SCENARIUSZ ZAJĘĆ WPROWADZENIA AKCJI „GÓRA GROSZA” W PRZEDSZKOLU
Temat: Akcja „Góra grosza”.
Organizator: Agata Domańska
Uczestnicy: wychowankowie, terapeuci
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 30 min
Cele ogólne:
-Wdrażanie do oszczędności i dzielenia się z potrzebującymi
- Kształtowanie u poczucia empatii
- Wyrabianie zdolności niesienia pomocy innym
- Integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- podejmuje zabawę „pomocna dłoń”, reaguje na polecenia werbalne,
- odciska na plakacie swoją dłoń pomalowaną farbą,
- przykleja gotowy element we wskazane miejsce,
- odtwarza po nauczycielu gesty do rymowanki,
- aktywnie słucha śpiewanej przez nauczyciela piosenki,
- wrzuca monety do skarbonki.
Metody:
- słowna,
- praktycznego działania
Pomoce: duży arkusz papieru, farby, pędzelek, wycięte papierowe grosiki, monety, skarbonka, różdżka, nagranie piosenki „Moja i Twoja nadzieja”
Formy:
- grupowa
Przebieg zajęć
1. Bilet wstępu.
Na salę gimnastyczną wchodzą dzieci, które przyniosły ze sobą grosik. Nauczyciel zbiera od dzieci „bilety wstępu”.
2. Przywitanie piosenką. (słowa A. Domańska)
„Już jesteśmy, już jesteśmy
wszyscy na tej sali,
Już jesteśmy, już jesteśmy
Dziś pomagać mamy”.
3. Zabawa „Pomocna dłoń”.
Nauczyciel włącza dowolny utwór- dzieci maszerują swobodnie po sali, w przerwie w muzyce dzieci podają sobie „pomocną dłoń”.
4. Pytania do grupy.
Jak myślicie czy każde dziecko ma swój dom/ swoją rodzinę?
Jak się czuje dziecko, które nie ma nikogo bliskiego?
Przedstawienie celu zajęć/ akcji „Góra grosza”: zbiórka pieniędzy dla dzieci, które wychowują się poza swoją rodziną (w domach dziecka, rodzinach zastępczych).
5. Tworzenie plakatu „Warto pomagać”:
Nauczyciel prezentuje arkusz papieru ze zdjęciem skarbonki oraz jedną odciśniętą dłonią. Mówi: By pomagać innym potrzeba dużo „pomocnych dłoni”. Każde dziecko odciska swoją pomalowaną farbą dłoń na plakacie i przykleja na nią przygotowany obrazek monety- grosik.
6. Wierszyk - zabawa naśladowcza.
„Pomagamy” A. Domańska
„To jest ważne niesłychanie (kładziemy dłonie na policzki)
Od dziś robimy wielkie zbieranie (unosimy ręce, rysujemy wielkie koło)
Grosze do skarbonki wrzucamy (łączymy kciuk z palcem wskazującym,/ gest wrzucania)
I tak innym dzieciom POMAGAMY” (serduszko z dłoni)
7. Odsłanianie skarbonki.
Nauczyciel wręcza wybranemu dziecku różdżkę, pozostali uczestnicy, naśladują ruchy czarowania i wymawiamy wspólnie słowa zaklęcia:
„Hokus-pokus, Czary mary i skarbonkę tutaj mamy!
Od dziś grosiki do niej wrzucamy”.
Nauczyciel odsłania wówczas zakrytą wcześniej skarbonkę.
8. Wrzucanie monet do słów piosenki na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”.
Nauczyciel rozkłada grosiki wokół skarbonki, dzieci chwytają się za ręce i wszyscy śpiewają piosenkę. Gdy nauczyciel po pierwszej części piosenki wypowie imię dziecka, wybrana osoba podnosi grosiki i wrzuca je do skarbonki. Zabawa toczy się dalej aż wszyscy uczestnicy zabawy wrzucą swoje monety.
„Mam skarbonkę” A. Domańska
Mam skarbonkę tutaj dużą
Zaraz do niej wrzucę
Grosik jeden, grosik drugi
Bo pomagać lubię
Wrzucam pierwszy
Wrzucam drugi
Wrzucam po raz trzeci
Dzięki temu innym dzieciom
dobro podaruje
9. Wspólny taniec do piosenki „Moja i Twoja nadzieja” zespołu Hey.
Dzieci podczas trwania zwrotki tańczyły w kole, raz w jedną raz w drugą stronę, podczas refrenu wchodziły do środka koła i na zewnątrz.
10. Zakończenie- zaproszenie dzieci do brania udziału w akcji. Wspólne powieszenie plakatu informującego o zbiórce i postawienie skarbonki w widocznym miejscu.