X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45471
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zabaw wspierających rozwój dziecka nadpobudliwego w wieku przedszkolnym

Grupa wiekowa: 5 - latki
Cele zajęć:
wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz poczucie własnej wartości;
wzmacnianie koncentracji uwagi;
rozładowanie napięcia, uspokojenie i wyciszenie emocji,
rozwijanie kontroli nad własnym zachowaniem;
wyciszanie, uspokajanie oraz eliminowanie stresu;
wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa;
rozwijanie i wyobraźni oraz sprawności manualnej;
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie - budowanie serdecznych relacji;
kształtowanie poczucia przynależności do grupy.

Formy pracy:
praca indywidualna;
praca z całą grupą;
praca w parach.

Metody pracy:
elementy metody Weroniki Sherborne,
masaż relaksacyjny
zabawy przy muzyce,
ćwiczenia oddechowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. „Powitanie” - piosenka na dzień dobry:
Śpiewanie piosenki powitalnej z wykorzystaniem imion dzieci – na melodię „Panie Janie”:
„Witaj Tomku, witaj Tomku – jak się masz 2x
Wszyscy Cię witamy 2x
bądź wśród nas 2x”

II. „Malowanie uczuć” :
Pokrywanie powierzchni białej kartki kolorem, który najbardziej odzwierciedla obecny nastrój dzieci – prezentacja powstałych prac (przyporządkowanie kolorów do różnego rodzaju nastroju);

III. Zabawy ruchowe w parach metodą Weroniki Sherborne:
1. Uderzanie o podłogę na przemian stopami i dłońmi w dowolnym rytmie, potem próba podporządkowania się podanemu rytmowi;
2. Siad w parach plecami do siebie - najpierw delikatne ocieranie się, przytulanie, "wyczuwanie" plecami partnera, potem - pchanie partnera plecami (poznawanie własnej siły);
3. Most - przechodzenie pod mostem z kilku osób, będących w klęku podpartym (chłopcy) - przechodzą dziewczynki, potem zmiana.
4. Leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, na sygnał - podnoszenie rąk do góry, mocne zaciskanie w pięści, potem rozluźnianie - próba wstania bez pomocy rąk. Stojąc - na sygnał ręce w górze, próba położenia się bez pomocy rąk. Powtórzyć dwa - trzy razy.

IV. Ćwiczenie oddechowe i relaksujące„Papierowa Chmurka”:

Każde dziecko dostaje papierową chmurkę. W pozycji stojącej, dziecko trzyma chmurkę przed ustami. Jego zadaniem jest nabranie powietrza nosem, a następnie zdmuchnięcie chmurki powietrzem powoli wypuszczanym ustami. Czynność powtarzana jest kilkakrotnie. Następnie dzieci leżąc na dywanie i trzymając chmurkę przed twarzą, wykonują to samo zadanie, by jak najdłużej utrzymać chmurkę odchyloną od twarzy.

V. Masażyk relaksacyjny wg M. Bogdanowicz:

Dzieci pozostają w kole z poprzedniej zabawy. Wykonują masażyk na plecach osoby siedzącej przed sobą według instrukcji nauczyciela

VI. Zabawa „Piórka i słonie” :
Zabawę rozpoczynamy od wspólnego ustalenia z dziećmi jakie jest piórko, a jaki słoń (lekkie, delikatne, miłe – ciężki, gruby, duży, groźny). Zadaniem dzieci jest poruszanie się po sali do muzyki, którą usłyszą. Jeden fragment muzyczny będzie zapraszał wszystkie słonie, a drugi piórka. Chodzi o to, aby dzieci swoimi ruchami i w zgodzie z charakterem muzyki zaprezentowały taniec piórka lub słonia.

VII. Kolorowe stworki” - zabawa plastyczna:
Dziecko wykonuje obrazek z wykorzystaniem balonu maczanego w farbie. Dla otrzymania ciekawszego efektu na jeden talerzyk nalewamy farby w kilku kolorach. Po wyschnięciu proponujemy dzieciom dorysowanie kredkami – pastelami dodatkowych szczegółów.

VIII. Zabawa ruchowo – taneczna przy piosence „Poszło dziewczę po ziele”
Dzieci ilustrują słowa piosenki według wskazówek nauczyciela.

IX. „Krąg przyjaźni – zabawa integrująca grupę”:
Dzieci siedzą na dywanie w kręgu – ustalamy, że są przyklejone pupą dywanu i nie mogą ruszać się z miejsca. Ich zadaniem jest odbijanie do siebie balonu w taki sposób, aby jak najdłużej utrzymał się w powietrzu, bez dotknięcia dywanu. Dla urozmaicenia możemy wskazywać części ciała, którymi dzieci mogą dotykać balonu np. prawa ręka – lewa schowana za plecami, noga lewa – prawa śpi.
X. Taki sam i inny.
Dzieci siedzą tak, aby widzieć resztę grupy. Po kolei stosują się do poleceń, np.:
- wstań i dotknij wszystkie dzieci, które mają dziś na sobie coś niebieskiego,
- dotknij każdego, kto tak jak ty jest dziewczynką/chłopcem,
- dotknij każdego, kto ma włosy tego samego koloru co ty itd.
XI. Król ciszy”–zabawa wyciszająca

Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które zostaje królem ciszy. Pozostałe dzieci siedzą w kole, starają się przy tym nie ruszać i ni wydawać żadnych odgłosów. Król ciszy chodzi po kole i wskazuje swojego następcę – dziecko, które wg niego siedzi najciszej. Zabawa trwa do momentu, aż nauczyciel uzna, ze dzieci się wyciszyły i mogą przejść do kolejnych czynności.

XII. Podsumowanie zajęć „Co mi się najbardziej podobało na zajęciach?”
- rundka wypowiedzi dzieci.

XIII. Zakończenie zajęć – podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.