KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO w klasie I technikum po szkole podstawowej z innowacją pedagogiczną „Piosenka jako tekst kultury na lekcjach języka polskiego”
Temat: Mitologiczna historia o miłości i poświęceniu – Orfeusz i Eurydyka.
Opracowanie i prowadzenie lekcji: Anna Ligman (wrzesień 2020)
Czas: godzina lekcyjna
Program nauczania: „Ponad słowami. Program nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i technikum od roku szkolnego 2019/2020”, Łabęcka Barbara, Nowa Era 2019.
CELE EDUKACYJNE
Uczeń:
- streszcza historię o Orfeuszu i Eurydyce,
- porównuje różne historie literackie, filmowe pod kątem określonego motywu,
- stosuje pojęcie: archetyp,
- ćwiczy umiejętność interpretacji obrazów,
- ćwiczy umiejętność wnioskowania,
Metody pracy:
- video: animacja z kanału Bajanie na ścianie: „Orfeusz i Eurydyka”,
- audio: piosenka „Tańczące Eurydyki” Anna German,
- analiza i interpretacja,
- praca z tekstem.
Forma pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
- Peter Paul Rubens „Orfeusz i Eurydyka” – zał. 1 (źródło: wikipedia)
- George Frederick Watts „Orfeusz i Eurydyka” – zał. 2 (źródło: e-podręczniki)
- piosenka z tekstem: „Tańczące Eurydyki” – zał. 3
- podręcznik „Ponad słowami, kl. 1, cz.1” lub „Mitologia” Jana Parandowskiego
PRZEBIEG LEKCJI
WPROWADZENIE DO LEKCJI
1. Przypomnienie znanych historii o miłości – literackich, filmowych i bajkowych.
2. Zapisanie tematu lekcji.
TOK LEKCJI
Część 1
1. Zapoznanie się z treścią mitu – na lekcji lub zadanie wcześniej do przeczytania w domu (w podręczniku „Ponad słowami, kl.1, cz.1” – s. 20 lub zbiór mitów Parandowskiego)
2. Rozmowa na temat motywu miłości, śmierci i poświęcenia w kontekście mitu oraz innych tekstów kultury.
3. Orfeusz jako archetyp artysty – analiza, wnioski uczniów.
4. Zaświaty w mitologii greckiej – analiza, wnioski uczniów.
Część 2
1. Orfeusz i Eurydyka w tekstach kultury:
- Peter Paul Rubens „Orfeusz i Eurydyka”
- George Frederick Watts „Orfeusz i Eurydyka”
2. Orfeusz i Eurydyka w tekstach piosenek: „Tańczące Eurydyki” Anna German
- przeczytanie tekstu i wspólna analiza
- wysłuchanie piosenki, podsumowanie wniosków
PODSUMOWANIE
1. Obejrzenie animacji o Orfeuszu i Eurydyce na kanale YouTube: Bajanie na ścianie
https://www.youtube.com/watch?v=TVa8ekO0P0Y
2. Wnioski i refleksje uczniów
----------------------------------------------------------------
„Tańczące Eurydyki” Anna German
(https://teksciory.interia.pl/anna-german-tanczace-eurydyki-tekst-piosenki,t,455909.html)
W kawiarence na rogu każdej nocy jest koncert,
zatrzymajcie się w progu - Eurydyki tańczące,
zanim świt pierwszy promień rzuci smugą na ściany,
niech was tulą w ramionach - Orfeusze pijani.
Płyną gwiazdy jak stulecia, noc jak kotary mgły rozwiesza,
na tańczące Eurydyki, koronkowy rzuca szał,
rzeką śpiewa pod mostami, tańczy krzywy cień latarni, o
rozwarte drzwi kawiarni, grzbiet pociera czarny kot.
Kto ma takie dziwne oczy? Eurydyka, Eurydyka
Kto ma takie dziwne usta? Eurydyka, Eurydyka
Już niedługo na widnokrąg, świt różowy pełen wpełznie
wolno. Mgły rozwieją się jak przędza. Zbledną światła,
pryśnie czar.
Wiatr się zerwał w zaułkach, tracą drzewa jak struny
Czy to śpiewa Orfeo, czy to drzewa tak szumią?
Na wystawie drogerii czarny kot cicho wraca,
zanim kogut zapieję, musi wtopić się w zapach.
Rzeka szemrze pod mostami, znikł już szary cień
latarni. Wchodzą ludzie do kawiarni. Na ulicy
zwykły gwar, a wiatr tańczy ulicami, wiatr kołuje
jak pijany, i rozwiesza na gałęziach z pajęczyny
tkany szał.
Kto ma takie dziwne oczy? Eurydyka, Eurydyka
Kto ma takie dziwne usta? Eurydyka, Eurydyka
Wiatr tańczy ulicami, wiatr kołuje jak pijany
Mgły rozwiały się jak przędza
Został tylko, został tylko czarny kot ...