X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45445
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęcia "Kolory tęczy"

Konspekt zajęć dla dzieci 4 letnich
prowadzonych przez nauczycielkę Annę K.
w obecności Dyrektora

Temat zajęć: „ Kolory tęczy”
Data: 30 IX 2020r.

Cele główne:
* rozwijanie zainteresowań przyrodniczych na podstawie zjawiska powstawania tęczy;
* utrwalenie znajomości kolorów podstawowych oraz pochodnych;
* rozwijanie myślenia twórczego oraz wyobraźni dziecęcej;
* kształtowanie umiejętności skupienia uwagi oraz wypowiadania się na określony temat;
* kształtowanie umiejętności odwzorowywania oraz układania rytmów;
*rozwijanie spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej;
* doskonalenie ekspresji muzyczno-ruchowej;
* rozwijanie umiejętności wokalnych.
Cele szczegółowe:
* uważnie słucha opowiadania oraz wypowiada się na jego temat;
* rozpoznaje i nazywa kolory podstawowe i pochodne;
* uzupełnia brakujące kolory kropelek w konkretnym układzie;
* układa rytm podany przez nauczyciela;
* improwizuje ruchem utwory muzyczne, porusza w rytm słyszanej muzyki;
* śpiewa znane utwory muzyczne.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody:
* czynna (wykonywani stawianych, zadań zabawy muzyczno-ruchowe)
* słowna (opowiadanie o powstawaniu tęczy, rozmowa)
* oglądowa ( obserwacja efektu łączenia poszczególnych kolorów)
Pomoce dydaktyczne:
Pacynka misia, tekst opowiadania „Historia tęczy”, sylwety do opowiadania (słoneczko, chmurka, kolorowe kropelki), płyta CD z nagraniem utworów muzycznych, szablony kolorowych kropelek, kolorowe chusty, gazety.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie - śpiew i ilustracja ruchowa piosenki „Wszyscy są, witam Was”;
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki, pt: „Historia tęczy” ilustrowanego sylwetami;
„Historia tęczy”
Pewnego jesiennego dnia ciągle padał deszczyk a w kałóży zbierało się coraz więcej różnobarwnych kropelek. W pewnej chwili kropelki te zaczęły się ze sobą kłócić. Każda z nich uważała, że jest najpiękniejsza, najmądrzejsza i najlepsza.
Zieleń powiedziała:
- Jest oczywiste, że jestem najważniejszym kolorem. Jestem piękna i nie ma beze mnie wiosny, ani lata. Jestem kolorem trawy, drzew, liści. Beze mnie świat byłby smutny.

Przerwał jej niebieski:
- Patrzysz tylko na ziemię; a co z morzem i niebem? To ja nadajęim kolor. Ja pomalowałem caluteńkie niebo, każdąrzekę, jezioro, morze, ocean. Jestem niezbędny i najważniejszy!

Kolor żółty uśmiechnął się swoim zwyczajem:
- Jesteście wszystkie bardzo ważne, ale to ja przynoszę światu uśmiech, radość, ciepło. Słońce jest żółte, księżyc jest żółty, gwiazdy są żółte. Wszystko, co pomaluję jest takie piękne, że wszyscy patrzą na to z zachwytem!

Czerwień nie mogła znieśćtego długiego wywodu:
- Ja jestem ponad wami wszystkimi bo ja jestem kolorem serca – miłości. Jestem też kolorem ognia. Daję ludziom ciepło. Beze mnie nie można się obejść!

Spór kolorów trwał i coraz bardziej się wzmagał. Nagle na niebie pojawiła się wielka czarna chmura i powiedziała: - Jesteście niemądre kolory! Wszystkie jesteście piękne, jak motyle, jak kwiaty. Tak mi smutno jak słucham waszej kłótni! I chmura zaczęła płakać gęstym deszczem.

W tej chwili na niebie pojawiło się słońce i powiedziało:
- Nie płacz chmuro, a wy kolory, przestańcie się kłócić. Weźcie się za ręce i namalujcie na
niebie coś pięknego razem, aby było widać was wszystkie.

Kolory zaczęły malować na niebie różnobarwne pasy i tak powstała tęcza. Na jej widok chmurka się uśmiechnęła, a słoneczko stało się jeszcze weselsze!

3. Rozmowa na temat treści powyższego opowiadania w oparciu o pytania nauczyciela:
- Jakie kolory kłóciły się ze sobą i dlaczego?
- Czy kolory miały rację?
- Kto był smutny z powodu kłótni kolorów?
- kto rozstrzygnął kłótnie i w jaki sposób?
- Co pojawiło się na niebie?

4. Zabawa badawcza” - poznanie sposobu powstawania kolorów pochodnych na podstawie łączenia podstawowych kolorów;

4. Śpiew i ilustracja piosenki „Słoneczko cieplutkie”

5. Zabawa muzyczna przy piosence: Jaś i Margolcia „Kolorowy deszcz” – wspólne śpiewanie piosenki oraz układanie kolorowych kropelek zgodnie z jej treścią:

* Poznanie piosenki „Kolorowy deszcz”;
* Odtworzenie według kolejności wszystkich kolorów występujących w piosence (ułożenie według kolejności kolorowych kropelek na tablicy);
* Śpiewanie refrenu piosenki na podstawie kolorów wskazywanych przez nauczyciela zamieszczonych wcześniej na tablicy dydaktycznej;
* Ilustracja refrenu z wykorzystaniem kolorowych kropelek wybranych przez dzieci;
* Segregowanie i przeliczanie kropelek.

„Kolorowy deszcz”

Gdy na dworze pada deszcz,
kiedy wszystko szare jest
wyjmij kredki i narysuj,
to co tylko chcesz.

Ref: Na niebiesko, fioletowo,
żółto i różowo,
na zielono, na czerwono
i pomarańczowo.

Chociaż pada szary deszcz,
kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
i rysować chce.

Ref: Na niebiesko, fioletowo,
żółto i różowo,
na zielono, na czerwono
i pomarańczowo.

6.Taniec w rytm muzyki z gazetami przy utworze muzycznym, pt: „Clap Song” (rytmiczne wyklaskiwanie oraz unoszenie kolan );

7. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe krople” - odtwarzanie układu kolorowych kropelek na podstawie refrenu piosenki (uzupełnianie brakujących kropelek);

8. Ćwiczenie rozwijające słuch fonematyczny – dzielenie słów na sylaby oraz układanie tyle kropelek ile sylab jest w wyrazie.

8. Zakończenie zajęć - śpiew i ilustracja muzyczna piosenki, pt: „Kolorowe listki” z wykorzystaniem chust w kolorach tęczy.

„Kolorowe listki”
1. Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały,
kolorowe listki na wietrze szumiały.

Ref: Szu , szu, szu, szumiały wesoło
szu, szu , szu wirowały wkoło.

2. Kolorowe listki bardzo się zmęczyły,
kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Ref: Hop, hop, hop, tak sobie skakały,
hop, hop, hop, w koło wirowały.

3. Kolorowe listki spadły już na trawę,
kolorowe listki skończyły zabawę.

Ref: Cicho, sza, listki zasypiają,
cicho, sza, oczka zamykają.

9. Ułożenie na dywanie tęczy z wykorzystaniem kolorowych chust;

Realizacja: Anna K.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.