Scenariusz hospitowanych zajęć w grupie dzieci 3 - letnich
Krąg tematyczny: Coraz zimniej.
Temat: "Dbamy o ptasie brzuszki".
Data przeprowadzenia zajęć: 08.12.2020 r.
Cele ogólne:
- stwarzanie warunków do poszerzania doświadczeń językowych,
- uwrażliwianie na potrzeby zwierząt zimą,
- nazywanie i rozróżnianie pokarmu odpowiedniego dla ptaków,
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji.
Cele operacyjne:
- doskonali analizę słuchową
- reaguje ruchem na zmiany rytmu
- odtwarza podany kształt w powietrzu
- przestrzega ustalonych reguł podczas zabaw
- współpracuje z innymi
Metody (według M. Kwiatkowskiej):
- słowna – rozmowa
- percepcyjna – pokaz
- czynna – zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne: plansza dydaktyczna „Ptaki zimą”, pachołki, produkty: ziarna zboża, ziarna słonecznika, kasza, chleb, bułka, ciastko, kula dla ptaków z ziaren i słoninki, kółka serso, talerzyki papierowe, karta pracy.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna
Podstawa programowa:
- I.5, I.7, II.1, III.1, III.2, IV.2, IV.5, IV.18;
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła piosenką "Podajmy sobie ręce".
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
2. Wprowadzenie umowy dotyczącej nagradzania dzieci aktywnych - za aktywny udział w zajęciach dziecko otrzymuje stempelek.
3. „Witaj, ptaszku!” – budowanie wypowiedzi na zadany temat, zabawa z elementem języka angielskiego. N. prezentuje dzieciom planszę dydaktyczną „Ptaki zimą” ( ptaki w ośnieżonym karmniku). Wskazuje jej elementy, dzieci nazywają je i dzielą wyrazy na sylaby. N. podaje angielski odpowiednik słowa ptak, dzieci powtarzają: bird (czytaj: berd). Przypominają sobie powitanie po angielsku: Hello! N. zachęca dzieci do powitania ptaków z planszy (umiarkowanym głosem, aby ich nie spłoszyć). Wskazuje po kolei ptaki, a dzieci mówią: Hello bird! (czytaj: heloł berd).
4. „Uważaj, drzewo!” – zabawa ruchowa na wyczucie płynności ruchów.
Dzieci - ptaszki biegają między rozstawionymi pachołkami - drzewami. Na hasło: Okruszki! przybiegają do N. i kucają. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. „Kasia i kasza” – rozmowa na temat dokarmiania zwierząt na podstawie wiersza Wandy Grodzieńskiej.
„Kasia i kasza” Wanda Grodzieńska
- Śnieg zasypał pola, lasy,
Ciężkie przyszły na nas czasy!
Kto ogrzeje nas w dni chłodne?
Na ganeczek skoczył ptaszek,
Rozsypaną dziobie kaszę.
– Ćwir, ćwir! Chciałbym wiedzieć, komu
Sypią ziarna z tego domu!
A przez okno Kasia zerka,
Uśmiecha się do wróbelka.
I cichutko go zaprasza:
- Jedz, mój ptaszku! Dobra kasza!
N. pyta: Kto w wierszu ma kłopoty zimą ze znalezieniem jedzenia? Co znalazł ptaszek? Gdzie
znalazł ziarnka? N. zwraca dzieciom uwagę na to, że pokarm musi być dostosowany do zwierząt – ptaków nie można karmić chlebem czy bułką, ponieważ po zjedzeniu takich produktów mogą mieć problemy z brzuszkiem. Najzdrowsze są dla ptaków ziarenka lub specjalnie przygotowane kule z ziaren i słoniny, które można kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować z pomocą rodziców w domu. N. pokazuje karmnik i kulę z ziaren i słoninki.
6. „Smakołyki w karmniku” – zabawa ruchowa, utrwalanie umiejętności odróżniania pokarmów dla ptaków. N. rozkłada na dywanie kółka serso - karmniki, a w nich: bułki, chleb, ziarna (po kilka spodków z takimi samymi produktami). Dzieci biegają między karmnikami w rytm tamburynu. Gdy instrument ucichnie, dzieci odnajdują karmnik z pokarmem odpowiednim dla ptaków, przysiadają przy nim i stukają paluszkami w podłogę wokół kółka serso.
7. Praca z kartą pracy – budowanie wypowiedzi, nauka rozpoznawania emocji. Dzieci opowiadają o zachowaniu osób na obrazkach, jak czują się poszczególne osoby i dlaczego. Obok każdej scenki umieszczają nalepkę z miną pasującą do emocji.
8. Zakończenie zajęć - Rozmowa z dziećmi na temat "Czy podobały im się zajęcia?" Podziękowanie za wspólną zabawę. Każde dziecko za aktywny udział w zajęciach otrzymuje od nauczyciela stempelek przedstawiającego ptaszka.