klejące, butelki, płyty CD, plastikowe nakrętki, pompony, klej na gorąco, pistolet do kleju, papier kolorowy, plastelina, druciki kreatywne, kredki, farby, pędzle, gumowe rękawiczki, folia ochronna.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie zebranych dzieci i ich rodziców.
2. „Gorące słońce”. Zabawa ruchowa z balonem. Wszyscy siedzą w kręgu. Po kole krąży balon do muzyki. Gdy muzyka milknie, ta osoba, która ma balon wstaje i biegnie dookoła koła i siada na swoje miejsce.
3. „Układ Słoneczny”. Na dywanie rozłożone są brystole i napis Układ Słoneczny. Rodzice naklejają na brystole taśmę papierową, aby utworzyć 8 orbit. Na samej górze naklejone jest słońce. Zadaniem uczestników jest ułożenie planet według kolejności oraz dopasowanie nazw planet.
4. „Rakieta”. Wspólne wykonanie rakiety. Rodzice z dziećmi łączą kartony, oklejają folią aluminiową i ozdabiają. Dzieci wykonują pojazdy kosmiczne, okna, ufoludki i tym podobne. Działanie opiera się na wyobraźni rodziców i dzieci.
5. „Ufoludek”. Dzieci wspólnie z rodzicami tworzą również fotobudkę ufoludka (malują na zieloną farbami, przyklejają włosy, kokardę, obklejają folią aluminiową podest, przymocowują rękawiczki).
6. Podziękowanie za zajęcia, wspólne zdjęcia, odsłuchanie piosenki „Ufoludki”. Zabawa z pokazywaniem.