Mikołajki
scenariusz zajęć w grupie 4-latków
Prowadząca: Paulina M.
Cele:
- ćwiczenie umiejętności opisywania postaci Świętego Mikołaja
- rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia
- rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody
- ćwiczenia w nazywaniu warunków atmosferycznych
- doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się klejem
- doskonalenie precyzyjnego wypełniania kartki ograniczonej linią
Metody:
Słowna – rozmowa, instrukcja, wiersz
Oglądowa – pokaz
Działań praktycznych – wykonanie Mikołaja z talerzyka papierowego
Środki dydaktyczne:
- czerwony worek
- obrazek Świętego Mikołaja
- przynajmniej po trzy: misie, lalki, klocki, książki, samochody
- biała, różowa i czerwona kartka z bloku technicznego
- klej, nożyczki
- talerzyk papierowy
- wata
- ruchome oczy.
Formy:
- indywidualna
- grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
1. Gra „piłka w ruch”.
Dzieci siedzą w kółku, nauczyciel jako pierwszy podaje piłkę. ....(imię) jak się masz? Jaki dzisiaj humor masz? Dzieci opowiadają i podają piłkę dalej do momentu, kiedy wszyscy się przywitają.
2. Przypomnienie wiadomości o tym jaka jest pora roku? Jaka pogoda za oknem? Zagadka:
Moi drodzy, kto to wie?
Gdzie Laponia znajduje się?
Renifery ciągną sanie,
Małe elfy robią prezenty.
A ten Pan? Kto to jest?
Z długą brodą, czerwonym strojem,
Przychodzi do dzieci,
A one się nie boją.
Duży worek ze sobą ma, a w nim:
Auto, samolot i gra.
Zgadnij mały przedszkolaku
Kto to taki?
Dzieci odgadują zagadkę, nauczyciel przywiesza portret Świętego Mikołaja.
Pytania do obrazka i zagadki:
- Jak wygląda święty Mikołaj?
- Jak jest ubrany?
- Jakie są jego cechy charakterystyczne (atrybuty)?
- Kto mu pomaga?
3. Worek Świętego Mikołaja.
W worku ukryły się jakieś przedmioty, Święty Mikołaj prosił aby je posegregować i ułożyć w zbiory. Dzieci siedzą po kole, każde kolejno podchodzi do worka i losuje jeden przedmiot. Wyjmuje go z worka i nazywa. Dzieci układają zbiory: klocki do kloców, lalki do lalek itd.
4. Obejrzenie przentacji- „Mikołaj”
5. Piosenka dla Świętego Mikołaja – „Mój kochany Mikołaju”
1.Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.
Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.
Otwieram drzwi, to jesteś ty.
Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.
A ja zaśpiewam Ci.
Ref. Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.
Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem.
2.Ha, ha, ha uśmiech miło brzmi
Hi, hi, hi radośnie dzisiaj mi.
Otwierasz wór prezentów sznur, przyniosłeś wiele mi.
Ja cieszę się tak miło jest
Zaśpiewam znowu Ci.
Ref. Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.
Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem.
6. Zabawy orientacyjno - pprządkowe:
• Duże Mikołaje i małe Mikołajki
Dzieci w przysiadzie chodzą po sali naśladując "małe Mikołajki".
Na sygnał "zmiana" przechodzą do pozycji stojącej unoszą ręce w górę - "duże Mikołaje", wspinają się na palcach i idą w dowolnych kierunkach.
• Mikołaje
Dzieci w rozsypce w przysiadzie na dywanie
Wybrane dziecko "Mikołaj" podskakuje miedzy nimi. Które dziecko zostanie przez niego dotknięte, podskakując podąża za nim.
Gdy wszystkie dzieci zostaną dotknięte tworzą koło i śpiewają piosenkę o Mikołaju.
7. Mikołaj – praca plastyczna
Dzieci przyklejają różowe kółko do talerza, a następnie czapkę Mikołaja. Doklejają oczy, nos i brodę z waty.
8. Ewaluacja zajęć
Dzieci, którym podobały się zajęcia rysują śnieżynki na przygotowanej niebieskiej kartce.