Konspekt zajęć logopedycznych
do przeprowadzenia w dniu 11.12.2020 r.
Prowadzący: Klaudia Ćwikła
Uczniowie: Julia Preisner 3 c,
Paweł Kosik 3c
Czas trwania: 30 minut
Temat: „Wygibusy języka z głoską „R” - to spotkanie zamyka”– Usprawnianie właściwej artykulacji zaburzonej wymowy głoski „R” z podsumowaniem.
Cele główne:
- kształtowanie poprawnej artykulacji zaburzonej głoski „R”;
- wzmocnienie mięśni i pionizacji języka poprzez ćwiczenia;
- ćwiczenie analizy słuchowej poprzez:
a) różnicowanie słuchowe głosek R-L
b) odgadywanie wierszowanych zagadek z głoską R
Cele terapeutyczne:
- ułatwienie nawiązywania komunikacji interpersonalnej, przełamywanie lęku podczas mówienia;
- stosowanie pochwał, pozytywnych wzmocnień;
- stworzenie atmosfery dającej dziecku poczucie bezpieczeństwa;
- ćwiczenie percepcji słuchowej, rozumienia tekstu, budowania zdań do podanych pytań
- rozwijanie percepcji wzrokowej: obrazki z R i ich cienie
Metody:
- logopedyczne;
- lingwistyczne;
- pedagogiczne;
- psychologiczne;
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz „Myszka – alpinistka” z „Język hop do góry” E. Morkowska, K. Żmuda - Trzebiatowska
- ilustracja z obrazkami z R
- wybrane obrazki z R/L dla różnicowania słuchowego i właściwego położenia narządów mowy ;
- Karta nr 5 z warzywami i ich cieniami z pozycji „Rama czy lama?”K.Dudziec, H.Głuchowska, A.Tarczyńska-Płatek, s.12.
- Tekst „Ogródek Bronka” z „Zabawy i ćwiczenia logopedyczne”, A.Chrzanowska, K.Szoplik
- wierszowane zagadki ze zwierzętami i sprzętami domowymi ( ze strony edux.pl Numer: 25978)
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie, powitanie gościa obecnego na zajęciach, przedstawienie celu zajęć;
2) Zanotowanie obecności i tematu w dzienniku;
3) Ćwiczenia usprawniające aparat mowy (przed ekranem);
4) Ćwiczenia ustne:
Wstępne
- ćwiczenie oddechowe
- rozgrzewka narządu mowy – języka („Myszka –alpinistka”) lub Kobra + karabin
Właściwe
1. nazywanie elementów ilustracji z głoską R z podkreśleniem właściwego położenia języka ( każdorazowego przypomnienie o prawidłowym, przednim ułożeniu języka – demonstracja)
2. powtarzanie wyrazów z R/L za Prowadzącą: ich różnicowanie słuchowe; akcent na przednie ułożenie języka
( LIZAK RYBA LATAWIEC SER CYTRYNA BALONY PARASOL )
3. rozpoznanie cieni warzyw z głoską R w rondlu KARTA nr 5 z książki
4. Odczytanie tekstu „Ogródek Bronka” i pytania do tekstu – poprawna budowa zdania, rozumienie tekstu, udzielenie adekwatnej odpowiedzi na zadane pytanie.
5. Wierszowane zagadki logopedyczne z głoską „R”
6. Podsumowanie zajęć – pytanie o rozumienie ćwiczeń; zwrócenie uwagi na odpowiednią postawę podczas ćwiczeń; przypomnienie o systematycznych ćwiczeniach przed lustrem w domu; podziękowanie za pracę.
Klaudia Ćwikła