28.04.2009
SCENARIUSZ IMPREZY PRZEDSZKOLNEJ „DZIEŃ ZDROWEGO CZYŚCIOCHA”
Miejsce: Miejskie Przedszkola nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Prowadzące: Agnieszka Wojtasik-Bojarska, Monika Nowak
Uczestnicy: całe przedszkole;
Cele ogólne:
· kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony zdrowia
· uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecenia środowiska
· stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
Cele operacyjne:
Dziecko:
· zna czynniki warunkujące bezpieczeństwo i zdrowie
· uczy się współdziałania w grupie
· doskonali sprawność ruchową przez poprawne wykonywanie ćwiczeń
· rozwija własną aktywność twórczą i ruchową
· wesoło bawi się przy muzyce
· integruje się z grupą przedszkolną
Metody:
1. słowne - rozmowa, zagadki, inscenizacja, objaśnienia
2. oglądowe - obserwacja, ilustracje
3.aktywizujące – zadań stawianych dzieciom, zabawy ruchowe przy muzyce, samodzielnych doświadczeń
Forma pracy: różnorodne zadania i zajęcia dla dzieci z poszczególnych grup wiekowych
Środki i materiały dydaktyczne:
· scenografia przedstawiająca bałagan w mieszkaniu, tekst inscenizacji „Wojna z mikrobami”, płyta CD, ilustracje przedstawiające rozwiązania zagadek (puzzle), świeże owoce i warzywa, kleje, kredki,
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci przez nauczycielki – wyjaśnienie celu dzisiejszego spotkania;
2. Zaproszenie przez krasnala Hałabałę do obejrzenie scenki zdrowotnej, przygotowanej przez grupę „Jaskółki” pt. „Wojna z mikrobami”; ukazującej zagrożenia w wyniku bałaganu, brudu, a także różne metody walczenia z mikroskopijnej wielkości bakteriami - prozdrowotne zachowania;
3. Wspólne zaśpiewanie przez wszystkich uczestników znanych piosenkach pt. „Mydło lubi zabawę” i „Szczotka - pasta
4. „Ruch!! Ruch!! Ćwicz z nami będziesz zdrów!!-„ areobik” przy dynamicznej muzyce - (uczestnicy naśladują ruchy prowadzącej nauczycielki);
5. Nauczycielka zaprasza dzieci do swoich sal, w których będą zadania do rozwiązania;
v W sali „Jeżyki” – 3-latki – dzieci nazywają widziane owoce- jabłko, warzywo – marchew, następnie układają puzzle i naklejają na duży brystoli i kolorują; dodatkowo do ułożenia mają sylwetkę chłopca grającego w piłkę nożną oraz kubeczka ze szczoteczką i pastą do zębów;
v W sali „Jagódki” – 4-latki – dzieci podzielone są na 4 grupy, każda grupa typuję „kapitana”, który ma za zadanie odgadnąć owoc, warzywo, środki czystości po dotyku (sałata, jabłko, szczoteczka do zębów), następnie wraz z całą swoją grupą układają puzzle, w czwartej grupie „kapitan” pokazuje zagadkę – gra w piłkę- koszykówka – układają puzzle sylwetki dziewczynki grającej w kosza; wszystkie puzzle zostają pokolorowane i przyklejone na duży brystol;
v W sali „Jaskółki” – 5-latki - dzieci podzielone są na 4 grupy, każda grupa typuję „kapitana”, który ma za zadanie odgadnąć owoc i warzywo po smaku (marchewka truskawka), a także pasta do zębów, następnie wraz z całą swoją grupą układają puzzle, w czwartej grupie „kapitan” pokazuje zagadkę – jazda na rowerze– układają puzzle sylwetki chłopca jadącego na rowerze; wszystkie puzzle zostają pokolorowane i przyklejone na duży brystol;
v W sali „Jarzębinki” – 6-latki - dzieci podzielone są na 4 grupy, każda grupa typuję „kapitana”, który ma za zadanie odgadnąć warzywo zapachu (ogórek, cebula) i pasta do zębów; następnie wraz z całą swoją grupą układają puzzle, w czwartej grupie „kapitan” pokazuje zagadkę –sztuki walki –karate – układają puzzle sylwetki chłopca trenującego karate; wszystkie puzzle zostają pokolorowane i przyklejone na duży brystol;
7. Podsumowanie, gratulacje wszystkim dzieciom za posiadane wiadomości, wiedzę, co jest człowiekowi potrzebne do zdrowego życia i wręczenie wszystkim przedszkolakom kolorowych orderów DZIEŃ ZDROWEGO CZYŚCIOCHA.