Wiek dziecka / rozpoznanie/: chłopiec 4 lat, (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim)
-imię i nazwisko nauczyciela (ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym:
Anna Popielarz – nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym
- programy realizowane przez nauczyciela: indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny
- cel hospitacji:. „Stopień dostosowania metod pracy do indywidualnych potrzeb dzieci. Organizacja zajęć grupowych i indywidualnych”,
Cele główne:
• Rozwijanie umiejętności matematycznych,
• Obdarzanie uwagą osoby, aby rozumieć to, co do niej mówi i czego od niej oczekuje,
• Rozwija umiejętności konstrukcyjne, myślenie przyczynowo-skutkowe,
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wspólnie z nauczycielem układa plan zajęć
• podejmuje próby rozpoznawania i nazywania pór roku, dopasowywania odpowiedniego ubioru do danej pory roku,
• koduje pory roku odpowiednim kolorem,
• rozpoznaje cyfry od 1 do 5,
• na podstawie wysłuchanej treści, układa historyjkę obrazkową,
• kierowany przez N. rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela,
• stara się współdziałać z N. podczas Zajęcia,
• korzysta z karty instrukcyjnej na podstawie, której układa postać,
• klasyfikuje przedmioty wg koloru,
Metody pracy:
• czynnego działania,
• elementy dziecięcej matematyki G. Kolczyńskiej,
• kodowania i dekodowania,
• elementy metody polisensorycznej,
• terapia ręki
Formy pracy:
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plan zajęć, śnieżynki z cyframi, klocki drewniane, szczypce, kolorowe piłeczki, ilustracje z porami roku, historyjka obrazkowa, obrazki z emocjami, medale.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. „Plan Działań”
a. Omówienie i ustalenie kolejności działań,
3. Pierwsza koperta. „Pory roku”
a) Dziecko wyjmuje ilustracje z drzewami, które przedstawiają cztery pory roku, układa je na stoliku zaczynając od teraźniejszej pory roku (po ustaleniu z N.)
b) N. podaje dziecku postacie na podstawie ich ubioru łączy je z odpowiednią porą roku, następnie wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania zadania. N. nagradza dziecko naklejką, którą umieszcza na planie.
4. Druga koperta. „Kodowanie”
a) Dziecko wyjmuje kolorowe kółka, nazywa kolory następnie łączy je z odpowiednią porą roku
c) Z pomocą N. klasyfikuje kulki według koloru za pomocą szczypiec, N. sprawdza poprawność wykonania zadania i nagradza dziecko kolejną naklejką, którą umieszcza na planie.
5. Trzecia koperta. „Historyjka”
a) Dziecko wyjmuje z koperty obrazki,
b) Słucha opowiadania na podstawie, którego układa historyjkę obrazkową,
d) Wspólnie z nauczycielem przyklejają historyjkę na kartce, N. nagradza dziecko naklejką, umieszcza ją na planie.
6. Czwarta koperta „Pingwin”
a) Dziecko wyjmuje z koperty obrazek pingwina (instrukcję układania)
e) N. podaje dziecku klocki, dziecko na podstawie instrukcji układa postać pingwina. N. sprawdza poprawność wykonania zadania i nagradza dziecko kolejną naklejką, którą umieszcza na planie.
7. Piąta koperta „Śnieżynki”.
a) Dz. wyjmuje z koperty śnieżynki,
b) Odczytuje cyfry umieszczone na śnieżynkach i umieszcza je na planie gdzie wcześniej znajdowały się koperty z zadaniem w celu określenia ilości wykonanych zadań oraz czy wszystkie zadania zostały wykonane.
Ewaluacja
a) Dziecko określa swoje emocje, wybiera ikonkę emocji i umieszcza ją pod wykonanymi zadaniami.
b) Podziękowanie dziecku za pracę,
c) Wynagrodzenie dziecka za udział w zajęciach.