Scenariusz zajęć z dziećmi
prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat tygodniowy: „Zdrowie i higiena.”
Temat zajęć: „Czyste ręce mamy, zawsze o ich myciu pamiętamy”
Termin: 16.11.2020 r.
Grupa: VI Wiek dzieci: 5-latki.
Miejsce: sala zabaw, łazienka.
Osoba prowadząca: Aneta Wnuk
Cel ogólny: Poszerzanie i utrwalanie wiadomości na temat higieny osobistej.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
1. Nazywa przybory do higieny osobistej.
2. Potrafi prawidłowo myć ręce.
3. Rozwiązuje zagadki.
4. Ilustruje piosenkę ruchem.
5. Aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej.
Metody:
1. Aktywizujące; burza mózgów.
2. Czynne – zadań stawianych do wykonania.
3. Słowne – zagadki, opowiadanie nauczyciela.
4. Oglądowe – ilustracje, pokaz.
Formy: praca z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
1.1 Zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne;
4.5 Odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
4.7 Eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki;
4.13 Eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but.
Pomoce/środki dydaktyczne: mydło w kostce (mogą być różne rodzaje), mydło w płynie, żel antybakteryjny, nawilżane chusteczki do rąk, kawałek materiału do zawiązania jako peleryna, peleryna dla dziecka, pies pluszowy do opowiadania, ilustracje wirusów, radio z Bluetooth i USB, płaski talerz, woda, pieprz.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Poszukiwacze skarbów” – zabawa tropiąca, wprowadzająca do tematu zajęć. Wybrane przez nauczyciela dzieci szukają ukrytych skarbów w sali. Będą to przedmioty związane z utrzymaniem higieny (mydło w kostce, w płynie, ręcznik do rąk, żel antybakteryjny, żel do kąpieli, gąbka do mycia). Dzieci poruszają się po sali zgodnie ze wskazówkami n-la, np. 3 kroki prosto, 6 kroków w lewo itp.
2. „Jaki będzie dzisiejszy temat zajęć?”- burza mózgów. Dzieci starają się ustalić, jaki będzie temat zajęć na podstawie zgromadzonych przedmiotów do higieny.
3. „Łapson i mycie rąk” – wysłuchanie historii czytanej przez n-la. Nauczyciel czyta dzieciom historię. Warto, żeby w trakcie wykorzystał do prezentacji samodzielnie wykonaną postać Mydłomena (bohatera tej historii). Wystarczy na kostkę mydła przywiązać skrawek materiału jako pelerynę i dokleić oczy. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści historii.
4. „Mydłomen goni Bakteriaki, Wirusiaki i Pasożytniaki” – zabawa ruchowa. Jedno dziecko zostaje Mydłomenem – zakładamy mu pelerynę z kawałka tkaniny. Jego zadaniem jest złapanie jak największej liczby bakteriaków, wirusiaków i pasożytniaków. Zabawę powtarzamy, zmieniając Mydłomena.
5. „Szur, szur, szur”- zabawa ortofoniczna w oparciu o wierszyk. Wodę puszczam – kap, kap, kap, Rączki myję – szur, szur, szur, Mydłem pluskam – chlup, chlup, chlup I brud tonie – bul, bul, bul. Dzieci razem z nauczycielem powtarzają wierszyk 4 razy.
6. „Przegoń wirusa” Śpiewające Brzdące – piosenka. Zapoznanie dzieci z utworem, zabawa ruchowo-taneczna przy piosence. Dzieci wykonują układ taneczny zgodny z treścią piosenki.
7. „Tak/Nie” - zabawa muzyczno-ruchowa przy utworze „Przegoń wirusa”.
W trakcie trwania utworu dzieci swobodnie podskakują po sali. Podczas pauzy ustalają, czy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela jest prawdziwe, czy fałszywe i podnoszą do góry odpowiedni kartoniki – zielony z uśmiechniętą buzią lub czerwony ze smutną buzią.
Zdania:
- Po załatwieniu się w łazience nie idziemy myć rąk.
- Kichamy zawsze w przegub ręki.
- W czasie mycia rąk nie musimy używać mydła.
- Bakterie i wirusy są duże i można je dostrzec gołym okiem.
- Ręce należy myć ciepłą wodą i mydłem.
- Ręce myjemy tylko raz dziennie.
- Myjemy ręce za każdym razem kiedy się ubrudzą.
8. „Zagadki Łapsona” - nauczyciel czyta zagadki, a dzieci podają odpowiedzi.
Kolorowe i pachnące
Do mycia rąk służące (mydło)
W umywalce lub w wannie
Umyje cię ona starannie (woda)
Wanna służy do kąpania
A on do wycierania (ręcznik)
Może być duża, może być mała
Ale do mycia jest doskonała (umywalka)
W niej się wykąpiesz
Umyjesz ręce
Gdzie ty to zrobisz?
W swojej... (łazience)
9. „Bakteriaki i wirusiaki nie lubią mydła” - doświadczenie z wykorzystaniem płynnego mydła. Do eksperymentu potrzebne będą: talerz, woda pieprz oraz mydło w płynie. Na talerz nalewamy nieco wody. Posypujemy wodę pieprzem, równo po całej powierzchni. Dotykamy wody palcem i nic się nie dzieje – pieprz dalej pokrywa całą powierzchnię cieczy. Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał.
10. „Myjemy rączki” –podsumowanie zajęć, praktyczne ćwiczenia w łazience. Utrwalenie prawidłowej techniki mycia rąk- mycie rąk ciepłą wodą i mydłem według instrukcji nauczyciela.
Łapson i mycie rąk”
Pies Łapson wszedł do swojego domu i powiedział:
— Będę miał dzisiaj gości...
W tej samej chwili z łazienki dobiegło go wołanie:
— Łapsonie!!! — Łapson nic. — Łaaaapsonie! Czy dorosłe czy dziecięce warto umyć dobrze ręce!
— Przypominał mieszkający w łazience Mydłomen.
Łapson spojrzał na swoje łapki.
— Nie widzę brudu... — wyszeptał. Ale nie chciał kłócić się z przyjacielem, podszedł do zlewu, odkręcił kran, zamoczył dłonie i wytarł je w ręcznik. Było widać, że jest czymś przejęty. Spojrzał na Mydłomena stojącego na zlewie i zwierzył się:
— Wiesz, dziś będę miał gości i...
— Gości to ty już masz. Tylko nieproszonych. — Łapson rozejrzał się po łazience, nikogo nie było.
— Gdzie? — zapytał zdziwiony.
— Łap superlupę i sam zobacz! — Pod superlupą Łapson zobaczył swoje łapki zupełnie inaczej. Okazało się, że kręcą się na nich nieznane mu dotąd stworzonka o dziwnych kształtach. Łapson aż się wzdrygnął.
— To Bakteriaki, Wirusaki i Pasożytniaki! — fachowo wyjaśnił Mydłomen. — Oj, nieciekawe towarzystwo zaprosiłeś do domu — dodał szybko.
— Ale ja nikogo, nikogo nie... — zdziwionym głosem zaczął pies...
— Wystarczy, że czegoś dotkniesz... one hyc! I już są na twoich łapkach! — zauważył Mydomen.
— Nie chcę takich kolegów! — oświadczył Łapson i pokręcił głową.
— To łap mnie w łapki i myj, myj! — Mydłomen uśmiechnął się do przyjaciela. Podał mu pokaźną porcję piany. Łapson wziął mydło w łapki. Gdy pies mył dłonie, Mydłomen poprosił:
— A teraz daj mi działać: wewnątrz dłoni, na grzbietach, a także pomiędzy palcami!
Łapson stosował się do prośby kolegi i z wielką dokładnością pocierał namydlonymi łapkami. Myjąc środek, grzbiety i przestrzenie między palcami.
— Dobrze?
— Wspaniale — powiedział zadowolony Mydłomen. — Ale teraz spłucz pianę. I pamiętaj: jestem zawsze pod ręką!
Rozmowę przerwał dźwięk dzwonka do drzwi.
— To moi goście! Już są. — Pies pobiegł otworzyć drzwi. Do domu weszło rodzeństwo kotów: Pupik i Pupilka.
— Cieszę się, że już jesteście — przywitał się Łapson, i szybko dodał — Pokażę wam, gdzie możecie umyć ręce.