Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej.
Temat: Poznajemy Kraków – dawną stolicę Polski.
Cele ogólne:
• poznanie królewskiego miasta Krakowa
• rozbudzenie zainteresowań krakowskimi legendami
• budowanie postaw patriotycznych
• zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach
• rozwijanie inwencji twórczych dzieci
Cele operacyjne:
• wskazuje na mapie Polski położenie Krakowa i rzekę Wisłę
• rozpoznaje na ilustracjach, pocztówkach główne zabytki Krakowa
• rozpoznaje melodię krakowiaka
• potrafi ułożyć obrazek z części
• uważnie, ze zrozumieniem słucha czytanej legendy
• wzbogaca zasób słownictwa oraz jest wdrażany do wypowiadania się pełnym zdaniem
• przedstawia w formie plastycznej bohatera wysłuchanej legendy.
Metody: słowne, oglądowe, ćwiczeń i praktycznego działania.
Formy: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: mapa fizyczna Polski, film na kanale youtube „ Zabytki Krakowa” pocztówki lub inne zdjęcia np. z kalendarza przedstawiające zabytki Krakowa, tekst legendy „Legenda o smoku wawelskim i mądrym Szewczyku”- Jan Adamczewski, nagranie melodii krakowiaka, strój krakowski krakowianki i krakowiaka lub zdjęcie stroju krakowskiego.
Pomoce: materiały plastyczne do wykonania kolażu „ Smok wawelski”: plastelina, papier kolorowy, bibuła, skrawki materiałów, cekiny, kasza ...), maskotka smoka wawelskiego, sprzęt multimedialny do prezentacji filmu.
Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne.
Przebieg zajęć:
Przed zajęciami nauczyciel zgromadził w sali lekcyjnej różne materiały związane z Krakowem: albumy, pocztówki, zdjęcia, książki z legendami o Krakowie, strój krakowski krakowianki i krakowiaka, obwarzanki ....
1. Wysłuchanie melodii krakowiaka. Pytania N. Czy znacie tę melodię? Z jakim tańcem Wam się kojarzy? Czy wiecie z jakiego miasta pochodzi ten taniec? Pokazanie stroju krakowskiego: krakowianki i krakowiaka w oryginale lub na zdjęciu.
2. Zaproszenie dzieci na „ wycieczkę” po królewskim mieście. Pytanie N. Gdzie znajduje się Kraków? Określenie położenia Krakowa na mapie fizycznej Polski. Odczytanie nazwy rzeki nad którą leży miasto wraz z pokazaniem jej biegu przez całą Polskę od gór do morza.
3. Przekazanie informacji, że Kraków przed wiekami był stolicą Polski. I do dziś określany jest królewskim miastem.
4. Obejrzenie filmu o najważniejszych zabytkach Krakowa- film na kanale youtube pt. „Zabytki Krakowa’’
5. Ułożenie obrazka z pociętych części. Każde dziecko otrzymuje kopertę z pociętymi częściami obrazka (widokówki). Dzieci układają puzzle i naklejają na twardą kartkę. Następnie z pomocą N wybierają przygotowane napisy do swoich zabytków i naklejają pod obrazkiem. Wykonanie wystawki prac dzieci. (Można podzielić klasę na grupy i wtedy zadanie dzieci wykonują wspólnie w małych grupach)
6. Wysłuchanie legendy: Jan Adamczewski : Legenda o Smoku wawelskim i mądrym szewczyku. Sprawdzenie stopnia zrozumienia tekstu przez uczniów. Wyróżnienie bohaterów i wydarzeń.
7. Wykonanie pracy plastycznej – smok wawelski techniką kolażu z wykorzystaniem różnych materiałów. (plastelina, papier kolorowy, bibuła, skrawki materiałów, cekiny, kasza ...) Wspólne obejrzenie wykonanych prac i zrobienie wystawki.
8. Ewaluacja zajęć. Dzieci siadają w kręgu i przekazują sobie z ręki do ręki maskotkę smoka wawelskiego. Wymieniają co zapamiętały z zajęć. W drugiej kolejce podają co im się najbardziej w czasie tych zajęć podobało.
Scenariusz opracowała Beata Jagła nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej w Maciejowicach.