SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DLA GRUPY WIEKOWEJ 3 i 4-LATKI
Temat: Zimowe zabawy z ubraniami.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności matematycznych i ogólnej sprawności ciała w zakresie motoryki dużej.
Cele szczegółowe:
- dziecko używa określeń mały – duży w odniesieniu do wskazanego przedmiotu,
- potrafi odszukać i połączyć w pary rękawiczki,
- prawidłowo przelicza posługując się liczebnikami głównymi,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, doskonaląc motorykę dużą,
- kształtuje orientację w przestrzeni,
- rozwija umiejętność przedstawiania rytmu muzyki prostymi elementami ruchu.
Metody: słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń w formie zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy: z całą grupą, w parach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: rękawiczki, czapki, szaliki dla każdego dziecka, trójkąt, płyta CD z piosenkami „Tupu, tup po śniegu”, „Śnieżnobiałe sanie”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Faza wprowadzająca:
1.Powitanie grupy.
2. Wprowadzenie do zajęć.
Nauczyciel nawiązuje do tematyki przeprowadzanej w danym tygodniu i prosi dzieci, by przypomniały jak należy się ubierać do pogody za oknem. Do tego posługując się zgromadzonymi wybranymi częściami garderoby w postaci rękawiczek, czapek i szalików.
Faza realizacyjna:
1. Zabawy matematyczne z rękawiczkami:
★ „Mała – duża rękawiczka” – określanie i porównywanie wielkości rękawiczek przy użyciu określeń mały – duży.
★ „Rękawiczka do rękawiczki” – łączenie rękawiczek w pary.
★ „Ile palców ma rękawiczka?”- dzieci 4-letnie przeliczają w zakresie 5.
★ „Szalik czy rękawiczka” – porównywanie ilości szalików i rękawiczek. Dziecko
4 –letnie liczy w zakresie 5, dziecko 3 –letnie w zakresie 3.
2. „Zimowe ubranka” zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci poruszają się po sali w wybrany przez siebie sposób, jedynie wtedy, kiedy nauczyciel powie nazwę zimowego ubrania np. czapka, szalik, rękawiczki, dzieci stają obok wypowiedzianej garderoby. Dzieci 3 –letnie podskakują przy nich 3 razy obunóż, natomiast dzieci 4 –letnie próbują podskoczyć 3 razy na jednej nodze.
3. Zabawa ruchowa w parach „Saneczki”.
Dzieci dobierają się w pary, stoją jedno za drugim i podają sobie ręce – jedno jest konikiem, a drugie saneczkami. Biegają po sali kiedy gra muzyka. Gdy piosenka milknie, zatrzymują się i zamieniają miejscami.
4. Zabawa z zatrzymaniem ruchu: „Figurki lodowe”.
Dzieci maszerują po sali. Gdy usłyszą dźwięk trójkąta zatrzymują ruch i zamieniają się w figurki lodowe.
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki „Tupu, tup po śniegu”.
Dzieci swobodnie poruszają się po sali śpiewając piosenkę, na refren zatrzymują się i ilustrują piosenkę ruchem.
Faza podsumowująca:
1. Podziękowanie za wspólną zabawę.
2. Pochwała ustna jako nagroda za wykonane zadania.
Czas trwania: ok. 15 do 20 min.
Prowadzący: Katarzyna Zagacka