Scenariusz zajęć w grupie 3-4-latków
TEMAT: „ZABAWY Z PANIĄ ZIMĄ” – zabawy dydaktyczne
Cele:
• rozwijanie aktywności werbalnej,
• rozwijanie współdziałania dzieci w zabawie i w sytuacjach zadaniowych,
• doskonalenie umiejętności współpracy w parach, zespole,
• rozwijanie umiejętności kontrolowania czasu.
Metody pracy wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własną działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz;
• koncepcja planu daltońskiego.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: list od pani zimy, zadania w kopertach, obrazek pani zimy, puzzle bałwanków, kule śniegowe wykonane z papieru, magnetofon, buźki.
Przebieg zajęć:
1. „Stańmy wszyscy razem”, „Goog Morning” – wspólne śpiewanie piosenek na powitanie.
2. „List od pani Zimy” – odczytanie listu przyniesionego przez panią Zimę
Prawa ręka przynosi nauczycielce list ,który do sali dostarcza p. ,,zima” . - zaciekawienie tematem.
Prawa ręka
3. „Ukryty obrazek” – 4 kopert z zadaniami od pani Zimy do wykonania
Dzieci losują koperty – wykonanie zadania- odkrycie puzzla
ZADANIA:
(1) ,,Bałwanki” – układanie pociętych elementów w logiczną całość (indywidualizacja)
prawa ręka,
Zegar, strażnik czasu
(2) „Wirujące płatki śniegu” – improwizacje taneczne do muzyki ,,Walc łyżwiarzy” E. Waldteufel – dzieci dobierają się w pary według tablicy praca w parach improwizują wirujące płatki śniegu.
Praca w parach
(3) ,,Kule śniegowe”- układanie rytmów w małych zespołach, dobierają się w zespoły wg kształtu śnieżynki.
Dzieci układają podany rytm. ( kule śniegowe mała, duża, duża, mała......)
prawa ręka,
Zegar,
strażnik czasu, lider.
(4) ,,Biała zima”- ilustracja piosenki przez dzieci
4. ,,Pani Zima”- obrazek odkryty, rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznych cech zimy – podsumowanie zajęć. (zadania wykonane).
5. „Buźki” – ewaluacja zajęć.
Opracowała:
mgr Barbara Sierzputowska