Konspekt zajęć koleżeńskich
w grupie dzieci 4-letnich.
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 15.12.2020 r.
Temat: „ Literkowe zabawy”- motywowanie dzieci do samodzielnej i aktywnej pracy podczas zabaw przygotowanych w oparciu o metodę I. Majchrzak.
Cele główne:
tworzenie okazji do rozwijania umiejętności rozpoznawania i identyfikowania liter na podstawie własnego imienia
rozwijanie pamięci wzrokowej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje swoje imię- napis wśród innych wizytówek
rozpoznaje imiona dzieci nieobecnych
dzieli imiona na sylaby
wyróżnia pierwszą głoskę w imieniu
rozpoznaje i wyszukuje pierwszą literę swojego imienia
układa swoje imię z rozsypanki literowej
uważnie słucha poleceń nauczycielki
Metody:
słowna- rozmowa, objaśnienia, instrukcje
czynne- zadań stawianych do wykonania
percepcyjne- obserwacji i pokazu
metoda Ireny Majchrzak
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Pomoce dydaktyczne: wizytówki z imionami, kartoniki z literami, CD, wieża, koszyczek „obecni”-„nieobecni”, krzesełka oznakowane wizytówkami, koperty z literami imion dzieci, kartoniki z literami, ozdobne kartki z imieniem dziecka ( do zalaminowania).
Przebieg zajęcia:
1. „Kiedy jest Ci smutno”-zabawa kołowa na powitanie.
2. „Sprawdzenie obecności- kto jest a kogo dziś nie ma?”- dzieci odczytują imiona pokazywane przez nauczycielkę. Następnie wkładają je do właściwego koszyczka.
3. „Czyje imię pokazałam?” - nauczycielka pokazuje dzieciom imię i dziecko, które rozpozna je wstaje (lub wykonuje inne polecenia np. podskoczy, klaśnie, obróci się np.), a reszta dzieci nagradza je brawami.
4. „Znajdź swoje imię” – dzieci przy muzyce biegają po sali starając się omijać rozrzucone na nim wizytówki. Na przerwę w muzyce odszukują i stają przy swoim imieniu.
5. „Rozpoznaj swoją pierwszą literkę”- dzieci siedzą na karimatach. Przed każdym leży wizytówka z jego imieniem. Nauczycielka mówi: Witam wszystkich, których imię zaczyna się na: I, B, J, M, A, O, K....
Dzieci, których imiona rozpoczynają się na daną literą wstają i dzielą swoje imię na sylaby.
6. „Który samolot startuje? – wszystkie dzieci jako samoloty stoją na lotnisku. Nauczycielka pokazuje po kolei wizytówki dzieci, które mogą „ startować”.
7. „Deszcz imion”- dzieci siedzą na karimatach. Nauczyciel wchodzi na krzesełko, tworzy wachlarz z wizytówek i rozrzuca je na dywanie. Dzieci szukają swojego imienia. Kto znajdzie podnosi wizytówkę do góry.
8. „ Szalona krowa”- zabawa ruchowa przy piosence.
9. „ Ułóż swoje imię:- dziecko otrzymuje kopertę z literami składającymi się z jego imienia. Wzorując się na imieniu naklejonym na kopercie, dziecko ma za zadanie ułożyć z pociętych liter swoje imię.
10. „ Moja podkładka”- praca indywidualna przy stoliczkach. Zadaniem dzieci jest ułożenie na przygotowanych kartkach swojego imienia z pociętych liter. Po wykonaniu zadania, prace zostaną zalaminowane i będą służyć dzieciom jako podkładka do zajęć plastycznych.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach.