X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45553
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mali kowboje się uczą

Autor: Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH DLA DZIECI 4 I 5 LETNICH
HASŁO PROGRAMOWE: „ Na dzikim Zachodzie”
TEMAT ZAJĘĆ: „ Mali kowboje się uczą”
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie umiejętności przeliczania w poznanym zakresie liczbowym.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozwijanie kreatywności i pomysłowości dzieci.
2.Rozwijanie mowy.
3.Rozwijanie percepcji słuchowej i doskonalenie słuchu fonematycznego.
4.Zachęcanie dzieci do aktywnego udziału i zaangażowania się w zabawę.
CELE OPERACYJNE - DZIECKO:
1.Bierze udział w zajęciach, śpiewa poznane piosenki.
2.Potrafi współdziałać w grupie bez konfliktów.
3.Zna zasady panujące w grupie przedszkolnej i je stosuje i przestrzega.
4.Rozpoznaje ślady niedźwiedzi.
5. Przelicza w zakresie liczbowym 1 – 5.
6.Reaguje na sygnał dźwiękowy.
7.Bierze udział w zabawach ruchowych.
8.Rozpoznaje i poprawnie nazywa poznane litery: a, o, m, l.
9.Odróżnia liczenie prawidłowe od nieprawidłowego.
10.Bierze udział w zabawach słuchowych.
11.Zna podstawowe informacje o kowbojach.
12.Recytuje wierszyki.
13.Stosuje elementy kodowania.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Drabinka, rysunkowe ślady niedźwiedzi, emblematy cyfr, doniczki z piaskiem, chusteczki kowbojskie, kółka zręcznościowe, teksty wierszy i piosenek, plansze do kodowania, kaktusy do ewaluacji, kredki, pionki lub kasztany, pianki.
FORMY DYDAKTYCZNE:
- indywidualna i zbiorowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Witam wszystkich przedszkolaków.
Dzisiaj zabieram was na Dziki Zachód gdzie rosną kaktusy, gdzie jest dużo piasku, gdzie jest gorąco, gdzie mieszkają dzikie zwierzęta, gdzie szuka się złota i gdzie mieszkają odważnie kowboje.
Będziemy wykonywać kilka kowbojskich zadań, abyście poznali życie na dzikim zachodzie. Życzę wam powodzenia i zapraszam do wspólnej zabawy.
2.”Droga na Dziki Zachód” – zabawa dydaktyczna. Droga na Dziki Zachód jest trudna i niebezpieczna, dlatego spróbujemy tam dojść przesuwając się po mapie.
Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela kartę pracy podzielona na 9 pól ( 3 w pionie i 3 w poziomie) oraz pionek lub kryształek. Na karcie z zaznaczone jest pole startu, gdzie jest położony pionek.
Nauczyciel wskazuje pole, na którym dzieci ustawiają nakrętkę (pole startu) i prosi o poruszanie się wg instrukcji: np.: 1 w górę, 2 w prawo, 1 do góry , 2 w lewo i 2 w dół. – Czy wszyscy znajdują się w tym samym miejscu, z którego wychodziliśmy? Jeśli tak, to znaczy, że zadanie zostało wykonane dobrze.
3.Zabawa ruchowa „ Koniki” – śpiewanie piosenki z pokazywaniem.
Każdy kowboj na Dzikim Zachodzie ma swojego konia na którym jeździ i przemierza wiele kilometrów. Zabawimy się w koniki.
Noga goni nogę biegają koniki
Stukają kopytka w rytm muzyki
Jedna noga tupie; tup, tup, tup,
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk.
Konik skacze sobie: hop, hop, hop.
Koniku w drogę wiooooo!!!!
4.Pogadanka na temat: Co Kowboje robią na Dzikim Zachodzie???
5.”Szukamy złota” – zabawa dydaktyczna.
W pojemniku nauczyciel umieszcza pianki do których wsypuje poznane literki. Dzieci odszukują kartoniki z literami i podają prawidłowe nazwy liter.
6.” Lasso” – zabawa zręcznościowa.
Nauczyciel kontynuuje swoje opowiadanie o tym, że kowboje również polują na zwierzęta i łapią je na lasso czyli na sznurek.
My dzisiaj spróbujemy podobnie się pobawić, naszym lassem będą plastikowe kółeczka, które należy wrzucić na ten patyk.
7.” Szukamy śladów niedźwiedzia” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem drabinki.
W kilku miejscach na plastikowej drabince umieszczone są ślady stóp niedźwiedzi i zadaniem dzieci jest policzenie ich i dopasowanie właściwego kartonika z cyfrą.
8. Zabawa paluszkowa „ Mama niedźwiedzica”
Mama niedźwiedzica cztery misie miała,
co wieczór je czule swą łapa głaskała,
Pierwszego po uchu, drugiego po brzuchu,
Trzeciego po brodzie, czwartego po nodze.
Czule je tuliła i cicho mruczała, póki nie zasnęła misiów czwórka cała.
9.Po ciężkim dniu kowboje lubią sobie potańczyć i pobawić się a ich ulubionym tańcem jest taniec do skocznej i wesołej muzyki.
” Zabawa taneczna pac” – zabawa ruchowa do muzyki.
10. Zakończenie zajęć i ewaluacja.
Jeśli dzieciom podobały się zajęcia to biorą sobie do kolorowania kaktusa smutnego, jeśli zabawy im się podobały to biorą do kolorowania wesołego kaktusa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.