Budowanie poczucia własnej wartości- scenariusz zajęć
I. Temat: Budowanie poczucia własnej wartości.
II. Cele:
1.Poszukiwanie mocnych stron w sobie.
2.Otrzymanie pozytywnych informacji o sobie.
3.Zachęcanie do pozytywnego myślenia o innych.
4.Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
III. Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie:
a) sprawy organizacyjne i omówienie bieżących problemów w grupie,
b)uczestnicy siadają w kręgu,
c)opracowanie zasad obowiązujących podczas zajęć np. zasada życzliwości, zachowanie kultury wypowiedzi itp.,
d)przestrzeganie celów spotkania,
2.Realizacja tematu zajęć:
a)Moje zalety:
Wychowankowie pisemnie wypowiadają się na następujące tematy, a odpowiedzi omawiają w parach:
-dwie cechy własnego wyglądu, które podobają się Tobie,
-dwie cechy osobowości, z których jesteś zadowolony,
-umiejętność lub talent, który posiadasz,
-osiągnięcie, z którego jesteś zadowolony,
-szczególnie dobre relacje z jakąś osobą,
-marzenie, w którym zrealizują się Twoje najlepsze cechy,
b)Zwierzęta:
Każdy wychowanek rysuje na kartce zwierzę, które według niego najlepiej symbolizuje jego cechy charakteru.
Rysunki zostają ułożone na podłodze czystą stroną do góry.
Każdy wybiera jedną kartkę (nie swoją) i patrząc na rysunek wpisuje dwie pozytywne cechy, które kojarzą mu się z tym zwierzęciem.
Powtórnie kartki wracają na środek sali i następuje ich losowanie.
Tym razem osoba wyciągająca kartkę stara się odgadnąć, kto mógłby być ich autorem.
Właściciel kartki komentuje wpisane pod zwierzęciem cechy , pasują do niego czy nie, czy o nich myślał wykonując rysunek.
c) Papierowa torba :
Każdy wychowanek ma przygotowaną kopertę, klej ,nożyczki i kolorowe czasopisma. Na zewnętrznych stronach koperty maluje lub nakleja obrazki, słowa, wyrażenia, które ilustrują różne jego cechy osobowości zewnętrznej. To zdarzenia i sytuacje, które pokazują innym ludziom, których nie ukrywają. Do wnętrza koperty wkładają to, co chcą zachować dla siebie. Uczestnicy omawiają zewnętrzne strony swoich kopert. Zachęcamy do ujawnienia czegoś z wewnętrznej strony koperty.
Zadać można pytanie : Jak czuliście się opowiadając innym o swojej osobowości zewnętrznej i ujawniając cechy osobowości wewnętrznej?.
d)Życzenia noworoczne:
Wyobraź sobie, że możesz spędzić wymarzone święta, gdzie chcesz i z kim chcesz spośród uczestników. Napisz życzenia świąteczne, w których wyjaśnisz, dlaczego wybierasz tę osobę . Wskaż jej zalety
3. Podsumowanie zajęć:
Wychowawca prosi wychowanków, aby na kartkę wpisali co im się podobało , a co uważają, że wrzucą "do kosza” po zajęciach.