X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45534
Przesłano:

Jak uczyć się skutecznie? Godzina wychowawcza - konspekt

KONSPEKT ZAJĘĆ NA GODZINĘ WYCHOWAWCZĄ

Temat: Jak uczyć się skutecznie?
Data:
Czas: 45 minut
Prowadzący:
Klasa:

Cel ogólny:
• nabycie umiejętności prawidłowego uczenia się
• wzrost motywacji do uczenia się

Cele szczegółowe:
• Uczeń rozumie, że uczenie się jest sztuką, którą można i warto opanować , wie, że trudności napotykane w procesie uczenia się można rozwiązać, trzeba je jednak najpierw zidentyfikować
• Uczeń zna style uczenia się , potrafi określić swój styl nauki
• Uczeń zostaje wyposażony w wiedzę na temat technik efektywnego uczenia się

Formy pracy:
praca indywidualna (zajęcia stacjonarne i online)
dyskusja na forum (zajęcia stacjonarne i online)
praca w grupie (zajęcia stacjonarne)

Metody:
aktywizująca: obsługa aplikacji mobilnej: mentimeter.com (dla nauczyciela) /menti.com (dla ucznia), burza mózgów, ankieta, dyskusja

Pomoce dydaktyczne:
Arkusze ankietowe (dla ucznia)
Arkusz z informacjami o stylach uczenia się
tablica interaktywna
tablica zwykła (zajęcia stacjonarne tylko)
aplikacja mobilna : mentimeter.com / menti.com

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy : Jak uczyć się skutecznie? i zadaje uczniom pytanie:
Jak sądzicie czy potraficie się uczyć? Skąd wiecie? Wybrani uczniowie wypowiadają się.
Następnie nauczyciel udostępnia uczniom ankietę/plik ankiety : „Czy umiem się uczyć?”. Po zrobieniu ankiety i obliczeniu wyniku uczniowie wysyłają swoje wyniki w aplikacji wchodząc z panelu telefonu na menti.com i wpisując wyświetlony przez nauczyciela kod. W tym celu nauczyciel powinien wcześniej przygotować matrycę do głosowania na Mentimeter.com. (podaję tu link do matrycy: https://www.mentimeter.com/s/235ab663591be1185d10f97772746c37/f0b91326d85a
jednak nauczyciel nie może z niej skorzystać, musi przygotować taką samą własną logując się do aplikacji)
Po wyświetleniu wyników, nauczyciel omawia z klasą powstały wykres słupkowy. Zwykle wynik jest taki, że uczniowie nie potrafią bądź nie bardzo potrafią się uczyć.

2. Następnie nauczyciel zadaje pytanie: Dlaczego niektórzy się uczą a nie ma efektów? Teraz rozpoczyna się burza mózgów. Uczniowie ponownie anonimowo wprowadzają swoje pomysły na tablicę w aplikacji menti.com. Pomysły wyświetlają się w chmurach. Podaję link do mojej matrycy abyście Państwo mogli przygotować podobną swoją po zalogowaniu się: https://www.mentimeter.com/s/235ab663591be1185d10f97772746c37/b97d78cff331/edit
Następnie nauczyciel dokładnie przegląda wraz z uczniami wprowadzone przez nich wpisy i domniemane przez uczniów powody.

3. Nauczyciel pyta: Co jest niezbędne by się uczyć i Nauczyć?
Zapisuje na tablicy pomysły uczniów (pamięć, koncentracja, odpowiednie warunki, nastawienie, dobry stan zdrowia, WŁAŚCIWY STYL UCZENIA SIĘ)
(2 minuty)

4. Nauczyciel pyta uczniów: Czy wiecie jaki macie styl uczenia się i jakie są style uczenia się?
Prawdopodobnie większość nie będzie wiedziała. Nauczyciel rozdaje uczniom ankietę z 12 pytaniami: „Kwestionariusz stylów uczenia się”, dzięki której uczniowie rozpoznają swój styl uczenia się: wzrokowiec, kinestetyk i słuchowiec. Uczniowie ponownie wysyłają informację o swoim stylu na tablicę interaktywną. Wykres słupkowy pokaże cenną informację dla nauczyciela ile jest w klasie osób z danym stylem ucznia się. Podaję link do matrycy do głosowania w menti.com aby sporządzić własną podobną : https://www.mentimeter.com/s/29a3d898e454b3c38422c12ee66319d4/2c7792166996/edit (10 minut)

5. Na zajęciach stacjonarnych:
Uczniowie są proszeni o uformowanie grup według stylu ucznia się jaki reprezentują. Otrzymują materiały z informacjami w jaki sposób powinni się uczyć, dokument: „Rozpoznaj swój styl uczenia się” adekwatnie do stylu ucznia się jaki reprezentują. Są poproszeni by zaznaczyli, które techniki już stosują i które ich zdaniem są najlepsze. Jedna osoba z każdej grupy prezentuje wnioski grupy. (6 minut)

Na zajęciach online:
Nauczyciel udostępnia uczniom trzeci plik : „Rozpoznaj swój styl uczenia się” . Wybrani uczniowie reprezentujący różne style uczenia się wypowiadają się czy porady/sugestie zawarte w tabeli rzeczywiście są przez nich już wykorzystywane, czy są skuteczne.
Nauczyciel w szczególności zwraca uwagę uczniów na sugestie/ porady związane ściśle z procesem uczenia się.

6. Nauczyciel wyświetla uczniom filmik, link:
https://www.youtube.com/watch?v=sCIwNXe6yzw
Prosi by oglądając uczniowie wynotowali zasady skutecznego uczenia się. Następnie nauczyciel prosi uczniów by powiedzieli co wynotowali i o ewentualny komentarz do danej porady.
Filmik stanowi podsumowanie lekcji.

7. Nauczyciel podaje uczniom linki do materiałów na you tube do dalszej edukacji w temacie sposobów uczenia się:

https://www.youtube.com/watch?v=8BgkWIEeX-M
https://www.youtube.com/watch?v=E_Q8GMuV7cM
https://www.youtube.com/watch?v=YH2UUUTOyno
https://www.youtube.com/watch?v=1hkQcxtWxGY
https://www.quizme.pl/quiz/choice_score/16164585/1855860003

8. Załączniki:
- ankieta : czy potrafię się uczyć?
-ankieta: kwestionariusz stylów uczenia się
-dokument: rozpoznaj swój styl uczenia się

Ankieta - czy umiem się uczyć?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy umiesz się uczyć, odpowiedz szczerze na pytania. Zaznacz odpowiedzi TAK, NIE lub wpisz ZNAK ZAPYTANIA, jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć. Wpisuj odpowiedzi zgodnie z pierwszą myślą, jaka Ci przychodzi do głowy.
Czy umiem się uczyć?
TAK NIE
1.Na biurku mam moje ulubione drobiazgi i fotografie, ale często szukam ołówka , gumki czy innych drobiazgów.
2. Odrabiam zadanie w dniu, w którym jest zadane, bo lepiej pamiętam materiał i od razu mam powtórkę.
3. Uczę się wtedy, kiedy znajdę czas. Nie mam planu swoich zajęć domowych.

4. Mam swoje sposoby na uczenie się. Wiem, co mi pomaga w nauce.

5. Uczę się na pamięć, jeśli czegoś nie rozumiem.

6. Im więcej razy zrobię powtórki, tym więcej i łatwiej zapamiętam.

7. Wolę mieć wiedzę „na świeżo”, wtedy dobrze pamiętam, dlatego najczęściej uczę się dzień przed lekcjami.
8. Robię notatki, podkreślam, używam kolorów, przyklejam karteczki, aby mieć ważne rzeczy do zapamiętania przed oczami.
9. Łatwo się rozpraszam. Mam kłopoty, jeśli muszę się dużo uczyć.

10. W trakcie nauki, nie zajmuję się innymi sprawami, wyciszam telefon, zamykam niepotrzebne strony w Internecie.
11. Jak chcę dobrze się przygotować do sprawdzianu, to zarywam noce.

12. Robię plan, kiedy i co mam zrobić z danego przedmiotu. Rozkładam naukę w czasie i dzielę ją na części.
13. Uczę się w ostatniej chwili, gdy nie mam już wyjścia, bo nie lubię się uczyć.
14. Staram się zrozumieć to, czego się uczę. Jak nie rozumiem, szukam podpowiedzi.

15.Mam problemy z odpowiedzią, chociaż dobrze się nauczyłam(em).

Klucz do testu
Za każdą odpowiedź TAK na pytania: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 policz sobie 10 punktów.
Za każdą odpowiedź NIE na pytania: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 policz sobie 10 punktów.
Za każdą odpowiedź NIE WIEM - policz 5 punktów.

Podsumuj punkty i sprawdź, co to może oznaczać.

100 - 150 punktów: naprawdę wiesz jak się uczyć! Masz wiedzę, jak uczyć się skutecznie, a jeśli korzystasz z tej wiedzy, to pewnie masz wysokie wyniki i jesteś dobrym uczniem. A może znasz już jakąś lekturę na ten temat i stąd tak doskonałe rezultaty?

50 - 99 punktów: potrafisz się uczyć! Wiesz, jak pracować by osiągnąć dobre rezultaty. Masz jednak pewne słabe punkty, na które warto zwrócić uwagę. Zapoznaj się z zagadnieniami dotyczącymi sposobów uczenia się, a Twoja nauka stanie się jeszcze łatwiejsza i bardziej przyjemna.

0 - 49 punktów: Twoje sposoby na uczenie się pozostawiają wiele do życzenia. Warto podjąć wysiłek i zdobyć wiedzę o tym, jak uczyć się szybciej, łatwiej i skuteczniej. Na pewno szybko okaże się, że Twoje oceny poszybują do góry!

KWESTIONARIUSZ STYLOW UCZENIA SIĘ
1. Gdy masz przeliterować słowo
a) Widzisz słowo w umyśle
b) Wypowiadasz je na głos
c) zapisujesz je na kartce

2.Gdy przypominasz sobie jakiś szczególny moment
a) Widzisz wyraźnie obrazy w umyśle
b) Słyszysz dźwięki i głosy
c) Pamiętasz jak się czułeś

3. Ucząc się zasad działania komputera
a) Czytasz instrukcje obsługi
b) Słuchasz innych
c) Uczysz się metoda prób i błędów

4. Gdy się skupiasz i koncentrujesz , Twoja uwagę odwraca:
a) Nieporządek
b) Hałas
c) Ruch

5. Gdy uczysz się nowego ( np. angielskiego) słówka :
a) Patrzysz na słówko i obrazek
b) Powtarzasz słówko na głos
c) Wielokrotnie je zapisujesz

6. Rozmawiając:
a) Mówisz niewiele i nie Lubasz słuchać zbyt długo
b) Lubisz zarówno słuchać jak i mówić
c) Dużo się poruszasz i gestykulujesz rękami.

7. Gdy jesteś chwalony za dobra pracę:
a) Wolisz otrzymać pisemna pochwałę
b) Usłyszeć jak ktoś mówi pochwały pod twoim adresem
c) Zostać poklepanym po plecach i być uściśniętym

8. Gdy oglądasz telewizje lub czytasz opowiadanie:
a) Pamiętasz jak wyglądali ludzie i miejsca
b) Pamiętasz co zostało powiedziane
c) Pamiętasz działania i uczucia osób

9. Gdy próbujesz zrozumieć czyjś nastrój:
a) Oglądasz twarz osoby
b) Słuchasz jej głosu
c) Po prostu to czujesz i rozumiesz z ruchu jej ciała

10. Gdy jesteś zły i przygnębiony:
a) Jesteś cichy i gotujesz się w sobie
b) Krzyczysz
c) Chodzisz w kolor i zaciskasz pięści i trzaskasz drzwiami

11. Gdy składasz jakieś urządzenie:
a) Czytasz instrukcje obsługi
b) Prosisz kogoś o radę
c) Najpierw próbujesz to zrobić
12. Gdy twój nauczyciel coś wyjaśnia
a) Obserwujesz go uważnie
b) Słuchasz , niekoniecznie na niego patrząc
c) bujasz się na krześle i wiercisz
klucz do interpretacji testu: większość odpowiedzi A - wzrokowiec, B- słuchowiec, C- kinestetyk

Rozpoznaj swój styl uczenia się

kiedy wzrokowiec słuchowiec Czuciowiec/ kinestetyk
Piszesz Czy starasz się zobaczyć słowo? Czy starasz się usłyszeć fonetyczna wymowę słowa? Zwracasz uwagę na barwę głosu? Czy zapisujesz słowo, żeby przekonać się czy poprawnie jest napisane?
Mówisz Czy mówisz niewiele i nie lubisz słuchać zbyt długo ? czy lubisz takie słowa jak: zobacz, wyobraź sobie, zobrazuj? Czy lubisz słuchać ,ale nie możesz się doczekać , żeby odpowiedzieć? Używasz takich słów jak : posłuchaj, pomyśl, usłysz ? Czy mówiąc dużo gestykulujesz ?
Czy używasz takich słów jak: dotknij, potrzymaj, weź, poczuj?
Koncentrujesz się Czy rozprasza cie nieporządek i ruch? Czy rozpraszają cie hałasy i ostre dźwięki? Czy rozpraszają cie czynności, aktywności innych wykonywane wokół ciebie?
Spotykasz kogoś ponownie Czy zapominasz imiona , ale zapamiętujesz twarze lub miejsce spotkania? Czy zapominasz twarze, ale pamiętasz imiona lub to o czym rozmawialiście? Czy najlepiej pamiętasz to co razem robiliście?
Kontaktujesz się w sprawach zawodowych Czy preferujesz bezpośrednie spotkania twarzą w twarz? Czy preferujesz rozmowę telefoniczną? Czy rozmawiasz idąc/ chodząc lub wykonując inne czynności?
Czytasz Czy lubisz opisowe sceny lub potrafisz wyobrazić sobie akcję? Czy lubisz dialogi, rozmowy lub słuchać pogawędek bohaterów? Czy preferuje książki akcji lub w ogóle raczej rzadko czytasz?
Robisz coś nowego w pracy/ szkole Czy lubisz oglądać prezentację, slajdy, plakaty, diagramy, przedmioty? Czy preferujesz instrukcje słowne lub lubisz porozmawiać z kimś na ten temat? Czy lubisz od razu rozpocząć pracę i wypróbować nową rzecz?
Składasz coś w całość Czy najpierw patrzysz na instrukcje obsługi i ilustracje ? Pytasz kogoś, żeby usłyszeć instrukcję? Nie czytasz instrukcji i starasz się samodzielnie dojść jak to zrobić?
Potrzebujesz pomocy z programem komputerowym Czy szukasz zdjęć lub rysunków, przejrzystej instrukcji? Czy dzwonisz do kogoś po pomoc, pytasz kolegę lub złościsz się/ krzyczysz Czy próbujesz aż do skutku lub próbujesz rozwiązać problem na innym komputerze?

LINKI do zgłębiania tematu:

https://www.youtube.com/watch?v=8BgkWIEeX-M
https://www.youtube.com/watch?v=E_Q8GMuV7cM
https://www.youtube.com/watch?v=YH2UUUTOyno
https://www.youtube.com/watch?v=1hkQcxtWxGY
https://www.quizme.pl/quiz/choice_score/16164585/1855860003

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.