Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-5 - letnich ”Motylki”
Data: 30.11.2020r.
Prowadzący: Monika Kmiecik
Numery obszarów z podstawy programowej: I 5, II 4, II 8, III 5, III 8, IV 1, IV 2, IV 5
Temat: Andrzejkowe wróżby i zabawy
Cele ogólne:
• zapoznanie z tradycjami związanymi z andrzejkami poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach
• wdrażanie do współdziałania w grupie
• zachęcanie do wyrażania uczuć i przeżywania radości w zabawie
Cele operacyjne (dziecko):
• zna zwyczaj wróżb i zabaw andrzejkowych
• słucha z uwagą wiersza i wypowiada się na jego temat
• powtarza zaklęcie z nauczycielem
• bierze czynny udział w zabawach i tańcach
• umie współdziałać w zespole
• odczuwa radość z zabawy
• potrafi pociąć obrazek w wyznaczonych miejscach, ułożyć powstałe puzzle i przykleić je na kartce
Metody:
podające: wiersz, pogadanka, opis
czynne: zadań stawianych do wykonania
zabawy muzyczno-ruchowe
Formy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: sprzęt multimedialny (smartfon, głośnik bezprzewodowy), zasoby multimedialne – nagranie piosenki „Grozik”, wiersz A. Dziechciarczyk „Andrzejki”, ilustracje przedstawiające: lanie wosku, czarodzieja, różdżkę, karty, buty, różdżka, świece, czerwone serca z imionami, szpilki, kolorowe kartoniki z przepowiedniami, losy z ilustracjami zawodów, naczynie z wodą, monety 1 groszowe, ilustracja czarodzieja z zaznaczonymi liniami cięcia potrzebna do stworzenia puzzli, naklejki ze smutną i wesołą miną,
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wszystkich dzieci
2.. Wysłuchanie wiersza A. Dziechciarczyk „Andrzejki”
Dziś ma Andrzej imieniny
Więc z Andrzejem się bawimy
Czarujemy, losujemy
Co nas czeka wiedzieć chcemy
Już Andrzejek nadszedł czas
Więc i Ty się z nami baw
Czary mary
Czary mary
Będą wróżby
Nie do wiary
Lanie wosku,
Losów góra
Może wygrasz Ty akurat?
Czary mary
Hokus pokus
Zakręć kołem
Swego losu
Baw się dobrze
Tańcz i śpiewaj
Szczęściu swemu przegrać nie daj!
3. Rozmowa z dziećmi na temat utworu oraz ilustracji znajdujących się na tablicy. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- Kto obchodzi imieniny?
- Co będziemy robić razem z Andrzejem?
- Jakie to będą zabawy?
- Po co przeprowadzamy takie zabawy?
- W jaki sposób możemy przepowiadać przyszłość?
4. Wysłuchanie opowiadania nauczyciela o tradycjach andrzejkowych.
Są różne sposoby aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości – Można iść do wróżki, która wróży ze szklanej kuli, można iść do cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to zrobić w wyjątkowym czasie. Ten czas właśnie nadszedł i jest to dzień nazywany Andrzejkami. W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe dzieci, młodzież i dorośli, zbierali się popołudniem w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Kiedy zbliżały się imieniny Andrzeja wszyscy sobie wróżyli. Młode dziewczyny zaglądały w głąb studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie wkrótce miało się spełnić. Bywało i tak, że młode panny częstowały psa najlepszymi kąskami (kości posmarowane tłuszczem), której poczęstunek Ten zwyczaj wróżb andrzejkowych przetrwał do naszych czasów i dlatego my także dziś będziemy sobie wróżyć, bawić się i tańczyć .
5. Nauka andrzejkowego zaklęcia – nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że po każdej wróżbie należy wypowiedzieć zaklęcie, aby wróżby się spełniły. Nauczyciel poruszając magiczną różdżką wypowiada zaklęcie, które dzieci kilkukrotnie powtarzają naśladując palcem ruch różdżki.
Czary mary, czary mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary
Abrakadabra, abrakadabra, bum!
6. Wróżba „Kim będę w przyszłości?” - dzieci losują karteczki z ilustracjami zawodów i pokazują zabranym jaki zawód będą wykonywać w przyszłości np.: pisarz, fryzjer, lekarz, malarz, piekarz, kosmetyczka, nauczycielka, mechanik, itp. Po wróżbie wszystkie dzieci wypowiadają zaklęcie: Czary mary, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary, abrakadabra, abrakadabra, bum!
7. Wróżba „Kolory” - dzieci siedzą w kole, kolejno losują kolorowe kartki. Następnie nauczyciel czyta o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory
• czerwony - jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.
• czarny – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie.
• zielony - bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jezdnię.
• niebieski - zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
• biały - pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.
• żółty - bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony.
Po wróżbie wszystkie dzieci wypowiadają zaklęcie: Czary mary, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary, abrakadabra, abrakadabra, bum!
8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Grozik”
9. Wróżba „Serce” - każde dziecko (pojedynczo, pod opieką nauczycielki) przekłuwa duże szpilką czerwone serce. Imię, które jest na drugiej stronie serca jest imieniem przyszłego małżonka. Chłopcy mają serduszko z imionami dziewcząt, dziewczynki z imionami chłopców. Po wróżbie wszystkie dzieci wypowiadają zaklęcie: Czary mary, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary, abrakadabra, abrakadabra, bum!
10. Wróżba „Buty” - dzieci zdejmują lewy but i ustawiają się w rzędzie. Przestawiają kolejno buty do przodu. Dziecko którego but jako pierwszy przekroczy próg pierwsze otrzyma prezent od Mikołaja. Po wróżbie wszystkie dzieci wypowiadają zaklęcie: Czary mary, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary, abrakadabra, abrakadabra, bum!
11. Wróżba „Grosik” - na zakończenie wróżb dzieci otrzymują 1 grosz. Ich zadaniem jest wrzucenie monety do naczynia z wodą. Jeżeli moneta wpadnie do wody oznacza to,że wszystkie wróżby się spełnią.
12. „Czarodziej” - Każde dziecko otrzymuje rysunek czarodzieja, na którym zaznaczone są linie cięcia. Rozcina ilustrację na 6 kawałków – dzieci 4-letnie lub 8 kawałków – dzieci 5-letnie. Następnie składa powstałe puzzle i przykleja je na kartce papieru.
13. Ewaluacja zajęć – dzieci przyklejają do tablicy naklejki ze smutną lub wesołą minką.
14. Podziękowanie za udział w zajęciach.