SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH
Prowadząca: Joanna Klimczyk,
Temat dnia: Międzynarodowy Dzień Muzyki
Data: 01.10.2020
Cel ogólny hospitacji: Organizowanie zajęć i zabaw ułatwiających dzieciom adaptację do przedszkola
Cele ogólne:
- Rozbudzenie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem
- Kształtowanie poczucia rytmu
- Stwarzanie serdecznej, przyjaznej atmosfery sprzyjającej do szybkiej adaptacji dziecka w przedszkolu,
Cele operacyjne: Dziecko:
- rozwija wrażliwość muzyczną
- zwraca uwagę na głos wydających piękne dźwięki instrumentów
- rozróżnia ciche i głośne dźwięki,
- utrwala nazwy instrumentów muzycznych
- wyraża muzykę ruchem
- rozwija poczucie rytmu w trakcie zabaw
- słucha uważnie utworu muzycznego
- naśladuje ruchy usłyszane w piosence
Metody:
- Słowna, Czynna, Praktyczna
Formy:
- indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne: - instrumenty - talerze, trójkąty, bębenki, tamburyno, drewienka, marakasy, plakaty z instrumentami, płyta CD, obrazki z wizerunkami instrumentów, orkiestry, dyrygenta, bębenek,
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci.
„Kółeczko zwijamy, wszystkich zapraszamy, mało nas, mało nas wszystkie dzieci do nas”.
2. „Kosz pełen instrumentów” – pogadanka, prezentacja instrumentów muzycznych. Demonstracja sposobu grania, określanie dźwięków grania ( głośny, cichy, spokojny).
3. „Orkiestra" – omówienie pracy dyrygenta, jego zawodu i jego roli w koncertach. Zaproszenie do wspólnej zabawy.
4. Zabawa naśladowcza w orkiestrę z dyrygentem „Jestem muzykantem” – dzieci siedząc w kole naśladują ruchem instrument wg wskazówek dyrygenta- nauczyciela, wspólnie śpiewają piosenkę.
5. Zabawa ruchowo - rytmiczna "Bębenek"
Dzieci stoją w rozsypce, nauczyciel wystukuje rytm ( jedno uderzenie mocne dzieci chodzą po sali i tupią mocno noga, podskoki na przemian nogą podwójne uderzenia, bieg na paluszkach wielokrotne uderzenia), a pozostali powtarzają. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczenia.
6. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Boogie–woogie”. Dzieci tańczą i śpiewają w kole, uważnie naśladując ruchy usłyszane w piosence. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowość wykonania zadania.
7. Podziękowanie za wspólne zajęcia.