Konspekt popołudniowych zajęć dydaktyczno- wychowawczych
w grupie dzieci 4/5-letnich
w dniu 18.11.2020r.
Prowadząca: A
Temat: „ Matematyka jest ciekawa- kolorowe nutki”. Kształtowanie umiejętności matematycznych w zabawie- zajęcia z udziałem opiekuna stażu.
Cele główne:
• rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi.
• kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania oraz manipulowania przedmiotami przez rachowanie na palcach i innych zbiorach i w pamięci
• liczenie w możliwie szerokim zakresie
Cele operacyjne:
Dziecko:
• liczy w dostępnym dla siebie zakresie
• liczy w przód i tył
• rozumie pojęcie para
• stosuje określenia nad, pod, za, na, obok, w
• dodaje i odejmuje różnymi sposobami – do liczenia na palcach, na zbiorach zastępczych
• liczy obiekty niewidoczne (dźwięki) i określa ich liczbę
• aktywnie uczestniczy w zajęciu
• wykonuje polecenia nauczyciela
• czerpie radość z wykonywanych zadań
Metoda:
Czynna: metoda samodzielnych doświadczeń , metoda zadań stawianych dziecku, metodę ćwiczeń polegającą na powtarzaniu przez dziecko odpowiednich czynności, metoda odtwarzania,
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Słowna: rozmowa,
Forma:
-praca zbiorowa , praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, magnetofon, instrumenty muzyczne, kolorowe kartoniki z nutkami, miseczki do segregacji, kartoniki z kropkami, drewniane patyczki, pasek z tekturki bloku technicznego, klamerki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. „Budujemy ciszę”- zabawa wyciszająca pozwalająca dzieciom na lepsze skupienie uwagi podczas zajęć.
3. „Muzyczne figurki”- zabawa muzyczno-ruchowa. Przy nagraniu muzyki dzieci spacerują, biegają lub maszerują po sali (w zależności od muzyki). Podczas przerwy przybierają ciekawą pozę, nie ruszając się przez chwilę.
4. „Zagubione nutki”- zabawa dydaktyczna pozwalająca doskonalić orientację przestrzenną. Zadaniem dziecka jest odnalezienie jednej nutki i określenie jej położenia.
5. „Porządki”- dzieci, po odnalezieniu nutek, wkładają je do miseczek oznaczonych kolorowymi kołami – czerwone kartoniki z nutkami do pudełka oznaczonego czerwonym kołem, niebieskie – do pudełka z niebieskim kołem itd. Wcześniej określają kolor swojego kartonika z nutką.
6. „Odszukaj swoją parę”- każde dziecko dostaje kartonik z odpowiednią liczbą kropek. Zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej matematycznej pary. Zabawę można powtórzyć zmieniając układ kartoników.
7. „Muzyczne zagadki”- Ćwiczenia słuchowe. Nauczyciel gra na instrumentach, a dzieci słuchają i przyglądają się instrumentom. Potem dzieci odwracają się tyłem, a nauczyciel gra na wcześniej przedstawionych instrumentach. Zadaniem dzieci jest wskazanie instrumentu, którego dźwięki słyszały. Następnie słuchają i liczą usłyszane dźwięki. Wynik przedstawiają za pomocą kolorowych drewnianych patyczków.
8. „Sprytny matematyk”- liczenie naprzemienne: nauczyciel mówi 1, dzieci 2 itd., nauczyciel zaczyna liczenie od pewnej liczby w górę i dół, mówi liczbę np. 6, a dzieci kolejno kontynuują,
9. „Klamerki”- dodawanie i odejmowanie po kilka,
po dwie, po trzy. Wytłumaczenie dzieciom: będziemy przypinać klamerki, najpierw dwie, potem dwie, potem jeszcze dwie, a potem liczyć. A teraz odejmujemy, jest 6 klamerek, odejmujemy 2,
ile zostało?, jeszcze 2, ile zostało?jeszcze 2, ile zostało?
10. „Ręce prosto”- zabawa ruchowo-muzyczna.
11. Podziękowanie dzieciom i gościom za udział w zajęciach. Pożegnanie.