Scenariusz zajęć
Data – 12.12.2019 r.
Prowadząca: Marta Piórkowska
Wiek dzieci – 4 - 5 lata
Ośrodek tematyczny: Święta za pasem.
Temat dnia:Świąteczne smakołyki.
Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania przypraw i smakołyków różnymi zmysłami,
• utrwalenie obrazu graficznego samogłosek,
• doskonalenie sprawności grafomotorycznych podczas ozdabiania pierników.
Cele operacyjne – uczeń:
• potrafi rozpoznać i nazwać przynajmniej dwie przyprawy różnymi zmysłami,
• wymienia minimum dwa świąteczne smakołyki,
• potrafi nazwać minimum trzy poznane wcześniej samogłoski,
• potrafi samogłoskę połączyć z ruchem piłką,
• dekoruje przygotowane pierniki.
Metody nauczania:
• oglądowa – oglądanie graficznego obrazu samogłosek;
• czynna – metoda zadań stawianych dziecku (polisensoryczne rozpoznawanie przypraw i smakołyków), metoda samodzielnych doświadczeń (dekorowanie pierników), metoda ćwiczeń (utrwalenie samogłosek podczas zabawy z piłeczkami)
• słowna – rozmowa o świątecznych smakołykach.
Formy pracy:
• indywidualna;
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• cynamon, goździki, pomarańcza,
• obrazy graficzne samogłosek,
• piłeczki,
• ozdoby do pierników,
• podkładki,
• pierniki.
Przebieg zajęć:
1. „Świąteczne smakołyki” – rozmowa z dziećmi o ich ulubionych przysmakach świątecznych. Polisensoryczne rozpoznawanie przypraw i smakołyków świątecznych (cynamon, goździki, pomarańcza, pierniki).
2. „Pierniki” - zaprezentowanie dzieciom upieczonych pierników i ukrytych wśród nich upieczonych piernikowych samogłosek.
3. „Piłeczki z samogłoskami” – zabawa utrwalająca poprzez ruch obraz graficzny samogłosek.
4. „Świąteczne piernikowe smakołyki” – ozdabianie pierników.
5. „Piernikowy prezent” – zapakowanie pierników na prezenty wigilijne dla rodziców.