X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45775
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wzorowy przedszkolak

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków Data 21.01.2021r.

Podstawa programowa: III 1, III 2, III 4, III 5, III 7, III 8, III 9, IV 2, IV 4, IV 5, IV 8, I 5,

Temat dnia: Wzorowy przedszkolak

Cele ogólne:
• Przestrzeganie zasad panujących w grupie.

Cele operacyjne:
dziecko:
• Wykorzystuje wcześniej zdobyte informacje na temat właściwego zachowania się w grupie (kodeks grupy),
• Wskazuje właściwe i niewłaściwe zachowania,
• Czyta globalnie wyrazy związane z tematem,
• Odróżnia zdania prawdziwe od fałszywych,
• Łączy w pary obrazki z odpowiadającą zasadą,
• Kształtuje pozytywne wzorce zachowania,
• Zgodnie współpracuje w grupie,
• Odczuwa radość ze wspólnej pracy i zabawy z dziećmi– integracja grupy.

Metody:

• Rozmowy,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.

Formy pracy:
• Zbiorowa,
• Indywidualna,
• Grupowa,

Środki dydaktyczne:
Kodeks grupy, kartki z napisem „prawda – fałsz”, pocięte puzzle, wyrazy do czytania (zasady), rysunki części ciała, rysunek drzewa, farby, tamburyn.

PRZEBIEG:

1.Zabawa ruchowa „Ustawiamy się przy osobie ...”
Dzieci swobodnie biegają przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce ustawiają się zgodnie z poleceniem nauczycielki np. „Ustawiamy się przy osobie, której imię zaczyna się głoską...”, itp.

2.Rozmowa przy tablicy tematycznej
o Wyjaśnienie własnymi słowami pojęcia „zasada” (próba stworzenia definicji),
o Wypowiadanie się całym zdaniem na temat zasad zawartych w „Kodeksie grupy”.

3.Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”.
o Odróżnianie zdań prawdziwych od fałszywych – załącznik nr 1,
o Czytanie globalne wyrazów: „prawda”, „fałsz”.

4.Zabawa ruchowa „Dobieramy się....”
Dzieci swobodnie biegają przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce dobierają się zgodnie z poleceniem nauczycielki.

5.Zabawa dydaktyczna „Dobre i złe zachowania w grupie”
o Układanie puzzli – pociętych w linii prostej obrazków,
o Wypowiadanie się całym zdaniem na temat treści obrazka,
o Łączenie w pary obrazków z odpowiednimi zasadami – załącznik nr 2,
o Zgodna współpraca w grupie.

6.Zabawa dydaktyczna „Części ciała mówią o naszych zasadach”
o Rozwijanie logicznego myślenia - samodzielne tworzenie zasad zgodnie z własnymi doświadczeniami i przemyśleniami,
o Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej na zadany temat.

7.Praca plastyczna „Wzorowy Przedszkolak”
o Odciśnięcie ręki na „grupowym drzewku”.

8.Ewaluacja zajęć
oPrzekazanie „Iskierki” w kole.

Załącznik nr 1

1. Jeśli ktoś mówi, nie przeszkadzam, czekam na swoją kolej.
2. Paniom pracującym w naszym przedszkolu mówimy „dzień dobry” tylko na terenie przedszkola.
3. Jeśli zrobimy coś przez przypadek, niechcąco nie musimy za to przepraszać
4. W ciszy łatwiej się skupić i szybciej wykonać zadanie.
5. Jeśli ktoś sprawi mi przykrość, mogę go uderzyć.

Załącznik nr 2

Potrafimy się dzielić.
Słuchamy Pań i siebie nawzajem.
Nie bijemy się.
Sprzątamy po zabawie.
Wspólnie się bawimy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.