Temat zajęć: Czas zacząć bal maskowy.
Scenariusz zajęć świetlicowych.
Cele:
Uczeń:
- potrafi swobodnie wypowiadać się na temat pojęć związanych z balem maskowym; rozumie ich znaczenie,
- potrafi poprawnie ułożyć wyraz z rozsypanych sylab,
- czynnie uczestniczy w zajęciach,
- uważnie i z zainteresowaniem słucha wiersza czytanego przez nauczyciela,
- poprawnie i pełnymi zdaniami odpowiada na pytania do wiersza,
- porusza się w rytm muzyki,
- integruje się z grupą,
- współpracuje w grupie.
Metody pracy:
Słowna- pogadanka,
Oglądowe,
Praktycznego działania,
Ruchowa.
Formy pracy :
Indywidualna,
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Szablony balonów z sylabami, fiszki z wyrazami,
wiersz pt.” Maskarada, maskarada” Alicja Tarczyńska, brystol, pisaki, worek z akcesoriami do zabawy ruchowo-tanecznej, radiomagnetofon, płyty CD z dziecięcą muzyką.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci na zajęciach w świetlicy szkolnej. Zajęcie miejsc przy stole.
2.Nauczyciel wprowadza do tematyki zajęć. Na tablicy umieszcza szablony czterech balonów. Na każdym balonie są zapisane sylaby. Prowadzący zajęcia prosi, aby uczniowie ułożyli z nich dwa wyrazy używając sylab (hasło: Bal maskowy).
3.Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat karnawału i zwyczajów jakie się z nim wiążą (bale karnawałowe, przebrania, maski).
4. „Kosz , walizka”. Nauczyciel na tablicy umieszcza fiszki z wyrazami. Zadaniem uczniów jest odpowiednie rozmieszczenie wyrazów. Te które związane są z balem maskowym trafiają do tzw. „walizki”. Te, które nie są z nim związane umieszczane są w „koszu” (serpentyna, maska, jabłko, świeca, muzyka, tańce, maskarada, mak, kostium, motyl, Wenecja, jajko, przebierańce, pies).
5.Zapoznanie uczniów z wierszem pt.” Maskarada, maskarada „ Alicja Tarczyńska.
Z nowym rokiem szedł karnawał,
Przebieraniem się zabawiał.
W instrumenty przebrał drzewa,
Wiatr w gałęziach pieśni śpiewał.
Przebrał dzieci, spójrzcie sami,
Są Indianie z piratami
I serpentyn widać zwoje,
Są krasnale, są kowboje.
Jest biedronka z muchomorkiem,
Przyszli także Bolek z Lolkiem
Sznur korali ma Cyganka,
W stroju z frędzli jest Indianka.
I balony lecą w górę,
Ktoś czerwony ma kapturek,
Jest karnawał, dzieci tańczą
Gra orkiestra przebierańcom.
Pytania do wiersza:
Z kim szedł Nowy Rok?
Za co przebrał drzewa?
Kto śpiewał pieśni?
Za kogo przebrały się dzieci, o których mowa w wierszu?
Co miała założone na szyi Cyganka?
6.Wykonanie krzyżówki związanej z balem maskowym. Nauczyciel dzieli uczniów na mniejsze grupy. Każda z nich ma za zadanie ułożyć pytania do krzyżówki oraz narysować tę krzyżówkę na brystolu. Hasło to KARNAWAŁ.
7.Zabawa taneczno- ruchowa.
„Worek przebieranek”
Uczniowie stoją w kole. Podczas, gdy słychać muzykę dzieci podają sobie worek z ręki do ręki. Gdy muzyka cichnie, wówczas ta osoba, która trzyma worek w ręce losuje z niego jedną rzecz (np.; okulary, maska, kapelusz, peruka...) i zakłada ją na siebie. Muzyka rozbrzmiewa, a zabawa trwa dalej. Dziecko, które ma już na sobie przebranie tańczy w nowym stroju.
„Gorące krzesła”
Na środku sali ustawiamy krzesła. Krzeseł ma być zawsze o jedno mniej niż jest dzieci. Muzyka rozbrzmiewa, a dzieci tańczą. Gdy muzyka ucichnie, wówczas dzieci szukają dla siebie krzesełka. To dziecko, które zostanie bez krzesełka siada z boku.
8.Podziękowanie za aktywny udział dzieci w zajęciach.