Konspekt zajęcia
przeprowadzonego w grupie dzieci 5 – letnich
w obecności nauczyciela stażysty Alicji K.
Temat: „Kopciuszek na balu”
Data: 16 I 2019 r.
Nauczyciel prowadzący: Anna K.
Nauczyciel obserwujący: Akicja K.
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności myślenia logicznego i przyczynowo – skutkowego;
rozwijanie umiejętności układania historyjki obrazkowej według kolejności zdarzeń:
podejmownie próby dokonywania oceny zachowań bohaterów literackich, odróżnianie dobra od zła;
wspólne przeżywanie emocjonujących przygód z bohaterami bajek;
doskonalenie umiejętności skupienia uwagi, słuchania ze zrozumieniem oraz wypowiadania się na określone tematy;
rozwijanie wyobraźni oraz zdolności plastycznych;
doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10.
Formy pracy:
grupowa;
indywidualna;
zespołowa.
Metody pracy:
czynne ( zadania stawiane dziecku);
oglądowe (przekaz ilustrowanych utworów literackich i muzycznych);
słowne (rozmowy, opowiadania, objaśnienia i instrukcje).
Pomoce dydaktyczne:
fragment opowiadania, pt: „Kopciuszek” autorstwa Charles Perrault;
ilustracje do opowiadania;
ilustracje różnych bajek oraz rekwizytów pochodzących z tych bajek;
ziarenka grochu i kaszy jęczmiennej;
płyta CD z nagraniem spokojnej muzyki.
Przebieg zajęcia:
I. Zabawa dydaktyczna oparta na skojarzeniu: „Jaka to bajka?” - przyporządkowanie do różnych ilustracji bajek obrazków z odpowiednimi rekwizytami:
Kapelusz czerwony, koszyczek – Czerwony Kapturek
Poduszka, korona, koń – Śpiąca Królewna
Lusterko, jabłko, krasnale – Królewna Śnieżka
Fartuch, suknia, dynia, pantofelek – Kopciuszek
Pierniki, gałązki, chatka – Jaś i Małgosia
Orzech włoski, żaba, kwiat – Calineczka
II. Zabawa rozwijająca sprawności matematyczne – przelicznie rekwizytów bajkowych ( zaczynając od prawej, następnie o lewej strony – porównywanie liczebności rekwizytów);
III. Poznanie fragmentu opowiadania, pt: „ Kopciuszek” autorstwa Charles Perrault, rozmowa w oparciu o jego treść wprowadzająca w tematykę zajęć:
- Czym zajmował się Kopciuszek w domu macochy? (sprzątał, gotował, prał);
- Ile córek miała zła macocha? (dwie);
- Co wyczarowała wrózka dla Kopciuszka? (suknię i karetę z dyni z rumakami);
- O której godzinie Kopciuszek musiał wrócić z balu? (o dwunastej);
- Co Kopciuszek zgubił na schodach pałacowych? (pantofelek);
- Jak Książe znalazł Kopciuszka? (przymierzając pantofelek na stopy wszystkich panien).
IV. „ Kopciuszek na balu” - swobodna improwizacja taneczna do utworu wybranego muzycznego – rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej oraz poczucia rytmu;
V. „Przygody Kopciuszka” - układanie ilustracji według kolejności zdarzeń. Krótkie opowiadanie kolejno przygód Kopciuszka w oparciu o ilustracje. Rozwijanie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych;
VI. Zabawa rozwijająca sprawność manualną „ Pomagamy Kopciuszkowi” - oddzielanie ziarenek grochu od kaszy jęczmiennej oraz wkładanie ich do oddzielnych pojemników – praca w małych grupach;
VII. Praca plastyczna – malowanie pastelami przygód Kopciuszka – rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych.
VIII. Zorganizowanie wystawy prac plastycznych w kąciku sali.
Realizacja: Anna K.