SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA ESTETYCZNEGO
Grupa: 4- latki
Opracowała: Ewa Bielecka
Temat: „Czarne plus białe może być szare” – zabawy plastyczne z plamą.
Cele ogólne:
poznanie dzieci z wierszem z zastosowaniem ilustracji Pt. „Wszystko jest szare”- T. Fiutowskiej
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanego wiersza
poznanie sposobów łączenia kolorów (czarny z białym) w celu uzyskania barwy pochodnej
wzbogacanie doświadczeń plastycznych dzieci
wdrażanie do dbania o porządek w miejscu pracy
wdrażanie do porządkowania miejsca pracy
Cele szczegółowe:
dziecko zna treść wiersza pt. „Wszystko jest szare” T. Fiutowskiej
potrafi odpowiadać na pytania nauczyciela zawiązane z treścią wiersza
wie w jaki sposób uzyskać szarą barwę
potrafi namalować pracę plastyczną stosując szarą barwę w różnych odcieniach
dba o prządek w miejscu pracy
porządkuje miejsce pracy
Metody:
czynna
słowna
oglądowa
Formy:
indywidualna
grupowa
Pomoce dydaktyczne:
ilustracje do wiersza
zestaw z sześcioma kolorami farb
kartki
pędzle
woda w miseczkach
PRZEBIEG ZAJĘCIA
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Dzieci siedzą na krzesełkach w półkolu przed tablicą. Na tablicy zawieszone są ilustracje do wiersza. Nauczyciel recytuje wiersz Pt. „Wszystko jest szare” T. Fiutkowskiej.
Rozmowa na temat wiersza wspierana ilustracjami.
„Deszcz za oknem”- ćwiczenia oddechowe. Dzieci wstają z krzesełek. Unoszą ręce do góry wspinając się na palcach i jednocześnie nabierają powietrze nosem. Następnie wolno wypuszczają powietrze ustami, opuszczają ręce przechodząc do przysiadu. Zabawę powtarzamy trzy razy.
II CZĘŚĆ ZASADNICZA:
Podanie tematu zajęcia:
Na dzisiejszym zajęciu namalujemy szare obrazki, ponieważ mamy już późną jesień i wszystko zrobiło się szare.
Skierowanie uwagi dzieci na aurę za oknem; określenie pory roku, pogody - deszczowa pogoda, opisanie jesiennej aury - wszystko wokół jest szare, smutne.
Zaproszenie dzieci do stolików. Przed rozpoczęciem pracy podwijają rękawy, lekko odsuwają się od stolików, nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie ostrożności podczas posługiwania się pędzlem i zachowanie porządku w miejscu pracy.
Do wykonania naszej pracy potrzebne będą farby plakatowe, pędzle i woda w miseczkach. To wszystko przygotowałam wam na stolikach. Lecz zanim zaczniecie swoją pracę, chcę wam pokazać jak ja namaluję szary obrazek. Mam tu ( nauczyciel wskazuje na stolik z przygotowanymi materiałami i przyborami) farby takie same jak na waszych stolikach...
Nauczyciel pokazuje dzieciom zestaw z sześcioma kolorami farb plakatowych. Dzieci nazywają kolory farb wskazane przez nauczyciela, określają z czym kojarzy się dany kolor np.: żółty jak słońce, niebieska jak niebo, czerwona jak serce, zielona jak trawa, czarna jak węgiel, biała jak mleko i jednocześnie malują na kartce plamy w omawianym kolorze. Nauczyciel przypomina, że po każdym kolorze należy spłukać pędzel i odsączyć nadmiar wody pocierając nim o brzeg miseczki. (nauczyciel razem z dziećmi wykonuje te same czynności)
Powiedźcie mi teraz jakiej farby powinnam użyć do namalowania swojej pracy?
- Gdzie jest szary? Okazuje się, że takiej farby nie ma w zestawie. Nauczyciel pyta dzieci: - Który z kolorów najbardziej zbliżony jest do szarego? Dzieci porównują wszystkie barwy z kolorem na obrazkach do wiersza i aurą za oknem. Dochodzimy do wniosku, że najlepiej nadawałaby się czarna farba ale jest jednak zbyt ciemna. Nauczyciel sugeruje dzieciom, że może dałoby się rozjaśnić czarną farbę czyli dodać do niej jasny kolor.
- Który z kolorów byłby najlepszy do rozjaśnienia czarnej farby?
- Która farba jest tak jasna, że prawie nie widać jej na kartce? (biała)
Dzieci kolejno do każdej farby na kartce dodają białą farbę i stwierdzają, że każda zrobiła się jaśniejsza.
Następnie na czystych kartkach dzieci łączą czarną farbę z białą w różnych proporcjach uzyskując odcienie szarości.
Z uzyskanych szarości malują szary obrazek.
Obserwacja działań dzieci.
Nawiązywanie kontaktu słownego.
Pomoc dzieciom słabiej radzącym sobie z tematem.
Zakończenie, likwidacja zajęcia.
Porządkowanie miejsca pracy. Mycie rąk. Dzieci, które wcześniej skończą pracę siadają na dywanie. W czasie oczekiwania na resztę grupy mogą się pobawić wybranym zestawem klocków.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA:
„Pada, pada deszcz”- zabawa ze śpiewem ilustrowana ruchem.
Dzieci ustawiają się „pociąg” i obchodzą stoliki z pracami.
Wypowiadają się na ich temat.
Po wyschnięciu prace zostaną umieszczone na wystawie.
„Wszystko jest szare”- T. Fiutowska
Szare jest niebo i szara chmurka
i wietrzyk co ją goni.
Szary jest piesek
bo tylko szare na grzbiecie łatki ma.
Szara jest myszka w swej norce
i kot na dachu i komin.
Szary jest świerszczyk
co za kominem szarą melodię gra.
Zary jest jeżyk
co szare liście do szarej norki nosi.
Szary parasol taty nad głową
i szary płaszczyk Zosi.
A Zmrok Czarodziej w swej szarej kapocie
choć jest już bardzo stary.
Chodząc po świecie w szarą godzinę
nakręca wszystkie zegary.