X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45546
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z pluszowym misiem - liczę, orientuję się w przestrzeni, rozróżniam wielkość

SCENARIUSZ ZAJĘC Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Temat : ,, Spotkanie z pluszowym misiem’’- liczę , orientuję się w przestrzeni, rozróżniam
wielkość”
Prowadzące: mgr Anna Liszka
mgr Mariola Paszenda

Miejsce : Publiczne Przedszkole nr 3 im. Akademii Wesołych Bajtli w Radlinie

Grupa XIII , integracyjna – Zajączki

Grupa wiekowa : 4, 5, 6 - latki

ZAGADNIENIE PROGRAMOWE

I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych

II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;

IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka
12) klasyfikuje przedmioty według: wielkości
14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10

Cele ogólny :
• Rozwijanie umiejętności przeliczania
• Rozróżnianie wielkości przedmiotów
• Rozróżnianie określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni
• Orientowanie się w kierunku ruchu od osi ciała
• Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi
• Kojarzenie liczby elementów z zapisem graficznym - cyfrą
• Rozróżnianie określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni

Cele szczegółowe :
• bierze aktywny udział w zabawach muzyczno – naśladowczych
• rozróżnia wielkość przedmiotów , stosuje określenia : duży , mały
• rozróżnia określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni
• przelicza w zakresie 10
• rozpoznaje cyfry 1- 10
• układa proste zdania
• porusza się wg instrukcji nauczyciela, rozróżnia stronę lewą , prawą,
• rozpoznaje własne imię i imiona kolegów
Metody :
• czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania
• oglądowa – pokaz, projekcja multimedialna
• słowna - rozmowa, objaśnienia
Formy :
• indywidualna, zbiorowa
Pomoce :
• magnetofon, płyta CD, trzy misie o zróżnicowanej wielkości- mały , duży , bardzo duży ) dziesięć misiów bez cyferek, dziesięć misiów z cyferkami, ciasteczka Lubisie z przyklejonymi kropkami, puzzle piankowe, telewizor multimedialny, prezentacja multimedialna , koperty z naklejonymi wizytówkami, zdjęcie dziecka z misiem

PRZEBIEG

1.,, Dzień doberek” – zabawa muzyczno- naśladowcza do piosenki.

2.Każda z nauczycielek trzyma w rękach misia, jedna dużego, druga małego. Dzieci określają wielkość
,, Mały miś – duży miś ” zabawa w kole, podawanie misiów o zróżnicowanej
wielkości z rąk do rąk.
,, Dużego misia puszczam w krąg niech znowu trafi do mych rąk”
,, Małego misia puszczam w krąg niech znowu trafi do mych rąk”

3.Prezentacja ilustracji różnych misiów , dziecko wybiera jedną ilustrację, uzasadnia krótko wybór misia. Umieszczanie ilustracji w miejscu wskazanym przez nauczyciela np. pod stołem, obok drzwi itp.
UWAGI: B i C ( inicjały dzieci zamienione) wykonują zadanie z pomocą nauczyciela wspomagającego)

4.Jedna z pań wychodzi mówiąc, że o czymś zapomniała. Wchodzi do sali zachęcając kogoś do wejścia z nią. Prosi drugą z pań o pomoc. Obie nauczycielki wnoszą do sali dużego misia. Jedna z nich mówi: ,, To jest duży miś Kiki, który słyszał o mądrych dzieciach z grupy Zajączki. Chce sprawdzić czy to prawda.

5. Nauczycielki mówią wspólnie: ,, Proszę dzieci oto miś , miś jest bardzo grzeczny dziś, chętnie dzieciom łapę poda, nie chce podać, a to szkoda”. Miś nie podaje łapy, a nauczycielka tłumaczy dlaczego: ,, Kiki bardzo się wstydzi bo jest w nowym miejscu”
Druga z nauczycielek zachęca dzieci do przywitanie się z misiem i powiedzenia mu czegoś miłego.

6. Zabawa ,,Dziesięć misiów”- odliczanie misiów.
Jedna z nauczycielek mówi, że misiu nie przyszedł sam. Przyszedł ze swoimi przyjaciółmi, małymi misiami.
Odejmowanie kolejnych misiów do piosenki ,, 10 misiów na dywanie jest, 10 misiów na dywanie jest a jeśli jednego misia schowam to ...9 misiów na dywanie
9 misiów na dywanie jest, 9 misiów na dywanie jest a jeśli jednego misia schowam to ...8 misiów na dywanie jest... itd.

7. Druga z nauczycielek mówi, że miś ma też przyjaciół, którzy bardzo lubią ciasteczka Lubisie. Prosi, by każdemu misiowi przynieść jedno ciasteczko. Ciasteczka rozłożone są na dywanie , dzieci idą po nie po dużych puzzlach piankowych wg instrukcji nauczyciela np. :
,, Dwa kroki w lewo, dwa kroki w prawo, dwa kroki do przodu”
Dziecko bierze ciasteczko, przelicza narysowane kropeczki i daje misiowi z odpowiednia cyfrą np. sześć kropeczek na Lubisiu – ciasteczko dostaje miś z numerem 6.
UWAGI: B przynosi bez przeliczania, C próbuje przeliczać z pomocą nauczyciela wspomagającego)

8.,, Pluszowy miś” – zabawa kołowa do piosenki.

9.Jedna nauczycielek mówi, że do przedszkola chciał przyjść jeszcze inny miś ale niestety zachorował i musi leżeć w łóżeczku. Przygotował jednak dla nich niespodziankę.

Prezentacja multimedialna ,, Pozdrowienia od Puchatka”

10. Wręczenie prezentów- zdjęcia dziecka z misiem. Dziecko odczytuje na kopercie swoje imię, odbiera prezent od nauczycielki.

Uwagi: B i C rozpoznają na kopercie swoje zdjęcie( dzieci nie mówiące)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.