Scenariusz zajęć w grupie 5-latków Data 24.11.2020r.
Temat globalny: Wieje i pada
Temat dnia: Kolorowy parasol
Cele ogólne:
• Zapoznanie z budową i przeznaczeniem parasola
Cele operacyjne:
dziecko:
• Prawidłowo rozwiązuje zagadkę słowną,
• Uważnie słucha opowiadania,
• Zna budowę oraz przeznaczenie parasola,
• Prawidłowo reaguje na sygnał obrazkowy i słowny,
• Rozwija swoje twórcze myślenie poprzez zabawy dydaktyczne,
• Układa wyraz „parasol” z sylab i liter wg wzoru
nauczyciela,
• Chętnie bierze udział w zabawie badawczej,
• Zgodnie współpracuje w grupie tworząc wspólny parasol.
Metody:
• Czynne- samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania,
• Słowne- rozmowy, opowiadania, objaśniania i instrukcji,
• Oglądowe- przykładu.
Formy pracy:
• Zbiorowa,
• Indywidualna,
• Grupowa,
Środki dydaktyczne:
parasole, bibuła, kolorowy papier, klej, szklanka z wodą, materiał, gumka, obrazek parasola, emblematy parasoli, kartoniki z sylabami i literami, płyta CD
PRZEBIEG:
1. Zabawa ruchowa „Marmurki”
Dzieci biegają swobodnie przy akompaniamencie tamburyna, na
przerwie w muzyce stoją nieruchomo.
2. Rozwiązanie zagadki:
„ Lecą z nieba deszczu krople
lecz nie boję się, że zmoknę!
Barwny domek trzymam w dłoni
Który mnie przed deszczem chroni”
3. Słuchanie opowiadania „ Parasol pana Zenona”
- Omówienie utworu,
- Zapoznanie z różnymi rodzajami parasoli.
4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem symboli rysunkowych „Przed
i po deszczu”
- Krążki nad głową,
- Krążkiem naśladuje świecące słońce,
- Przeskakiwanie przez krążki (kałuże).
5. Rozmowa z dziećmi na temat parasoli:
- Kiedy używamy
- Jak wygląda deszcz
- Jaki znacie deszcz (ulewa, kropienie tzw. kapuśniaczek)
- Prezentacja i omówienie budowy parasola (druciany
stelaż, pokrowiec uszyty z trójkątnych materiałów)
6. Zabawa rozwijająca wyobraźnię twórczą „Do czego podobny
jest parasol?”
7. Układanie napisu „PARASOL” z sylab i liter
8. Zabawa ruchowo- naśladowcza z wykorzystaniem wiersza
W PONIEDZIAŁEK SŁONKO- wyciąganie rąk do góry, poruszanie szybko palcami,
WE WTOREK DESZCZ LEJE- uderzanie palcami o podłogę,
W ŚRODĘ BARDZO ZIMNO- naśladowanie rozgrzewania się,
W CZWARTEK WIATR WIEJE- naśladowanie drzew na wietrze
W PIĄTEK ZNOWU DESZCZ PADA- uderzanie palcami o przedmioty umieszczone w Sali,
W SOBOTĘ SŁONKO ŚWIECI- naśladowanie opalania twarzy,
W NIEDZIELĘ CIEPLUTKO, RADUJĄ SIĘ DZIECI- obejmujemy się w parach.
9. Zabawa eksperymentalna „Dlaczego nie mokniemy pod
parasolem?”
- Obserwacja kropelek wody wypuszczonych z kroplomierza na
rozłożony parasol,
- Obserwacja, gdy pocieramy go od spodu i wylewamy na
pocierane miejsce wodę - przemaka,
- Eksperyment pokazujący funkcjonowanie parasola (szklanka z
wodą, materiał naciągnięty gumką),
- Podanie zasady funkcjonowania parasola (materiał na
parasole nasączony jest specjalną substancją i dobrze
napięty na stelażu tworzy napięcie powierzchniowe).
10. Zabawa ruchowa „Słońce świeci, deszcz pada”
11. Praca plastyczna wykonywana w grupach
- I grupa- składanie parasola z części i ozdabianie go wg
własnego pomysłu
- II grupa - ozdabiamy parasol narysowany na szarym papierze,
- III grupa - tworzenie przestrzennego parasola,
12. Ewaluacja- kolorowy i szary parasol
- Omówienie prac,
- Wybór kolorowego lub szarego parasola.