X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45763
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W poszukiwaniu wiosny - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem elementów scenariusza wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej „Na podstawie dostrzeżonych regularności potrafię przewidzieć, co będzie dalej”.

Cele ogólne: wspieranie rozwoju mowy, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, kształtowanie umiejętności odwzorowywania, kształtowanie percepcji wzrokowej, słuchowej oraz umiejętności układania rytmów, rozwijanie estetyki ruchu oraz wrażliwości muzycznej, rozwijanie twórczości i pomysłowości.

Cele szczegółowe – dziecko:
umie po wysłuchaniu piosenki odpowiedzieć na pytania, zna cechy charakterystyczne wiosny, umie rozwiązać zagadki słuchowe (odgłosy zwierząt), ułożyć historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń, ułożyć rytm z papierowych kwiatów, rozpoznać i nazwać emocje (złość, radość, smutek) oraz odpowiedzieć na pytanie n- lki, potrafi śpiewać i inscenizować ruchem piosenkę, rozpoznać kwiatek poprzez zmysł powonienia, odwzorować, ułożyć ze słuchu oraz samodzielnie rytm z kwiatów czerwonych i żółtych, tańczyć do muzyki, powiedzieć poprawnie wierszyk, mówić: głośno, cicho, szeptem, ułożyć kompozycje wiosenną z kolorowych kółek.

Środki wspomagające działanie:
Płyta z nagraniem piosenki „Łąka się zbudziła”, „Niedźwiedź”, melodii wg Batii Strauss oraz odgłosów zwierząt, historyjka obrazkowa, obrazki z niedźwiedziem przedstawiające emocje: złość, radość, smutek, hiacynt, papierowy zestaw kwiatów dla każdego dziecka (tulipany, żonkile), chusty, kolorowe kwiaty, kółka z kolorowego papieru.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć – piosenka pt.: „Łąka się zbudziła”- dz. słuchają piosenki odpowiadają na pytanie: o czym jest ta piosenka? ( o wiośnie).

2. „ Wiosenne zwiastuny”- opowiadanie- dz. słuchają uważnie tekstu, zgłaszają zauważone nieprawidłowości poprzez podniesienie kwiatka, korygują błędy.

Wiosna jest jedną z dwóch (czterech) pór roku. Po długiej, mroźnej zimie, wszyscy już z niecierpliwością oczekują pięknych, wiosennych dni. Wtedy to, wszystko wokół zmienia się. Dni są już o wiele dłuższe i można dzięki temu więcej czasu poświęcić na zabawę. Słońce mocniej świeci, ale czasami zasłoni je chmura i pada śnieg (deszcz). Wieje mocny wicher (leciutki wietrzyk), który delikatnie muska po twarzy. Jest coraz to zimniej (cieplej) i trzeba się ciepło ubierać (nie trzeba się już ciepło ubierać). Odlatują od nas ptaki do ciepłych krajów (przylatują do nas ptaki z ciepłych krajów): bociany, skowronki, gołębie i wróble. Zbierają one suchą trawę, liście i gałęzie, aby móc zrobić gniazda. Zwierzęta powoli zasypiają (budzą się ze snu zimowego). Także rośliny czują, że to już wiosna. Na drzewach pojawiają się zielone pąki i opadają z drzew liście (liści). Z ziemi wyrasta młoda, zielona trawa. Rozkwitają pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, żonkile, tulipany. Cała przyroda budzi się by powitać wiosnę.

3. „Odgłosy wiosny” – zagadki słuchowe – dz. rozpoznają odgłosy: żab, bociana, pszczoły, dzięcioła, kukułki.

4. „Przygoda misia” – historyjka obrazkowa- dz. układają obrazki wg kolejności zdarzeń, opowiadają ją, nazywają nastrój misia: złość.

5. „Co mogło przydarzyć się misiowi, który...”- dz. układają historyjkę z uwzględnieniem emocji: radość, smutek (obrazki z misiami).

6. „Niedźwiedź” – piosenka z inscenizacją ruchową.

7. „Zaczarowany ogród” – dz. układają rytm odwzorowując podany wzór, ze słuchu oraz według własnego pomysłu, kończą rozpoczęty, dzieci odczytują powstałe rytmy (zestaw papierowych kwiatów: tulipany, żonkile).

8. „Brams” -taniec węgierski wg Batii Strauss – dz. tańczą z chustami.
9. „Czarujemy kwiaty” – dz. wypowiadają zaklęcie w różnej intonacji: głośno, cicho, szeptem.
Szu, szu, szu
sza, sza ,sza,
wyczaruję raz i dwa,
pięknych kwiatów sto,
szu, szu, szu
szo, szo, szo.
Czary mary
mary czary,
niech rozkwitnie ogród cały,
niech się spełnią me zamiary,
czary mary,
mary czary.

Dzieci otwierają powoli dłonie ,w których mają zwiniętą chustę - efekt kwiaty rozkwitają.

10. „Wiosenny pejzaż” – praca plastyczna, dzieci układają pejzaż wiosenny z kolorowych kółek, przyklejają go.
11. Podsumowanie zajęć – ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.