Scenariusz zajęć w grupie 5-latków Data 26.10.2020r.
Temat globalny: Poznajemy różne zawody - fryzjer
Temat dnia: Narzędzia i przybory fryzjerskie
Cele ogólne:
• Poznanie narzędzi i przyborów potrzebnych do pracy
fryzjerowi,
• Nazywanie czynności wykonywanych przez fryzjera: mycie,
suszenie, obcinanie modelowanie włosów.
Cele operacyjne:
dziecko:
• Wymienia przybory i narzędzia fryzjerskie,
• Zna czynności wykonywane przez fryzjera: mycie, suszenie,
obcinanie modelowanie włosów,
• Wypowiada się na dany temat całymi zdaniami,
• Utrwala nazwy liczebników głównych i porządkowych,
• Doskonali liczenie w dostępnym zakresie,
• Rysuje postać ludzką z uwzględnieniem jak największej
liczby elementów: oczy, uszy, rzęsy itp.
Metody pracy:
• Słowna,
• Zadaniowa,
• Twórcza,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne: przybory i narzędzia fryzjerskie: szczotki, grzebienie, suszarka, lusterko itp., zagadka Bożeny Formy „Fryzjer”, karta pracy „Lusterko”, kredki ołówkowe, tamburyno.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Marmurki”
Bieg swobodny, na hasło „Marmurki” dzieci nieruchomieją w różnych
pozach.
2.Zabawa ruchowa „Znajdź osobę, która....”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce zatrzymują się i dobierają się w grupy według poleceń nauczycielki np. „Znajdź osobę, która ma taki sam kolor włosów co ty”.
3. Rozwiązanie zagadki Bożeny Formy „Fryzjer”.
4.Zabawa dydaktyczna „Kącik fryzjerski”.
- Nazywanie przyborów i narzędzi fryzjerskich,
- Nazywanie czynności wykonywanych przez fryzjera: mycie,
suszenie, obcinanie modelowanie włosów,
- Kształtowanie nawyku wypowiadania się na dany temat całymi
zdaniami.
5.Zabawy na materiale słownym:
- Analiza i synteza sylabowa wyrazów związanych z tematem,
- Wyróżnianie nagłosu.
6.Zabawa dydaktyczna „Zgadnij czego brakuje”
- Rozwijanie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej,
- Utrwalanie nazw liczebników głównych i porządkowych,
- Doskonalenie liczenia w dostępnym zakresie.
7.Praca plastyczna „Lusterko”.
- Rysuje postać ludzką z uwzględnieniem jak największej liczby
elementów: oczy, uszy, rzęsy itp.,
- Ozdabianie w dowolny sposób ramki lusterka.
8.Ewaluacja zajęć
- Wystawa prac – rozmowa na ich temat,
- Wspólna zabawa przy piosence „Stonoga”