Scenariusz zajęć w grupie 5-latków Data 11.09.2020r.
Temat: Ruch to zdrowie, każdy przedszkolak to powie!
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw
ruchowych na powietrzu.
• Kształcenie koordynacji słuchowo–ruchowej,
• Kształcenie orientacji w przestrzeni,.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Porusza się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym,
• Reaguje na dźwięk instrumentu (tamburyn), gwizdek oraz sygnał
słowny w czasie zabaw ruchowych,
• Orientuje się w przestrzeni,
• Współdziała w zespole,
• Wykonuje w prawidłowy ćwiczenia ruchowe.
Metody pracy
• zabawy naśladowcze,
• zadaniowa,
• żywego słowa.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, tamburyn, tunel, gwizdek, chusta animacyjna, kartka żółta i czerwona, naklejki
Przebieg:
1.Powitanie : „Ludzie do ludzi” – dzieci biegają, na sygnał
dźwiękowy i polecenie nauczyciela witają się częściami ciała.
2.Rozgrzewka ruchowa:
- bieg przy muzyce, na przerwę w utworze dziecko zatrzymuje się i
stoi bez ruchu,
- marsz w parach,
- „wiatraczki”,
- krążenia ramion,
- krążenia biodrami.
3.„Zaczarowane lalki” – dzieci biegają, na hasło „zaczarowana głowa” poruszają głowami, Na hasło: „zaczarowane ręce” wykonują ruch rękami, na hasło: „zaczarowane nogi”, stają raz na jednej, raz na drugiej nodze.
4.Zabawa ruchowa „Biegamy-ustawiamy” – dzieci biegają po wyznaczonym terenie, na sygnał dźwiękowy i komendę słowną ustawiają się w szereg, dwuszereg, koła lub rząd.
5.„Skacz tak jak ja!”– dzieci ustawione w rzędzie za nauczycielem przechodzą w wyznaczone miejsce i wykonują dowolne skoki po pieńkach.
6.„Utrzymaj równowagę” – ćwiczenie z wykorzystaniem chusty animacyjnej, dzieci chodzą po obwodzie koła, starając się utrzymać równowagę.
7.„Wicherek” – dzieci poruszają chustą animacyjną, tworząc wiatr.
8.„Mój kolor” – dzieci stoją po obwodzie koła, trzymając chustę animacyjną, gdy usłyszą nazwę koloru przy, którym stoją, obiegają wszystkie dzieci dookoła i wracają na swoje miejsce.
9.„Namiot” – dzieci podnoszą chustę zgodnie z poleceniami nauczyciela: „głowa, kolana, palce”, czujnie wysłuchując hasła „namiot”, wówczas wszyscy chowają się pod chustę.
10.„Spadochron” – wszystkie dzieci kucają i trzymają chustę, na sygnał nauczyciela wstają i wyrzucają chustę w górę.
11.„Tunel” – przejście przez tunel, ćwiczenie z elementami
czworakowania.
12.Relaksacja - odpoczynek i wyrównanie oddechu, swobodny marsz, wspięcie na palcach, głęboki wdech i wydech.
13.Ewaluacja – podsumowanie zajęć, ocena pracy, wręczenie dzieciom nagród za aktywność i sprawność ruchową.