Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć wychowawczych w klasie I – III Szkoły Branżowej I-stopnia (klasa łączona) w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym
«Centrum Edukacji i Rozwoju» im. św. Jana Pawła II w Opocznie
Temat lekcji: Autoprezentacja- poznanie podstawowych zasad sztuki autoprezentacji.
Cele:
- Wprowadzenie słowa: AUTOPREZENTACJA, jako sztuki prezentacji samego siebie, której głównym celem jest wytworzenie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku własnej osoby w oczach innych ludzi.
- Uświadomienie uczniom jak ważna jest umiejętność dobrego zaprezentowania własnej osoby w poszukiwaniu pracy.
Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach:
- zna znaczenie słowa autoprezentacja,
- zna podstawowe zasady autoprezentacji i potrafi je stosować.
Metody:
- dyskusja,
- mapa skojarzeń,
- wykład,
- drama,
Formy pracy:
- praca w grupie,
- praca w parach.
Materiały, środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- komunikator internetowy typu messenger,
- papier pakowy,
- mazaki.
Przebieg zajęć:
Część I- Dyskusja
Uczniowie siedzą wspólnie przy jednym dużym stoliku. Nauczyciel zapoznaje ich z tematu lekcji. Rozpoczyna dyskusję dotyczącą znaczenia słowa AUTOPREZENTACJA. Uczniowie wspólnie ustalają definicję tego słowa. Na tablicy tworzona jest mapa skojarzeń obrazująca znaczenie tego słowa. Uczniowie przyczepiają najważniejsze wyrazy związane z tym słowem:
- wygląd,
- wypowiedzi,
- zachowanie,
- sygnały niewerbalne.
Wspólnie formułują definicję:
Autoprezentacja – sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swój wygląd i swoje wypowiedzi, zachowania oraz sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany.
Część II- Wykład psychologa
Nauczyciel łączy się za pomocą komunikatora internetowego z panią psycholog – pracownikiem Działu HR w Firmie AmRest, która jest specjalistą w dziedzinie organizacji naborów i szkolenia pracowników z przeprowadzania procesów naboru. Pani psycholog przybliży uczniom znaczenie słowa AUTOPREZENTACJA i opowie, jakie ma ona znaczenie
w procesie poszukiwania pracy. Opowie też o podstawowych zasadach, jakie należy przestrzegać podczas rozmów kwalifikacyjnych. Uczniowie mają za zadanie zapisanie najważniejszych zasad. Po zakończeniu połączenia wspólnie
z nauczycielem omawiają najważniejsze punkty.
Część III- Drama
Nauczyciel dzieli klasę na dwuosobowe zespoły. Każda para wybiera losowo temat scenki, którą mają przygotować do odegrania. Np.:
- Rozmowa w sprawie pracy opiekunki/ opiekuna małego dziecka.
- Rozmowa w sprawie pracy kelnerki/kelnera w kawiarni.
- Rozmowa w sprawie pracy sprzedawcy w sklepie.
- Rozmowa w sprawie pracy jako kucharz.
Uczniowie otrzymują instrukcje i przygotowują scenki dramowe. Ich zadaniem będzie pokazanie, jak należy się zachować, co mówić, w rozmowie z przyszłym pracodawcą, aby otrzymać zatrudnienie. Muszą zwrócić uwagę na gesty, zachowanie, sposób bycia, grzeczność, poprawność wypowiedzi oraz na właściwe i ciekawe zaprezentowanie swoich zalet, mocnych stron, cech charakteru, zdolności i umiejętności. Na przygotowanie mają 5 minut.
Część IV- Podsumowanie lekcji
Uczniowie siedzą w kole. Kolejno opowiadają, co sprawiło im największe problemy, co było dużym zaskoczeniem a co sprawiło przyjemność. Wspólnie przypominają sobie najważniejsze zasady dobrej autoprezentacji podczas rozmowy o pracę.
Autor scenariusza zajęć
mgr Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II
w Opocznie