Konspekt zajęć
Przedmiot :Przysposobienie do pracy
Temat: Nasz kuchenny ogródeczek - tworzymy klasowy ,,mini ogródeczek”
Klasa II PDP : 3 osobowa grupa uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym .
Czas trwania zajęć: 45 minut
Metoda: słowna, pokaz, praktycznego działania, pozytywnych wzmocnień
Forma: grupowa, indywidualna
Środki: piktogramy, wydrukowane nazwy ziół, zioła do przesadzenia, ziemia, plastikowe doniczki z podstawkami, plastikowe łopatki, folia na stół, 3 plastikowe miski, konewka, kamienie różnej wielkości, ciepła woda, ręcznik papierowy, drewniana skrzynka do ziół, drewniane tabliczki, kreda, mokre chusteczki do rąk, nożyczki.
Cele główny :
1. Zapoznanie z nazwami i wyglądem ziół stosowanych w kuchni.
2. Zapoznanie ze sposobem sadzenia roślin do doniczek.
Cele szczegółowe:
1. Rozwijanie umiejętności odpowiadania na zadawane pytania i dotyczące tematu.
2. Kształcenie umiejętności dzielenia się informacjami podczas swobodnej rozmowy na temat zastosowania przypraw w kuchni.
3. Rozwijanie zmysłu dotyku poprzez zabawy z ciepłą wodą i chłodną ziemią.
4. Rozwijanie percepcji wzrokowo – ruchowej.
Przebieg zajęć
1. Powitanie uczniów, przedstawienie tematu zajęć- sadzenie ziół w doniczkach do klasowego „mini ogrodu”.
2. Ustalenie tematu zajęć i przyczepienie go do małej tablicy.
3. Rozmowa z uczniami dotycząca ziół, odpowiadanie na pytania nauczyciela: Co to są zioła? Czy znacie ich nazwy? Które z nich lubicie i znacie? Po czym można rozpoznać bazylię, miętę? Co potrzebne jest do zasadzenia ziół w doniczce? Wybieranie kolejno piktogramów i przyczepianie ich do tablicy przez jednego ucznia.
4. Przygotowanie miejsca pracy: rozłożenie przez uczniów folii na stole.
5. Nalanie przez ucznia ciepłej wody do 2 misek z drobnymi kamieniami, do których uczniowie wkładają kolejno swoje dłonie.
6. Uczniowie wyciągają z miski kamienie i wrzucają je do doniczek, potem wylewają wodę do zlewu.
7. Rozcinanie worka z ziemią i wsypywanie ziemi do misek.
8. Przygotowanie ziół do przesadzania i wyciąganie ich z osłonek.
9. Wszyscy uczniowie kolejno nakładają łopatką niewielkie ilości ziemi do poszczególnych doniczek.
10. Wszyscy uczniowie kolejno ugniatają ziemię w doniczkach.
11. Uczniowie wkładają zioła do poszczególnych doniczek i dokładają ziemię.
12. Po skończonej pracy uczniowie samodzielnie myje ręce.
13. Uczniowie piszą wg wzoru nazwy ziół .
14. Uczniowie wkładają tabliczki do doniczek, a później wkładają doniczki do drewnianej skrzynki przeznaczonej na zioła i oznaczonej : „mały ogród”.
15. Ocena pracy uczniów, sprzątanie miejsca pracy.
: